„Lepší technika by se nám hodila i teď. Chceme i novou cisternu. Všechno je ovšem otázka peněz, kterých momentálně nikdo nemá nazbyt,“ říká současný velitel milotického hasičského sboru Jiří Sochor.

Ten ve funkci nahradil dlouholetého velitele Jana Řiháka. „Ve sboru jsem od roku 1998,“ uvedl Sochor. Současní sbor čítá pětadvacet členů. „Dá se říct, že to udržujeme pořád v určitých mezích,“ pravil Sochor.

Ke spokojenosti chybí milotickému veliteli dětská základna. „Děti zatím nemáme. Dříve jsme je měli, ale v poslední době není u nás o hasičstvo mezi mládeží takový zájem. Ale určitě bychom je chtěli přilákat zpět,“ řekl Sochor.

SDH Milotice se kvůli absenci družstva dětí a dospělých tradičních hasičských závodů neúčastní. „Na výjezdy ale normálně jezdíme. Naposledy jsme zasahovali při zachraňování seníku, který hořel tady v Miloticích,“ sdělil Sochor.

Jeden z nejhorších požárů ale zažil před dvěma lety. „Předloni hořela v Miloticích v jednom rodinném domě střecha. Tam jsme zasahovali do půl třetí do rána. Byl to hodně náročný zásah,“ vzpomíná Sochor, který nedá na své kolegy dopustit. „U nás jsou všichni důležití. Každý máme na starosti něco jiného. Nikoho bych nechtěl vyzdvihovat,“ uvedl Sochor.

Spolu s ostatními milotickými hasiči se starají v obci i o kulturu. „Minulý týden někteří naši členové pořádali den otevřených dveří. Každoročně pořádáme ples. Jinak je to tady jako všude jinde, tedy pokud nehoří,“ řekl s úsměvem milotický velitel.

Hasičská zbrojnice se v Miloticích nachází blízko zámku. Právě tam se v minulém roce konal cvičný poplach. „Určitě to pro nás byla zajímavá zkušenost,“ konstatoval Sochor. Někteří hasiči si dokonce zásah dokumentovali vlastními fotoaparáty.

Ne každému se totiž poštěstí dostat se na zámku do míst, kam nevedou oficiální prohlídky. Nejvíce zájmu budily na „hořící půdě“ vyřezávané sáně z osmnáctého století. Kromě nevšedního zážitku si však zasahující také splnili svou povinnost.