Kladenský odchovanec nazul brusle a vzal hokejku do ruky po půl roce. Naposledy se Procházka, který v úterý 3. března oslavil dvaačtyřicáté narozeniny, představil na ledě Dukly Jihlava. Na Horáckém zimním stadionu se na konci srpna loňského roku střetly výběry olympijských vítězů z Nagana a mistrů světa z období Zlatého hattricku v letech 1999 – 2001. Ti si společně připomenuli smutné výročí deseti let od smrtelné havárie bývalého reprezentačního útočníka a později trenéra Ivana Hlinky.

Od mimořádné akce brusle nevytáhl. Až teď. „První minuty jsem se trápil. Nejsem totiž nejmladší, a než jsem se do toho dostal, chvíli to trvalo. Nakonec to bylo celkem fajn. Jsem hlavně rád, že kluci si to užili," uvedl Martin Procházka.

Program Martina Procházky v Hodoníně
- Pátek 6. března:
11.00 – 12.00, beseda s žáky Základní školy Mírové náměstí Hodonín, včetně autogramiády
12.30, slavnostní přivítání vedením města
14.45 – 15.30, společný trénink páté a šesté hokejové třídy
- Sobota 7. března
14.00 – 16.00, beseda s lázeňskými hosty, včetně autogramiády
21.30, účast a předání cen na Plese sportovců

Bývalý hráč Kladna či Vsetína byl v Hodoníně vůbec poprvé. „Proto si návštěvu města užívám," řekl Procházka. Ten nad nabídkou pořadatelů Plesu sportovců ani chvíli neváhal a bez přemýšlení zaměstnancům organizace TEZA kývl. Bývalého hokejistu na Slovácko přilákal kamarád Rostislav Dočekal. Manažer hokejistů Znojma se totiž s Procházkou velmi dobře zná. z dob působí na Kladně. „Opravdu mě to překvapilo. Do teď jsem z pozvánky v šoku," přiznal Procházka, který si pobyt na jihu Moravy užívá. „Těším se na celý víkend. Všechno funguje bezvadně," prohlásil.

Do srdcí fanoušků se sympatický sportovec vryl jako rozený střelec, který se podílel na těch největších reprezentačních úspěších během zlaté éry. Jako hráč vyhrál, co mohl. Legendární Nagano i čtyři tituly mistra světa. V roce 1991 byl draftován týmem Toronto Maple Leafs, v minulosti byl společně s Pavlem Paterou a Otakarem Vejvodou součástí proslulé Blue Line. Po zdravotních problémech v sezoně 2009/2010 se však rozhodl aktivní kariéru ukončit.

Od té doby chodí na led pouze výjimečně. „Hokej s bývalými hráči či starými pány vůbec nehraji. Zatím mě to neláká," říká Procházka, který v současnosti pracuje pro televizi Sport5, kde moderuje magazín o hokeji. „Mám vlastní pořad a baví mě to," pravil.

Nedávno dostal bývalý reprezentant nabídku od pořadatelů mistrovství světa v ledním hokeji. „Mám šanci se dostat k národnímu týmu," prozradil.

Světový šampionát, který v květnu hostí Praha a Ostrava, ho láká. Procházka českému národnímu týmu věří, i když na rozdíl od některých příznivců zůstává nohama pevně na zemi. „Hrajeme doma, takže ambice jsou zase ty nejvyšší. Fanoušci čekají zlato, ale já si myslím, že bude fajn, když se dostaneme do bojů o medaile," prohlásil. „Samozřejmě bych klukům přál zlato, ale čeká nás náročný turnaj. Konkurence je velká, jakákoliv medaile by byla úspěchem," přidává.

Rodáka ze Slaného naopak nepotěšilo Kladno. Jágrův tým totiž nedokázal naplnit postupové ambice vedení klubu a v play off první ligy skončil již ve čtvrtfinále, když stopku Středočechům vystavila Jihlava. „Je to škoda, protože Kladno podle mě patří do extraligy. Letošní sezona ale návratu moc nenasvědčovala. Týmu se v základní části tolik nedařilo, podle mě ani nebyl na postup do extraligy připravený," míní bývalá kladenská opora, která v letošní sezoně viděla jen pár zápasů svého mateřského klubu.

„Občas se zajdu na kluky podívat, ale pravidelným divákem nejsem," říká.

I když se Procházka v hokeji už skoro neangažuje, dění v populárním sportu samozřejmě sleduje. Bývalého křídelníka Omsku či Stockholmu překvapil především Litvínov. „Tušil jsem, že by mohl hrát v extralize nahoře, ale 105 bodů po základní části je obrovský výkon," chválí Vervu Procházka.

Podle něj mohou Chemici ve vyřazovacích bojích zaútočit i na Masarykův pohár. „Mají tam výbornou party, trenéry, mohou dojít hodně daleko," dobře ví.

V roce 2012 se bývalý vynikající střelec zúčastnil populární televizní soutěže StarDance …když hvězdy tančí, ve které s Terezou Bufkovou obsadil druhé místo. „Občas se mě lidé na StarDance ptají, asi to v nich zanechalo dobrý dojem. Já tomu říkal spíš tajtrlíkování, ale asi tam trošku tance bylo. Zasloužila se o to moje partnerka na parketu Terezka, protože ta to do mě tloukla horem dolem, aby ve mně něco zůstalo," směje se oblíbenec publika.

Své taneční umění může Procházka předvést i v Hodoníně, kde se zúčastní Plesu sportovců. „Byla to fajn zkušenost, ale teď už zase vůbec netančím a netroufl bych si ani tvrdit, že jsem během soutěže uměl tancovat, jen jsem se o to snažil," uvedl Procházka.

Ten se přitom do taneční soutěže nijak nehrnul. „Robert Záruba byl ten, kdo mi říkal, ať do toho určitě jdu. Nejdřív jsem si říkal, že tam budu jen pár kol, ale pak se nám podařilo nějak diváky oslovit a posílali hlasy až do finále," řekl Procházka. „Pozitivní bylo, že jsem si zvykl i na pozornost kamer. Ze začátku jsem se z toho docela klepal, ale postupně to ze mě spadlo. Otrkal jsem se, a snad i proto si teď troufnu na moderátorskou práci," dodal.