„Zlín o Romana tehdy nestál, tak jsem jej oslovil a angažoval k nám. Od začátku měl velké sebevědomí, chytal výborně. Byl to gólman par excellence," vzpomíná na dávnou spolupráci současný sportovní ředitel Slovanu Bratislava.

Díky hodonínskému angažmá se pozdější olympijský vítěz odrazil k výšinám. Vsetín dovedl do extraligy, slavil s ním pět mistrovských titulů v řadě. „Jeho kariéra byla úžasná," oceňuje Dočekal.

Náhlá smrt borce, který ve čtyřech sezónách v NHL odchytal za týmy Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings celkem 212 zápasů a byl držitelem William M. Jennings Trophy, také známého funkcionáře obrovsky zasáhla.

Vždyť Čechmánek je o devět let mladší než jednašedesátiletý Dočekal.

„Taková zpráva zaskočí, šokuje snad každého. Je to strašně smutné. Roman byl vynikající sportovec, úspěšný hokejista, kamarád," říká.

Deník navštívil dohrávku 16. kola slovenské Tipos extraligy mezi Slovanem Bratislava a Nitrou, která zvítězila 5:2.
Kašík po výhře nad Slovanem vtipkoval, při dotazu na Čechmánka mu došla slova

Zatímco s Čechmánkem už si bývalý funkcionář Znojma, Karlových Varů nebo Litvínova nikdy nepopovídá, dalšího člena zlaté naganské party má každý den na očích.

Dočekal ve Slovanu Bratislava spolupracuje s Vladimírem Růžičkou. Legendárního útočníka a kouče si na Slovensko vytáhl z druholigového Ústí nad Labem.

„Když jsem dostal nabídku od majitele a stal se sportovním ředitelem, tak první, co jsem řekl že chci, aby tu se mnou byl Vláďa Růžička. Toužili jsme po tom roky, abychom se mohli sejít v jednom klubu, nakonec to dopadlo až ve Slovanu. Doufám, že budeme úspěšní," přeje si.

Bývalý hráčský skout má před sebou jasné zadání. Společně s Růžičkou má co nejdřív pozvednout největší slovenský klub. Vrátit mu hrdost, naučit jej znovu vyhrávat a bavit fanoušky.

Zatím to ale Slovanu drhne. Prohrál dvakrát za sebou a ve slovenské Tipos extralize je až osmý. Na třetí Zvolen ztrácí už deset bodů.

„Čeká nás ještě hodně práce, abychom se dostali tam, kam patříme," ví dobře.

„My však děláme všechno pro to, aby se nám to podařilo," slibuje.

Junioři Beranů ztratili vedení s Duklou Jihlava. Na snímku Jan Srdínko.
Srdínko o angažování, nedostatcích i derby proti Vsetínu: Je to kulturní událost

Vedení Slovanu za pochodu obměňuje a vhodně doplňuje mančaft, skládáme funkční tým. Zatím to příliš neladí, stále si to sedá. „Ale já věřím, že to spěje ke zdárnému vyvrcholení sezony," nepochybuje.

Dočekal, který měl předtím ve slavném klubu na starosti hlavně mládež a rezervní tým dospělých, který pod názvem Modrá křídla hraje první slovenskou ligu, si ale i přes dílčí ztráty práce ve Slovanu nesmírně považuje.

„Je to pro mě obrovská výzva a ocenění mé dosavadní práce. Jsem v nejlepším klubu na Slovensku. Žádný jiný oddíl nemá tak bohatou minulost, tolik slavných odchovanců. Má to však i druhou stranu mince. Každý se na Slovan chce vytáhnout," všímá si.