Stříbro si na krk pověsil i sportovní manažer Rostislav Dočekal. Třiapadesátiletý ostřílený funkcionář, který prošel mnoha evropskými soutěžemi, má na výsledcích i výkonech sehraného týmu obří zásluhu. „Za úspěchem ale stojí celý štáb lidí. Počínaje majitelem Pavlem Oherou, který pomáhá dofinancovat mezery v rozpočtu, přes trenéra Jirku Režnara, jeho asistenty, obchodního manažera a další činovníky," říká v rozhovoru pro Hodonínský deník Rostislav Dočekal, který žije 
v Hodoníně, kde v minulosti hrál i trénoval.

Druhým místem v EBEL lize jste naplnili předsezónní cíl a dosáhli historického úspěchu. Jak moc si postupu do finále a stříbrných medailí vážíte?

Určitě jsme divákům i sami sobě udělali velkou radost. Pro mě, klub i celé Znojmo je to obrovský úspěch. Když to všechno shrnu, tak to byla nadstandardně úspěšná sezona.

Asi jste před ní nepočítali 
s tím, že dojdete až do finále.

Nikdy předtím jsme nepřešli přes první kolo play off, proto jsme si za cíl dali postup do semifinále. Tomu jsme přizpůsobili už přípravu, kdy jsme absolvovali velmi dobře obsazený turnaj ve Švýcarsku a odehráli zápasy s německými i českými extraligovými týmy. Většinu utkání jsme vyhráli, což byl takový pěkný start do sezony.

Co vám přípravné duely daly?

Už v přípravě jsme si zvykli na vyšší úroveň soupeřů, hodně bruslení, agresivitu. V nastoleném trendu jsme pokračovali i na začátku sezony. V celé základní části jsme nikdy neklesli pod čtvrté místo. Druhá příčka v nadstavbové části nám dokonce zaručila účast v Lize mistrů pro příští hokejový ročník.

Co pro vás start v Lize mistrů vůbec znamená?

V Rakousku a celé západní Evropě se tato soutěž bere velmi prestižně. V EBEL lize platí, že kdo si Ligu mistrů zaslouží, tak ji také hraje. My jsme sice český tým, ale v soutěži budeme reprezentovat Rakousko. Mužstvo musíme posílit tak, abychom v ní hráli důstojnou roli.

Čím to je, že malý klub s nejnižším rozpočtem v celé mezinárodní soutěži převálcuje většinu soupeřů?

Podařilo se nám kádr posílit před sezonou a pak i před play off. Přišli k nám hráči, kteří v sobě mají velkou chuť po vítězství. I když už v kariéře něco dokázali a v minulosti třeba hráli finále nebo získali titul, tak u nás se obětovali pro tým i pro celkový úspěch. Zmínit musím Jana Lukáše ze Sparty, rakouského reprezentanta André Lakose, Kanaďana Corey Trivina. Nadstandardními výkony se u nás prezentoval Yellow Horn, který se nakonec stal nejlepším hráčem celé soutěže. Zapomenout nesmím ani na Libora Šuláka, kanonýra Romana Tomase, Petera Puchera, Patrika Nechvátala a další hráče, kteří nás posunuli až tak daleko.

Takže žádná krize vás nepostihla?

Ne, vůbec. Samozřejmě jsme třeba na základě zranění hráčů udělali v mužstvu kosmetické úpravy, ale jinak jsme systematicky odstraňovali to, co by nám bránilo být úspěšnými.

Co rozhodlo finálovou sérii?

V sérii jsme vedli 2:1 na zápasy. Pak jsme sice doma prohráli, ale na ledě Salcburku jsme byli lepší, bohužel jsme neproměnili vyložené šance a dostali celkem laciné góly. V šestém duelu jsme taky byli výrazně lepší, ale štěstí, které jsme měli v sériích předtím, se otočilo k soupeři a celou sérii jsme prohráli 2:4. Na druhé straně musím říct, že Salcburk je velmi dobré evropské mužstvo. V kádru má bývalé hráče NHL a hokejisty, jenž působili ve Švédsku, Švýcarsku či Finsku.

Nebojíte se tradiční kocoviny, která postihuje většinu týmů po úspěšné sezoně?

Já si myslím, že nám to nehrozí, protože mužstvo doplníme dalšími dravými hráči, kteří chtějí být úspěšní a získat si ještě lepší angažmá. V sestavě dál budeme mít charakterově zdravé hráče, kterým nechybí ani touha po vítězství.

Jak je možné, že většina posil do sestavy bez problémů zapadla a patřila k nejlepším?

Mám výhodu, že západní hokejový trh opravdu velmi dobře znám. Působil jsem 
v Německu, v Rakousku, 
v KHL, takže se s hráči i jejich rodinami většinou znám i osobně. Vím vše o jejich zázemí, což platí třeba i u Andreho Lakose, kterého jsem znal z angažmá ve Vídni. To byly ty faktory, které nám pomohly dotvořit mozaiku mužstva. To si opravdu sedlo hokejově i charakterově a společně šlo za jediným cílem.

O vás je známo, že hráče vybíráte velmi pečlivě a charakter stavíte nade vše. Pořád platí, že do mužstva vezmete raději poctivého dříče než problémovou hvězdu?

Určitě. Vím, že se u každého musí sejít víc faktorů, ale při vybírání hráče si víc hledím jeho lidských vlastností a povahy než hokejového umění. Je důležité, aby v mužstvu byla symbióza. Každý hráč musí mít v mužstvu svoji roli a minimální zastupitelnost, pak jeho výkon a psychika jde nahoru. Proto musí být skauting opravdu pečlivý. U hráčů mě zajímá všechno. Jaká je jeho rodina, domácí mazlíčci, přítelkyně, protože tyto faktory ovlivňují výkonnost hráčů. U Kanaďanů a Američanů je to ještě těžší, protože těch faktorů, které mohou výkonnost obrátit opačným směrem, je mnohem víc.

Tah s kanadským útočníkem Yellowem Hornem vám ovšem neskutečně vyšel…

Toho jsme měli velmi dobře vyskautovaného. Věděli jsme, do čeho jdeme. Byli jsme rádi, že se nám ho podařilo přivést za pro nás dobrých podmínek. To samé platilo i u Trivina.

Jak moc bude těžké mužstvo po úspěšné sezoně udržet?

Samozřejmě každý úspěch přináší i negativní věci. My se však i v příští sezoně pokusíme zase dostat minimálně do čtvrtfinále a třeba i dál. Víme, že to bude moc těžké, protože mužstvo opouští dvanáct hráčů. V žádném případě nebude jednoduché je nahradit. My se toho ale nebojíme. Takový je hokejový život a venku je tato praxe běžná. Věřím, že poskládáme stejný, ne-li lepší tým.

Můžete prozradit nějaké posily pro příští ročník?

Máme už hráče vytipované. Mohu prozradit, že u nás zůstává André Lakos. Kromě něj chceme ještě jednoho rakouského reprezentanta. Do útoku přivedeme zase další dobrý Kanaďany a kluky z Česka.

Je ve vašich možnostech, abyste získali třeba klíčového hráče ze Zlína nebo Komety?

Hráči v extraligových klubech mají většinou lepší podmínky než by měli u nás, ale my si s tím musíme poradit. S tím jsme se setkali i nedávno, když Plzeň nabídla Yellow Hornovi mnohem vyšší plat než měl u nás. Prostě ho přeplatila. My jsme s tím ale smíření. My si zase najdeme kvalitní hráče, kteří budou platní.

Rozpočet navýšíte nebo bude i nadále stejný?

I když byla sezona úspěšná, zatím nevypadá, že by se seznam sponzorů zvětšil. Chceme i nadále pracovat ve skromnějších podmínkách. O to víc nás pak úspěch těší.

Kdo má ve Znojmě poslední a rozhodující slovo při výběru posil?

Máme to rozdělené. Výběr hráčů a jejich příchody do klubu mám na starosti já. Všechno samozřejmě konzultuji s majitelem panem Oherou. O složení kádru se ale bavíme i s trenérem, který má hlavně na starosti přípravu hráčů a koučink při zápasech. Každý máme svoji roli, práci, kterou se snažíme dělat co nejlépe. Z toho pak vznikají tyto výsledky.

V klubu působíte i jako asistent trenéra. Byl jste tedy při zápasech na střídačce?

Oproti loňské sezoně jsem tam nechodil. Funkci mám hlavně proto, kdyby se trenérovi Jirkovi Režnarovi něco stalo nebo onemocněl. Aby tam byla adekvátní náhrada.

Už víte, zda ve Znojmě zůstanete i v příští sezoně?

Ve Znojmě mám ještě rok smlouvu. Jsme rád, že je o mě zájem a že jsem obdržel několik konkrétních nabídek z české extraligy, z německé DEL i EBEL ligy. S majitelem Pavlem Oherou jsme se bavili o uvolnění, ale nakonec jsme se shodli na tom, že funkcionářské jádro udržíme, takže ve Znojmě zůstávám.

Kdy startuje letní příprava na další ročník?

Hráči začínají šestnáctého května.

Budete mít čas na dovolenou či odpočinek?

Já bohužel ne.

Co vás nyní čeká?

Poletím do Ruska na mistrovství světa v hokeji, kde se poohlédnu po eventuálních posilách. Zajímají mě zápasy ne až tolik atraktivních mužstev. Sledovat budu hlavně Dánsko, Norsko, Rakousko, Lotyško nebo Francii. Hráči z těchto zemí jsou šikovní a pro nás dostupnější.

Jaký byl vůbec letošní ročník mezinárodní hokejové soutěže? Jde úroveň mužstev i celé EBEL ligy nahoru?

Úroveň šla určitě nahoru. Stále tvrdím, že bychom 
v české extralize hráli někde ve středu tabulky. Samozřejmě že EBEL liga není tak takticky svázaná, ale je důraznější a hráči více bruslí. Po ledě se pohybují jiné typy hráčů než v extralize.

Finálová série se Salzburgem byla hodně sledovaná. Zaznamenal jste i zvýšený zájem médii o váš klub?

Pro Rakousko by asi bylo lepší, kdyby do finále místo nás postoupil Linec, zástupci televize nás ale chválili. Podle nich to bylo nejlepší finále za poslední roky. Sledovanost byla opravdu obrovská. Fanoušci ostatních rakouských klubů se přidali a na naše domácí zápasy hojně navštěvovali. Finálové duely byly beznadějně vyprodané.

Nemrzí vás, že v Česku moc vidět nejste?

Samozřejmě víme, že agentura, která vlastní práva na českou extraligu, si tento produkt hlídá. My jsme takový vetřelec. Proto jsme rádi, že tato sezona byla úspěšná a že jsme byli alespoň v rakouské nebo německé televizi a v Česku na Sport 5. Od nové sezony však bude každý náš zápas přenášet O2.

Přejděme k oslavám. Jaké vůbec ve Znojmě byly?

Celý tým byl na radnici, na stadionu jsme měli velkou podpisovou akci. Hráči měli slavnostní večírek, takže bylo toho celkem dost.

Prožíval jste oslavy hodně?

Já určitě ne (úsměv). S hráči jsem jednal o dalším jejich působení a byl pořád na cestách. Jezdil jsem na slovenskou extraligu, byl jsem na finále německé ligy. Na druhé straně říkám, že sláva je pomíjivá a trvá tak pět minut. Každý úspěch je krásný, ale má jepičí život. Užili jsme si pět minut slávy a nyní začíná další etapa.

Bylo ve městě poznat, že se hokejistům daří?

Měli jsme největší návštěvy v novodobé historii znojemského hokeje. Jezdilo k nám pět set až tisíc diváků z Vídně a okolí. Rakušané nás berou jako svůj tým. Bylo vidět, že Znojmo žije hokejem. Fanoušci byli úžasní.

Ve druhé lize se daří i znojemským fotbalistům. Berete je jako konkurenta, se kterým se dělíte o sponzory a peníze od města, nebo jim úspěch přejete?

S fotbalisty vycházíme velmi dobře. Každý máme jiné portfolio sponzorů. Postup do ligy jim přeji.

Povedenou sezonu má za sebou i váš bývalý svěřenec Ondřej Šmach, který v dresu Banské Bystrice získal ve slovenské extralize stříbro. Co říkáte na jeho výkony?

Ondra hrál opravdu výborně. Banská Bystrica si titul i zasloužila. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je však velmi tenká.

Co říkáte na situaci v nedaleké Skalici, kde jste v minulosti rovněž působil?

Je to smutné, protože Skalica byla hokejovou baštou. Takový konec si nezasloužila, protože po Trenčínu vychovala asi nejvíce hráčů do NHL. Věřím, že hokej se tam vrátí minimálně na druholigové úrovni.

Určitě jste na dálku sledoval i českou extraligu. Překvapilo vás finálové obsazení nebo fakt, že mistrovský Litvínov hrál společně s Karlovými Vary pouze o udržení?

Liberci se po delší době povedlo složit výborný tým, který je prototypem moderního evropského mužstva. Titul získal zaslouženě, protože od prvního kola byl v čele. Finále se Spartou mělo velmi dobrou úroveň. Karlovy Vary jsou moje srdeční záležitost, jsem moc rád, že se zachránily. Musím se přiznat, že jsem od nich dostal nabídku na dlouhodobý kontrakt. Je škoda, že hráli pouze play out. Litvínov je názorný příklad toho, co se stane, když odejdou tři elitní hráči a mužstvo podlehne sebeuspokojení. Francouz, Ručinský a Petružálek byli oporami, ostatní to bez nich nezvládali.

V Hodoníně jste se na hokeji byl podívat?

Byl jsem tu na zápase se Vsetínem a moc se mi to líbilo. Hrálo se nahoru dolů. Hodonínu bych přál větší podporu města a sponzorů. Je to jediná cesta, jak klub dostat nahoru do první ligy, kterou by si lidé i město zasloužili. Ale bez větší podpory města to asi nepůjde, protože průmysl z města vymizel. Fotbalisté mají MND, hokeji takový partner schází. Samozřejmě v Hodoníně jsou i další sporty, hokej je ale nejmasivnější a nejsledovanější a v Hodoníně fenomén.

Velkým problémem ve všech sportech je nedostatek dětí. Má mládež ve Znojmě o hokej zájem?

Jsme na tom podobně jako v Hodoníně či Břeclavi. Hokej je totiž nákladný sport a vše závisí na podpoře města. Bohužel pro kluby ve městech do padesáti tisíc obyvatel je velký problém všechny věkové kategorie naplnit.