„Dřeli jsme na ní stovky hodin od rána do večera celou zimu a dokonce i ženské,“ směje se velitel rohateckých dobrovolných hasičů Tomáš Letocha.

Pro nezasvěceného to může znít docela zajímavě. Vysvětlení je ovšem prozaické. Hodiny, strávené na rekonstrukci historické stříkačky, kterou ve třicátých letech sbor zakoupil takzvaně z druhé ruky, se prý dají počítat na stovky.

Ale neudělejte to pro ni, když je opět plně funkční historická koňská ruční stříkačka miláčkem i maskotem celého Sboru dobrovolných hasičů z Rohatce.

„Celou jsme ji rozložili do šroubku, do matičky. Všecky díly jsme opravili, některé nechali udělat nově. Pak jsme naši Stařenku znovu natřeli a zpátky složili,“ říká láskyplně mladý velitel jednotky Tomáš.

Kočár z roku 1879 tažený dvěma koňmi, obsluhovali čtyři lidé, kteří pumpovali vodu. Protože ale pumpovat tolik vody bylo po chvilce nad lidské síly, střídaly se u pumpování dvě skupiny, stříkačník u proudnice na konci, kočí a nad vším dohlížel a rozkazy uděloval kdo jiný, než velitel.

„Hasiči s sebou tenkrát vozili také zásobník vody na sto litrů. Ten pak mohli napojit na zdroj, třeba na potok,“ naznačil další ze stočlenného sboru rohateckých hasičů Martin Slavík. Bílé látkové uniformy s červenými lampasy, jaké před více jak sto lety hasiči při likvidování ohně navlékali, se lišily uzlem na šněrování podle hodnosti, nebo taky funkce, jakou u požáru ten který zastával. Čím složitější uzel, tím vyšší funkce. Znak hodnosti nosili hasiči tenkrát na límcích.

„V jednotce byli velitelé, stříkačníci i lezci, kteří zasahovali se žebříky,“ popisuje starosta rohateckých hasičů. Jak se dočetl v historické literatuře, klasická bílá uniforma z konce 19.století se postupem doby změnila na zelenou, po válce pak na modrou.

Aby Stařenka byla kompletní, pořídili si rohatečtí také dvě kopie černých historických přileb se zlatým zdobením a znakem Rakousko- Uherska a dvě repliky lamp. Se Stařenkou na ruční pohon s dvoulistovým čerpadlem se teď rohatečtí pyšní nejen na slavnostech ve své obci. Její krásu předvádějí prý hlavně při výročích okolních sborů dobrovolných hasičů.

Dobrovolný sbor hasičů v Rohatci oslavil loni sto dvacáté výročí svého vzniku. V zásahové jednotce jsou také dvě ženy.