„Byl to pro mě šok. Každého takto mladého člověka je obrovská škoda. K Romanovi jsem měla blízko, i po konci v Hodoníně jsme spolu byli v kontaktu a vycházeli velice dobře," prohlásila bývalé šéfka Drtičů Jana Gajošová.

S Čechmánkem si naposledy volala nedávno. „Pokecali jsme o životě, debatovali o hokejových věcech. Probrali jsme všechno. Je mi těžko z toho když vím, že už ho nikdy neuslyším," smutní Gajošová.

Olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek pomáhá mladým hokejistům Uherského Hradiště.
Brankář Čechmánek o Naganu i výživě na základě krevního testu: Dělám osvětu

Jednoho z nejlepších brankářů české hokejové historie respektovala jako sportovce i člověka.

„Teď, když už se konečně uklidnila situace kolem jeho osoby a skončily soudní procesy, tak jsem si říkala, že bude mít normální život a může se dál věnovat tomu, co ho baví," říká.

To už se ale Čechmánkovi nepodaří.

Zleva Jáchym Štencel, Daniel Vajda, Rostislav Olesz, Lukáš Vajda
Hvězdný Olesz nestačil. Baník odčinil debakl, v Novém Jičíně jasně vyhrál

Na bývalého brankáře, který se během svého hodonínského angažmá na začátku devadesátých let zapsal nezapomenutelně i do srdcí fanoušků Baníku, nezapomněl ani klub SHKM Baník Hodonín. „Jménem celého klubu vyjadřujeme rodině i blízkým upřímnou soustrast," stojí v prohlášení na webu.

Zlínský rodák měl v posledních letech vážné finanční problémy. V červnu mu Olomoucký vrchní soud potvrdil tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let za podvod. Podle soudu se ho dopustil během podnikání.

Olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek pomáhá mladým hokejistům Uherského Hradiště.Olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek pomáhá mladým hokejistům Uherského Hradiště.Zdroj: Deník/Libor Kopl

Čechmánek na turnaji století v Naganu dělal náhradníka Dominiku Haškovi. Z mistrovství světa měl tituly z let 1996, 1999 a 2000 a také dvě bronzové medaile. Na klubové scéně zářil v dresu Vsetína a získal s ním pět extraligových titulů.

V NHL působil čtyři sezony, chytal za Philadelphii Flyers a Los Angeles Kings. V roce 2003 během angažmá ve Philadelphii získal William M. Jennings Trophy pro gólmany z týmu s nejnižším počtem inkasovaných branek v základní části.

Hráčskou kariéru ukončil Čechmánek v roce 2009. Letos v únoru oblékl výstroj, podle svých slov naposledy, v exhibici českého týmu proti Slovensku u příležitosti oslav 25. výročí triumfu z Nagana.