„Dříve jsme byly dvě obce, které se sloučily. Sbory ale zůstaly samostatné,“ říká za Mistřínské Pavel Němčanský.

„Všechny spolky se daly dohromady kromě nás. Měli jsme vybudované své základny lidí i techniky. A tak to zůstalo dodnes,“ přidává se Marie Ronková ze svatobořického sboru.

Existuje vzájemná rivalita? Samozřejmě. Jedni chtějí být pochopitelně lepší než ti druzí. Ovšem v přátelském duchu. Jakmile je třeba, spojí síly.

„Spolupráce je dobrá,“ poznamenává Ronková.

„V tomto nevidím problém,“ přikyvuje také Němčanský.

Poslední dobou jsou hasiči v obci potřeba častěji. Jen letos už vyjížděli k zásahu vícekrát, než za minulý rok. V jiných obcích hodonínského okresu měli jejich kolegové plné ruce práce s valící se vodou a naplaveninami.

I když se následky přívalových dešťů Svatobořicím – Mistřínu letos prakticky vyhnuly, přesto museli muži v uniformách do ulic. Vyčerpávali vodu z výkopu, který dělníci udělali při rekonstrukci silnice.

„Naštěstí nás přívaly více nepostihly,“ konstatuje s úlevou žena, která je zároveň místostarostkou oddílu.

Ke sloučení sborů mělo původně dojít ještě za totalitního režimu. Tehdy záměr ale neklapl. „Znáte to. Rivalita je malá, ale přesto existuje,“ krčí rameny Němčanský.

A jestli je možné, že ke spojení dojde v budoucnu? Těžko říct. Spíše to vypadá, že nikoliv. Oběma skupinám vyhovuje současný stav.

„Celkem by nás bylo asi sto čtyřicet. To už by se dost těžko organizovalo,“ míní Ronková.

Kromě působení v jedné obci spojuje hasiče ještě jeden bod: kvalitní mládež.

Zejména Mistřínští se pyšní soutěžními výsledky, kterých dosáhla nastupující generace. Ani Svatobořice nezůstávají pozadu. V letošním roce získali například druhé a třetí místo v okresní soutěži grand prix.

Sbor dobrovolných hasičů, jenž obývá základnu v Místříně vznikl v roce 1898 a v současné době má padesát stálých členů. Blízcí sousedé vznikli o rok později a momentálně se pyšní pětasedmdesátkou aktivních osob.