Čeští junioři sice nenapodobili nedávný triumf osmnáctky na břeclavském Memoriálu Ivana Hlinky, ale v Hodoníně skončili jen těsně pod vrcholem. Ke konečné druhé pozici jim stačila i porážka 1:2 v prodloužení se Švédskem, které otočilo výsledek až v samém závěru utkání. Zlato putuje až do Ruska, bronz berou Finové a nepopulární čtvrtá příčka zbyla na Švédy.

„Turnaj určitě splnil svůj účel. Jsem rád, že kluci v žádném zápase herně nepropadli, naopak pokaždé bojovali až do konce. I když jsme duel se Švédy nedotáhli do vítězného konce, musel jsem hráče za výkon i nasazení pochválit," uvedl kouč české dvacítky Jakub Petr.

Zatímco domácí mladíci pokukovali po stříbrné příčce, Švédové rozhodně nechtěli odjíždět domů se třemi porážkami na kontě. Šlo zkrátka o hodně a na ledě se to hemžilo emocemi.

Už po pětasedmdesáti sekundách se do sebe pustili Suchý s Wahlgrenem a shodně si odseděli čtyři minuty na trestné lavici. Sudí s tresty nešetřili a právě v přesilovce rozveselil domácí fanoušky Dominik Lakatoš. Bílý tygr šikovně protečoval Koblížkovu střelu až za záda švédského gólmana .

Liberecký útočník se ale konce utkání ve výstroji nedočkal. Na startu druhé periody se totiž dostal do konfliktu s Davidssonem a musel s pětiminutovým trestem předčasně pod sprchy. K vidění byl skvělý juniorský hokej, oba týmy se střídaly v aktivitě, ale další góly nepřicházely.

Činili se oba brankáři. Jak Daniel Vladař, který podruhé na turnaji dostal přednost před Janem Růžičkou, tak Adam Werner přiváděli svými fantastickými zákroky soupeře k šílenství.

Hubené skóre aktéři přenesli až do závěrečné dvacetiminutovky. V ní čeští bojovníci moc nepouštěli Seveřany do šancí, naopak si svou aktivní hrou vynutili další fauly. Jenže přesilové hry, jim proti Švédům vůbec nešly.

Drama pokračovalo. Čechům stačil ke konečné druhé příčce bod, ale pochopitelně se chtěli na domácí půdě loučit výhrou. Když už se zdálo, že těsné vítězství udrží až do třetí sirény, přišlo švédské vyrovnání.

Trenér Montén v závěru sáhl ke hře bez brankáře, a to se mu vyplatilo. V čase 58:56 napřáhl na modré Berglund a Linus Lindström tečoval kotouč za bezmocného Vladaře . Vyrovnaný zápas dospěl do prodloužení, v němž měly navrch tři korunky.

Kristoffer Gunnarsson sice při samostatném úniku Vladaře nepřekonal, ale za dalších dvacet sekund se už prakticky ve stejné situaci prosadil a rozhodl o vítězi dramatické bitvy.

Domácí juniory porážka zase tolik mrzet nemusela, zanedlouho totiž přebírali ocenění pro druhý nejlepší tým na turnaji. Petrova družina díky lepšímu vzájemnému utkání přeskočila Finy, zlato zaslouženě putuje do Ruska a na Švédy zbyla až čtvrtá příčka.

Čeští mládežníci tak zapsali v létě další parádní výsledek. Po zlatu osmnáctky slavili hned třikrát v řadě stříbro. Postupně se o něj postarali hokejisté do sedmnácti, šestnácti a dvaceti let.

Nedělní výsledky Turnaje čtyř zemí v Hodoníně

Česká republika U20 – Švédsko U20 1:2 v prodloužení (1:0, 0:0, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Lakatoš (Koblížek, Hronek) – 59. Lindström (Berglund, Pettersson), 65. Gunnarsson (Bratt). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Frodl, Ondráček. Vyloučení: 6:13, navíc Lakatoš 5 minut a do konce utkání – Zetterberg 10 minut. Využití: 1:0. Střely na branku: 27:31. Diváci: 500. Nejlepší hráči: Daniel Vladař – Kristoffer Gunnarsson.

Česko U20: Vladař – Kalina, Hronek, Krenželok, Adámek, Hrdinka, Doudera, Weinhold – Kurovský, Lakatoš, Pavlík – Anděl, Suchý, Dufek – Koblížek, Kodýtek, Ďurač – Karafiát, Dvořák, Procházka – Vracovský. Trenér: Petr.

Švédsko U20: Werner – Danielsson, Berglund, Gunnarsson, Nässén, Ersson, Cederholm, Malmström – Davidsson, Lindström, Elfström – Wahlgren, Karlström, Olhaver – Bratt, Pettersson, Dalhström – Storm, Lindholm, Zetterberg – Jonsson. Trenér: Montén.

Rusko U20 – Finsko U20 2:1 po nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Alexander Volkov (Vorobjov, Rykov), rozhodující nájezd Arťomov – 39. Räsänen (Jääskä).