Tehdy zachvátilo Ždánice několik požárů rychle za sebou, což se stalo impulsem k založení spolku, jenž by dokázal plameny zkrotit. Stanovy vypracovali Josef Henke a tehdejší starosta Ždánic Josef Sudický.

Od té doby uplynula dlouhá léta, ždáničtí hasiči jsou tu ale i nadále. Letos oslaví už 136. výročí založení. Díky spolupráci se zástupci města Ždánice disponují v současné době moderní technikou, která jim pomáhá při zásazích. Ždáničtí hasiči vlastní dvě cisterny značky Tatra 815 a Liaz. Na místo požáru se rychle dostávají díky zásahovému autu značky Ford.

Díky penězům z radnice si hasiči pořídili potřebnou techniku. Stejně tak si vybavili a opravili zbrojnici. „Dočkala se třeba zbrusu nového kabátu v podobě moderní fasády,“ informoval starosta sboru Jan Fiala. 

Hasí, sbírají šrot a vaří i guláš

Ždánice – Hasiči ze Ždánic krotí plameny, ale také se podílejí na úklidu města pravidelným sběrem železného šrotu. V lednu pořádají i tradiční Hasičský ples a v září oblíbenou soutěž ve vaření gulášů. Stejně tak se dobrovolníci podílejí na výchově mládeže – se svojí technikou navštěvují mateřské i základní školy. „Nejeden kluk pak touží stát se hasičem,“ uvedl starosta sboru Jan Fiala. (bs)