„Stará budova byla ve velmi špatném stavu. Přemýšlelo se o rekonstrukci, demolici, či úpravě jiné budovy. Nakonec to vyhrála demolice. Když má zbrojnice sloužit dalších sto let, jako ta předcházející, tak ať je udělaná od základů nová,“ vysvětlil tehdejší rozhodování velitel dobrovolníků Petr Cápek.

Sousedka ale byla proti. Bála se, že při demolici a následné stavbě utrpí i její dům. „Hlavně si nepřála, aby tam vůbec nějaká zbrojnice byla. Všemi způsoby se o to snažila. Při demolici se například stavěla před stroj,“ vzpomněl velitel. Přijet musela tehdy i vedoucí stavebního úřadu. Paní jí volala, že ji hasiči zbourají dům.

Demolice se tak uskutečňovala na etapy. Kvůli sousedce bylo nutné shánět další a další povolení či posudky. Letos na jaře přece jen došlo na územní povolení. Po něm samozřejmě následovalo odvolání ke krajskému úřadu. Než odvolání kraj vyřídil, utekly další dva měsíce.

Definitivní slovo padlo na konci srpna. Hejtmanství oficiálně všechny námitky sousedky zamítlo. Obec tedy konečně může pokračovat ve svých plánech postavit novou zbrojnici.

Paradoxní je, že poslední komplikace už byly zbytečné. „Sousedka totiž dědila dům a v době, kdy odvolání podávala, věděla, že se bude stěhovat. Už měsíc bydlí na novém, asi o sto metrů dál než dříve,“ uvedl Cápek.

Nový majitel je podle něj naštěstí velmi rozumný člověk, Řekl, že nebude dělat překážky. Obecnímu úřadu a hasičům tak snad konečně odzvonilo komplikacím.

Odvolání bylo pro hasiče smolné i proto, že obec měla podle velitele hasičů na rok 2009 vyčleněných na stavbu 2,5 milionu korun. Jelikož nebylo možné začít stavět, peníze nakonec šly do jiných akcí.

Ani komplikace se zázemím nebrání Šardickým v jejich činnosti. Letos zatím zasahovali při ohni čtyřikrát. Účastnili se nedávno například rozsáhlých požárů v Miloticích a Bohuslavicích. Největší zkouškou posledních let pro ně byl ale zásah v tamní firmě Neochem.

Nejvíce absencí žádného zázemí trpí děti. Kromě asi šedesátky dospělých mají ve svém kruhu Šardičtí i pětadvacet malých hasičů. S nimi se musejí scházet a připravovat v provizorních prostorách. Dočasně sídlí v takzvaném Loidrově sklepě, což je usedlost ještě starší než byla zbořená zbrojnice.