Čtvrteční duel měl podobný průběh jako ten ve skupině. Rusové šli brzy do vedení, ale českým reprezentantům se podařilo srovnat na 1:1. Pak už se ale bohužel trefovali pouze hokejisté ruské sborné, kteří si spolu s Běloruskem, Kazachstánem a Kanadou zahrají o postup do finále.

Češi se do play off dostali na poslední chvilku, postup jim zařídila až výhra Běloruska nad Slovinskem. Češi tak skončili na posledním osmém postupovém místě a pro čtvrtfinále na ně vyšli suverénní Rusové.

Se sbornou se čeští reprezentanti utkali už v rámci základní skupiny a po šedesáti minutách odcházeli s porážkou 1:5, když jedinou branku Česka zaznamenal Jan Berger. Čtvrteční odveta měla totožný průběh jako zápas hraný před pěti dny.

O vítězi rozhodly přesilové hry, které Rusko využilo hned tři, zatímco český tým jen jednu. Favorita poslal do vedení v šesté minutě Zhmaev, o pět minut ale srovnával také při početní výhodě Tomáš Štryncl.

Vedení na stranu Ruska vrátil Alshevskiy. Češi přišli o postupovou naději v záběru prostřední části, kdy během jednadevadesáti vteřin inkasovali dvě branky.

Závěr utkání se nesl v hodně nervózním duchu a na ledě se strhlo hned několik potyček. Sudí udělili v posledních deseti minutách 256 trestných minut a na každé straně poslali několik hráčů předčasně do kabin.

Rusko – Česká republika 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)
Branky: Zhmaev, Alshevskiy, Ziazov, Valiullin, Belokon, Lazarev – Štryncl. Rozhodčí: Pearce (CAN) – Malmqvist (SWE), Puolakka (FIN). Vyloučení: 14:13. Využití: 3:1. Střely na branku: 35:35.
Česká republika: Chvátal (Kareš) – Štryncl, Ton, Drak, Soldán, Loučka, Vozdecký, Panuška – Ježek, Kříž, Špok – Vodný, Šlahar, Berger – Nedrda, Martiník, Kadeřábek – Kregl, Korotvička, Matouš.
Další čtvrtfinálové zápasy:
Kazachstán – Japonsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky: Zhdanov 2, Zhilin, Lipin, Ignatenko – Motono.
Kanada – Slovensko 9:1 (4:0, 3:0, 2:1)
Branky: Baker 2, MacLean 2, Caria, Farmanara, Charland, Langelier-Parent, Turkiewicz – Vojsovič.
Bělorusko – USA 6:3 (1:1, 2:2, 3:0))
Branky: Paulovich 2, Kolasau, Azimau, Ravadouski, Miadzel – Macari, Dionne, O´Brien.