Těžko předvídat, co se stane, až se na tribunách opět setkají hokejoví příznivci Břeclavi a Hodonína. Naposledy střet místo povzbuzování hráčů na ledě skončil zatnutými pěstmi a loužemi krve. Vždy dopředu očekávaná derby tak dostala nový rozměr. O něco agresivnější.

„Myslím si, že je to normální a stále zatím jde o zdravé soupeření. Fanoušci se zkrátka nemají rádi. Domnívám se, že to teď u nich přetrvá delší dobu. Antipatie zůstanou,“ je přesvědčený například zadák Lvů Marek Dora.

Řešení komplexů

Oba tábory se setkají patnáctého února, kdy derby tentokrát hostí Hodonín. „Už dnes vím, že zápas s Břeclaví je rizikový. Jednáme proto s policií, městskými strážníky, zásahovou jednotkou. Vždy bylo všechno v pořádku. Neexistuje, abychom neměli na stadionu security. Pokud bychom se na to vykašlali a fanoušci se mezi sebou porvali, práce zásahové služby nás stojí osmdesát tisíc korun,“ uvedla nedávno předsedkyně Drtičů Jana Gajošová.

Zároveň ujišťuje, že se poklidnější příznivci obou klubu nemusí obávat. „Nic nepodceníme,“ podotkla.

Třicetiletý Jan z Hodonína považuje minulý výbuch emocí za zbytečný. Označil ho jako zkrat jedinců. K tématu však mluvil jen pod zárukou anonymity. Redakce jeho jméno zná.

„Řekl bych, že někteří fanoušci si léčí komplexy hloupým chováním. Pevně věřím a doufám, že ti slušní se nemusí na jižanském derby bát,“ řekl Jan.

Lvy vidí jako druhého největšího rivala, hned po brněnské Technice. „Myslím si, že drtivá většina fanoušků obou táborů k sobě chová elementární úctu a vycházejí spolu naprosto v pohodě. Spousta problémů vznikne naprosto zbytečně,“ je přesvědčený.

„Stojí za námi“

Rvačce v dosud posledním derby nahrál příchod hodonínských příznivců na tribunu, kde sídlí Břeclavané. Hromadná bitka se po duelu stala skoro zvučnějším tématem než konečný výsledek.

„Přidává to na vášních i nám. Alespoň já to tak pociťuji. Vidíme, že fanoušci za námi stojí. Jdou do toho naplno stejně jako my na ledě,“ řekl břeclavský Dora.

Zda do toho nakonec půjdou naplno také strážci pořádku na hodonínském zimním stadionu, bude jasné patnáctého února. Do té doby mají emoce šanci vyčpět.

LUKÁŠ IVÁNEK
LIBOR KOPL

Komentář bývalého útočníka Břeclavi a Hodonína Michala Hozy čtěte ve středečním vydání Břeclavského deníku.