Nová trenérská dvojice Libor Galko – Tibor Janás převzala ve čtvrtek druholigové hokejisty Hodonína. Plán je jasný: zlepšit defenzívu i náladu mezi fanoušky.

O ČTVRTKU. Hektický den. Pár hodin po odvolání Svatopluka Kosíka a Arnošta Šifla oslovilo vedení Drtičů bývalé hráče Hodonína Libora Galka a Tibora Janáse. Reakce? Téměř okamžitá. Obě strany si plácly. „Taková nabídka už se nemusí opakovat,“ říká Galko, novopečený šéf hodonínské střídačky.

O ŽIVOTNÍ VÝZVĚ. Oba berou možnost vést hodonínský tým jako vrchol dosavadní trenérské dráhy. „Pro mě je to momentálně nejvyšší možná výzva. Fanoušci se o hokej zajímají a pravidelně ho sledují,“ tvrdí Janás.

„Hráli jsme za Hodonín ještě v éře, kdy tam byla první národní liga. Jsme strašně rádi, že jsme teď dostali možnost tým trénovat,“ reaguje Galko.

O TÝMU. Nervozita při úvodním seznamování rychle opadla. Už krátce po zahájení čtvrtečního tréninku byly vidět úsměvy. „Dojmy byly dobré. Kluci se snažili. Trénink odmakali podle našich představ,“ hodnotil Galko první kontakt s mužstvem.

S některými hráči se trenéři viděli poprvé. S jinými se dobře znají. I proto bylo osídlení nové pozice o něco lehčí.

„S některými jsem dokonce ještě hrál,“ říká Janás. „Je potřeba dát mužstvo trošku do klidu, ale myslím, že všechno bude dobrý a budeme fungovat.“

O TRENÉRSKÝCH ZKUŠENOSTECH. Galko i Janás se po ukončení aktivní hokejové kariéry stáhli na lavičku jako trenéři mládeže. Hodonínští fanoušci je mohou znát například jako kormidelníky dorosteneckých výběrů.

„Byl jsem i v Uherském Hradišti a trénoval samozřejmě rovněž muže,“ komentuje Galko vlastní zkušenosti kouče.

O VIZI. Drtiči disponují kvalitními útočníky, kteří mají zkušenosti z vyšších soutěží včetně extraligy. V každé formaci jsou jména, která mají zvuk. Větší nároky teď přijdou na defenzívu.

„Chceme zapracovat na systému hry. Musíme ho zjednodušit a dbát na obranu. V celých pětkách. Tam je problém,“ má jasno Janás.

„Seděli jsme nad tím už po prvním tréninku. Mužstvo se ale každopádně skládá z dobrých útočníků. Nebudeme vyloženě stát jen na defenzívě, ale někteří hráči si budou plnit daleko více povinností směrem dozadu,“ hovořil Galko o vizi, se kterou k týmu příchází.

O ŠKAROHLÍDECH. Už v prvních chvílích po oznámení nových trenérů, se ozývali negativní ohlasy. S tím oba počítali. I proto chtějí tribunám dokázat, že mužstvu mohou pomoci výkonostnně nahoru.

„Každý musí počítat s tím, že hodonínské publikum je hodně náročné. Chceme Hodonínu něco splatit, protože jsme tady hráli v minulosti. Rádi bychom ostatní přesvědčili, že naše angažování byla dobrá volba. Uděláme maximum. Jen nám dejte nějaký čas,“ vzkázal na závěr Janás.