27. únor 2014. To je datum, kdy slovácký celek naposledy porazil Porubu. Od té doby se nepříznivá série prodloužila již na deset zápasů, ve kterých Drtiči nad silným ostravským týmem nezvítězili. Mužstvo trenéra Tomáše Sršně navíc v posledních dvou letech pokaždé vystavilo Hodonínu stopku už v prvním kole play off.

I letos patří Poruba k favoritům soutěže. Svoji sílu demonstroval RT Torax i na úvod letošní sezony, kdy oslabené Jihomoravany jasně přehrál. „Střetnutí pro nás nedopadlo dobře. Po dvou třetinách jsme ztráceli dvě branky, přestože jsme si vytvořili nějaké šance. Na ně se však nehraje, a když nedáme s takovým soupeřem, jako je Poruba, góly, tak nemůžeme pomýšlet na úspěch. Ve třetí třetině už nás domácí rozebrali a k ničemu nepustili," uvedl hostující trenér Lubomír Oslizlo.

V první vážnější šanci se ocitli domácí hned po padesáti vteřinách hry, Aleš Kilnar ale prázdnou Zavadilovu klec netrefil. V 5. minutě usedl na trestnou lavici Marek Sedlář. Po několika dorážkách Michala Kuby před gólmanem Andreasem Kubáněm dokázali červenobílí ujet v oslabení, Seidlerovu dělovku ale hodonínský brankář zneškodnil.

V polovině úvodní třetiny zkoušel prostřelit Petra Zavadila David Ballner,opora SHK ovšem pohotově zakročila. Do vedení poslal Porubu až o dvě minuty později Jan Chaloupa. Ten po přihrávce kapitána Peslara dokázal i v pádu přehodit přemisťujícího se strážce hodonínské svatyně.

Drtiči mohli vzápětí odpovědět, ale Dominik Matula ani později v přečíslení dva na jednoho Ľubomír Škápik nedokázali pozorného Kubáně překonat.

Hned na začátku prostřední části mohli hubené porubské vedení navýšit David Zachar a chvíli po něm také Vladimír Stejskal. Oba domácí útočníci proti výtečnému Zavadilovi selhali. Drtiči rovněž měli ve druhé třetině vyložené šance, Dominik Piskoř dokonce trefil na začátku 26. minuty tyč. O tři minuty později zazvonila branková konstrukce také na druhé straně. Stalo se tak po střele Lukáše Vrány.

Ihned z protiútoku mohl srovnat Dominik Piskoř, ale i Andreas Kubáň si počínal ve své bráně opravdu znamenitě. Severomoravané podruhé udeřili v polovině zápasu, kdy David Sysala přihrál nekrytému Marku Sedlářovi, jenž zblízka dostrkal puk až za záda bezmocného Zavadila.

Závěr druhé periody rozkouskovala častá vyloučení, vyložené šance ani zajímavé momenty diváci neviděli.

Domácí se paradoxně dostávali do obrovských příležitostí právě při vlastním oslabení. Třetí branku měl na holi Jakub Peslar, který podél levého mantinelu projel celým kluzištěm. Rána kapitána Poruby skončila těsně nad břevnem.

Klíčové momenty víkendového duelu přišly až v 53. a 54. minutě. Aleš Kilnar nahrával mezi kruhy od čáry zakázaného uvolnění a David Zachar trefil přesně pravý horní růžek Zavadilovy brány.

Na 4:0 zvyšoval Vladimír Stejskal. Posila z Prostějova, která v minulosti působila i v Hodoníně, zamířila po vyhraném Seidlerově buly přesně pod břevno.

Čestnou branku hostů mohl vstřelit Jakub Sajdl. Ten ale jen podtrhl hodonínský zmar v koncovce. Až třiašedesát vteřin před koncem utkání se Drtiči dočkali. Rus Komlev našel mezi kruhy najíždějícího Zítku, jenž střelou k levé tyči zbortil Kubáňovy sny o prvním čistém kontu v porubském dresu.

Poslední slovo ale měli domácí. V čase 59:31 David Sysala nachytal elegantní zadovkou mezi kruhy hodonínské obránce a David Ballner střelou do odkryté brány uzavřel gólový účet večera. „Myslím, že 5:1 je pěkný výsledek, ale s předvedenou hrou stále nemůžeme být spokojeni. Co se týče útočného či středního pásma, tak je to z naší strany slušné, ale v obranné třetině si pořád zaděláváme na obrovské problémy a nejsme schopni jednoduše vyhodit puk ze třetiny," uvedl kouč Poruby Tomáš Sršeň.

Bývalý extraligový útočník vyzdvihl po sobotním zápase hlavně výkon brankáře Kubáně. „Několikrát nás podržel a odchytal výborný zápas," dodal Sršeň.

Hodonín po druhé venkovní porážce klesl v tabulce na osmé místo. Vylepšit svoje postavení může ve středu, kdy na Zimním stadionu Václava Nedomanského hostí zatím suverénní Frýdek-Místek.

HC RT TORAX Poruba 2011 – SHK Hodonín 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky: 13. Chaloupka (Peslar), 32. Sedlář (Sysala, Ballner), 53. Zachar (Kilnar, Chaloupka), 54. Stejskal (Seidler, Vrána), 60. Ballner (Sysala, Sedlář) – 59. Zítka (Komlev, Nedvěd). Rozhodčí: Krenželok – Hanzlík, Rožánek. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 370. Střely na branku: 41:26.

Poruba: Kubáň (Šrámek) – Malý, Slavík, Peslar, Buček, Puškár, Ovšák, Šindelář, Vajda – Stejskal, Zachar, Kilnar, Chaloupka, Sedlář, Vrána, Vaněk, Seidler, Gelnar, Sysala, Ballner.

Hodonín: Zavadil (Kotvan) – Kolář, Flamík, Škápik, Pokorný, Nedvěd, Jedlička, Polesný – Kučera, Smetana, Kuba, Sajdl, Piskoř, Jurásek, Kropotin, Vrba, Komlev, Matula, Garanin, Zítka.