Již několik let patří mezi nejlepší okresní týmy v požárním sportu.

Hodonínského Grand Prix se vřesovičtí hasiči účastní od roku 1997 a v celkovém hodnocení vždy patří mezi nejlepší. Největším úspěchem bylo třetí místo, kterého dosáhli v roce 2008.

Naposledy obsadili Vřesovičtí s jednapadesáti body páté místo. Vyhrát dokázali při otevření nového areálu v Dubňanech.

„Doufáme, že se nám v této sportovní činnosti bude dařit stejně dobře i v dalších letech,“ říká jednatel SDH Vřesovice David Šňupík.

„V současné době se zaměřujeme hlavně na sportovní činnost a účast v Grand Prix okresu Hodonín v požárním sportu. Vždy bojujeme o nejvyšší příčky, jen v letech 2004 až 2006 se nám moc nedařilo, protože docházelo k obměně soutěžního družstva,“ pokračuje Šňupík.

Být akceschopný

Ten společně se svými kolegy pracuje v současné době na obnovení a zajištění akceschopnosti požární jednotky a proškolení jejích členů, která během minulých let upadla a byla zrušena.

„Věříme, že se nám to v letošním roce podaří a budeme moci provozovat činnost, kvůli které byl hasičský sbor ve Vřesovicích založen,“ uvedl Šňupík.

Sbor dobrovolných hasičů ve Vřesovicích byl založen 19. září 1901. Hlavní činností byly přímé zásahy na likvidacích požárů v obci a okolí.

Mezi nejvýznamnější akce Vřesovických hasičů patřila likvidace požáru v roce 1976 v domě Františka Černocha, k němuž došlo o půl druhé ráno vznícením prachu z briket. Přesto, že k hašení přijely dva požární sbory, nepodařilo se dům zachránit. Zůstaly z něj jen ohořelé zdi. Při záchranných pracích bylo několik osob vážně popáleno, podařilo se zachránit alespoň vedlejší dům, kde vyhořela kůlna.

Školák žhářem

Další velký požár byl v roce 1981 v domě Drahomíry Pernicové, kde si sedmiletý školák hrál ve stodole se zápalkami, přičemž se vzňala sláma a stodola se vznítila. Stejného dne, 4. dubna, hořel i státní statek v nedaleké Dolní Moštěnici, kde vyhořel první blok nově budované výkrmny pro vepře.


„Časté zásahy jsou i v blízkých lesních porostech Chřibů. Ohně nezůstávají ušetřeny ani chaty,“ pravil Šňupík.

Důležitou činností byl pravidelný výcvik členů a účast na nejrůznějších soutěžích. Kromě sportovní činnosti se vřesovičtí hasiči podílí i na většině kulturních akcí v obci.

„Pomáháme s přípravou hodů, každoročně pořádáme fašaňk a o letních prázdninách oblíbenou taneční zábavu,“ informuje jednatel sboru.

Nemalou zásluhu mají členové sboru také na úpravách obce a okolí, čištění rybníka a potoka nebo sběru odpadových surovin.