Češky si za heroický výkon vysloužily pochvalu i potlesk diváků. Závěr ale nezvládly. „Je to zklamání, ale pocit ze skvělého výkonu asi převažuje. Dlouho jsme byli lepším týmem, s čímž Rusky určitě nepočítaly. Vedení 3:0 jsme sice pustili, ale zápas i přesto pro nás byl ohromnou zkušeností. Prohrát se čtvrtým týmem na světě není žádná ostuda," prohlásil český kouč Jiří Vozák, který své svěřenkyně po prohraných nájezdech chválil. „Podaly fantastický výkon," řekl Vozák. Podle něj v závěru rozhodla nezkušenost českých hráček. „Udělali jsme zbytečné zakázané uvolnění, což byla největší chyba. Je to však hokej, musíme se poučit a jít dál," pravil.

České hráčky odcházely z ledu skleslé a se smíšenými pocity. Většina hokejistek odehrála podobný duel vůbec poprvé. Proti Rusku se však vydaly. S podobným výkonem by přehrály snad každého evropského soupeře, i Amerika s Kanadou by se ptaly, co jsou zač. „Připravili jsme se dobře a holky dodržovaly to, co měly. Byli jsme aktivnější, byli jsme na kotouči. Dozadu jsme plnili pokyny, které jsme určili," pochvaloval si Vozák.

Jeho svěřenkyně vstoupily do největší bitvy letošního roku stoprocentně koncentrované. Domácí tým zaskočil protivníka aktivní hrou. Za svoji snahu byl pořádající tým odměněn třemi brankami v první polovině čtvrtečního zápasu.

Skóre otevřela v 16. minutě Anna Zíková, která brankářku Prugovovou zaskočila při hře ve čtyřech. Druhý gól přidala Lucie Povová, na 3:0 zvyšovala dorážející Klára Hymlárová, jež vyhnala na střídačku nejistou ruskou gólmanku. „Snažili jsme se hrát pořád stejně aktivně, vůbec jsme nechtěli držet výsledek. A myslím, že se nám to dařilo. Jenže bohužel přišly nějaké chyby a Rusky jsou tak zkušený mančaft, že je potrestaly," uvedl Vozák.

Sborná se dostala do hry až v polovině zápasu. K obratu nastartovala favorita zmiňovaná Sosinová, která na začátku závěrečné části snížila. Vyrovnání přinesl až hektický závěr. Nejprve se při power-play prosadila Valerije Pavlovová, v čase 59:56 srovnala při hře šesti proti pěti Anna Šibanovová.. „Holky to chtěly udržet za každou cenu a malinko začaly bláznit. Pak byla chyba, že jsme udělali zakázané uvolnění. Tím to celé vzniklo," vypíchl rozhodující moment čtvrtečního duelu český kouč.

Domácím nepřála ani slovenská rozhodčí Celárová. Ta před vyrovnávacím gólem neodpískala nedovolený zákrok na Křížovou. I v prodloužení se na ní celá střídačka hněvala. „Ale na to nemá smysl se vymlouvat. I tak jsme to měli dotáhnout do vítězného konce," míní Vozák.

Neuvěřitelný obrat Rusky dokonaly v nájezdech, v páté sérii rozhodla Sosinová. „Holky byly v kabině hodně zklamané, spíš jsme uklidňovali," prohlásil trenér českého týmu, který se na turnaji představí v pátek večer, kdy od 20.15 vyzve na Zimním stadionu Václava Nedomanského Německo. „Musíme hrát to samé. Být na puku a bruslit, tlačit se do branky. Po zápasu asi bude únava, ale musíme to zvládnout. Musíme potvrdit roli favorita," ví Vozák.

Turnaj pěti v Hodoníně 2015

Česká republika – Rusko 3:4 po samostatných nájezdech (1:0, 2:0, 0:3 –0:0)

Branky: 16. Zíková (Polenská), 25. Povová (Manhartová, Tejralová), 29. Hymlárová (Křížová, Polenská) – 42. Sosinová (Dergačjovová), 60. Pavlovová (Šukinová), 60. Šibanovová (Burinová, Skibová), rozhodující nájezd Sosinová.

Rozhodčí: Celarová – L. Svobodová, Z. Svobodová

Vyloučení: 3:6. Bez využití

Střely na branku: 34:22

Diváci: 354

Česká republika: Peslarová – Zíková, Tejralová, Horálková, Herzigová, Zedníková, Flachsová, Kolowratová – Křížová, Hymlárová, Polenská – Vanišová, Přibylová, Lédlová – Studentová, Povová, Manhartová –Rohanová, Pátková, Bucifalová – Patočková. Trenéři: Vozák a Tejral

Rusko: Prugovová (29. Morozovová) – Kapustinová, Šibanovová, Šukinová, Gončarenková, Nikolajevová, Batalovová – Sosinová, Burinová, Pavlovová – Smolinová, Dergačjovová, Běljakovová – Štarjovová, Kanajevová, Skibová – Mitrofanovová, Solovjovová, Silinová. Trenér: Čekanov

Nejlepší hráčky: Petra Herzigová – Olga Sosinová

Další program turnaje pěti v Hodoníně

Pátek 6. listopadu: Švýcarsko – Slovensko (16.00), Česká republika – Německo (20.15)