Vlkošský sbor dobrovolných hasičů oslavil letos v červnu už sto deset roků působnosti. V posledních letech prověřilo akceschopnost jejich zásahové jednotky hned několik požáru jak v samotném Vlkoši, tak v jeho nejbližším okolí. „Zasahovali jsme u požárů ve skleníku a v lesíku u Kelčan. Také jsme nechyběli u rozsáhlého požáru v areálu bývalého zemědělského družstva,“ vyjmenovává nejvýznamnější zásahy Dušan Ingr.

Krom toho pomáhají vlkošští hasiči také s bojem proti jinému živlu. „Nejednou tady čerpáme vodu ze zatopených sklepů a prostranství kolem domů po přívalových deštích,“ poukazuje na nevyzpytatelnost podchřibských lijáků Ingr.

Také proto musí tamní „dobráci“ udržovat v provozuschopnosti techniku, obnovovat zastaralou výstroj a výzbroj. Hlavní starost o „mašinu“ a hadice je na bedrech starosty sboru Josefa Ingra.

Kromě těchto nemilých starostí mají Vlkošané svého koníčka, svoji zálibu. „Věnujeme se požárnímu sportu. Především královské disciplíně – požárnímu útoku,“ říká vedoucí mužstva Dušan Ingr.

Na své sportovní úspěchy za posledních patnáct roků mohou být Vlkošané hrdí. „V celkovém hodnocení okresní Grand Prix jsme byli dvakrát první a devětkrát druzí. Už nám i říkávali, že jsme věčně druzí,“ pousmál se strojník vlkošského áčka.

Dokonce si v republikové extralize doběhli jednou pro čtvrté a jednou pro páté místo. Od roku 2004 mají v této tisícové obci dva mužské týmy. Na čas si udrželi i družstvo žen. V poslední sezoně se vlkošský A-tým zúčastnil devatenácti soutěží a devětkrát odjížděl s vítězným pohárem. „Náš nejlepší čas se letos zastavil na hodnotě 17,38 vteřin, a to na rychlé trati v Ratíškovicích. Jen špičkové týmy provádí pokus pod sedmnáct a půl sekundy. Navíc i béčku se letos dařilo, v Petrově dokonce vyhrálo,“ nastínil jednu z nejúspěšnějších sezon Dušan Ingr. Jejich trofeje se překvapivě neblyští ve zbrojnici, ale v hospodě U Milana, kde Vlkošané své vítězné útoky slaví.

Místní hasiči také pořádají v květnu na hřišti Sokola tradiční soutěž O putovní pohár obce Vlkoš. Letos se útočilo již po dvanácté. „Náš závod navštěvuje stále více družstev, a to nejen z našeho okresu, ale i přední celky z Uherskohradišťska a Vyškovska. Letos přijelo rekordních čtyřicet týmů mužů a žen. Nám se zatím podařilo zvítězit třikrát,“ dodává Ingr.

Více o „dobrácích“ z Vlkoše: www.sdhvlkos.savana.cz.