Jestli někdo svou prací skutečně žije a dýchá pro ni, pak jsou to dobráci z Prušánek. A nejen chlapi! Jejich manželky své drahé polovičky oddaně doprovázejí na všechny akce, kterých se hasiči účastní, či je přímo pořádají. Dělají svým chlapům prostě týl.

„Vaří čajíčky, když je zima, česnečku, uzená kolena. To prostě musí být,“ pochválil manželky hasičů nejstarší aktivní člen prušáneckých dobráků a zároveň jejich starosta Miroslav Beránek.

Hasičům fandí ale také lidé z Prušánek. Ti na pravidelné akce, jako je třeba dětský den, majáles, či akce pro děti z dětského domova, také svou troškou do mlýna rádi přispívají. I když třeba jen starým železným šrotem, který dvakrát za rok hážou přes plot hasičské zbrojnice.

„Dříve jsme vozili přes dědinu na historickém hasičském voze při pohřbech i zemřelé až na hřbitov jako výraz úcty,“ vysvětlil Beránek, který by ani po dvaačtyřiceti letech hasičinu za nic jiného nevyměnil. Kdyby si prý někdo přál, jsou připravení znovu.

Sbírku přileb, kterou „starý kameň“, jak o sobě Miroslav Beránek s jiskřičkami v očích prohlašuje, přinesl ukázat, si sbor velice cení. Jsou mezi nimi totiž i velmi vzácné kusy.

„Máme dokonce přilbu z roku 1897. To je rok, kdy byl náš sbor založený,“ předvedl pyšně historický skvost starosta hasičů. Přes sto deset let starý unikát z nerezového plechu zdobený zlatým kováním nosil tehdy na slavnostní příležitosti náčelník, dnes velitel.

„Na své kluky nedám dopustit. Nejenže tady odpracovali stovky hodin, ale každý den po práci se staví na hasičárně místo v hospodě. Pokecáme, dáme si pivo, někdy dojdou i manželky. Jsou to všichni fajne kluci, na které je stoprocentní spolehnutí. Mám je prostě rád,“ vyznal se téměř se slzičkami v očích muž, který už prý ani přesně neví, kolik mu je vlastně let.

„A víte, co je u nás největší sranda? Máme dvě nejmladší členky sboru snad v celé republice. Dvouletá dvojčátka Aničku a Kačenku, takže máme takovou celorepublikou kuriozitu,“ směje se dobrosrdečně i se svou ženou Liduškou. Ta ještě se smíchem dodala, že maminka holčiček Petra jim už ve dvou měsících ušila i perfektní speciální dupačky se znakem hasičů, které každý obdivoval.

Prušánecký sbor je ale nejen pro zábavu. Umí vzít také za práci.

„Letos máme už dvaadvacet výjezdů. Děláme hlavně čerpačky, polomy, technické zásahy, požáry a nehody. Kluci jsou výborní,“ pochválil je jejich starosta.

„Jen byste mohla trošičku šikovně podpíchnout i toho našeho prušáneckého starostu, aby nám trochu víc přispěl,“ poprosil ještě Miroslav Beránek.