Zkušený třiatřicetiletý útočník v přípravném zápase ukázal, že hokej stále umí. Drtiči i díky parádnímu gólu hodonínského odchovance otočili duel se Skalicí. Účastníka první slovenské ligy díky pětibrankové smršti v závěrečné dvacetiminutovce skolili 7:5 a připsali si pátou výhru v letní přípravě.

„Je pozitivní, že jsme dokázali zápas za stavu 2:5 otočit a vyhrát. Určitě nám to dodá chuť a energii do další práce,“ věří bývalý hráč Zlína, Karlových varů nebo Vítkovic.

Hodonínští Drtiči
Slezský pohár nám prospěl. V Opavě jsme utužili kolektiv, říká Kubáň

I když Jihomoravané v přípravě narazili na protivníky ze Slovenska, Rakouska či Polska, Skalica podle Balána patřila k nejlepším týmům. „Co jsem zatím hrál za Hodonín, tak to pro mě dosud byl nejtěžší soupeř, kterého jsme potkali. O to je výsledek cennější. Za nepříznivého stavu jsme se vzchopili a otočili to,“ těší zkušeného centra.

Návrat do klubu, kde s hokejem začínal, vnímá pozitivně. „I když jsem tenkrát hned po roce odešel právě do Skalice, je to příjemný návrat,“ říká.

O tom, že mu oranžovomodrý dres sluší, fanoušci nepochybují. Zda Balán u Drtičů zůstane, zatím není jisté. „Šance se ale každým dnem zvyšuje,“ tvrdí majitel bronzových medailí z mistrovství světa osmnáctiletých v Minsku a světového šampionátu hráčů do dvaceti let v Americe. „Všechno záleží na tom, jestli dostanu nějakou zajímavou nabídku z vyšší soutěže. Když se nic neobjeví, počítám, že budu hrát v Hodoníně,“ pokračuje.

ZAHRANIČÍ HO NELÁKÁ

Zahraničí Balána neláká, jelikož v Hodoníně koupil byt, další stěhování a únavné cestování už nechce zažívat. „Hrál bych jenom tady v okolí,“ říká.

Angažmá v nejvyšší české soutěži by samozřejmě uvítal. I první ligu by zřejmě vzal, ale doprošovat se nikde nechce. Vždyť letos únoru si v dresu Karlových Varů proti Třinci připsal jubilejní pětistý extraligový zápas. Dokazovat nikomu nic nemusí. Teď už se chce hokejem hlavně bavit. „Byl bych rád, kdybych si mohl zahrát doma v Hodoníně. Alespoň bych nemusel nikam dojíždět, což by bylo optimální. Ale je to ovlivněné také nějakými podmínkami,“ přiznává.

I když o své budoucnosti jasno ani konci srpna nemá, připravuje se s Drtiči, kde absolvoval většinu tréninků i zápasů. „Zatím je to ale složité, protože na zimáku až doteď nebyl led, takže jsme museli dojíždět do Břeclavi nebo Skalice,“ připomíná. „Doufám, že se to konečně všechno napraví a začneme trénovat tak, jak se má,“ přidává.

V druholigovém týmu si musel zvyknout na jiné tempo i nové spoluhráče. „Kluci jsou brusliví, snaží se. Samozřejmě někteří nejsou tak vyspělí jako hráči v extralize,“ dodává Balán.

Otec dvou dětí do Hodonína zatím dojíždí z Holíče. Do rodného města se natrvalo vrátí po dokončení bytu. Fanoušci Drtičů věří, že se jeden z nejznámějších odchovanců bude společně s dalšími Drtiči prohánět na Zimním stadionu Václava Nedomanského. Ať se mají mladí hráči vedle koho učit.

Emil Kazík při usazování menhiru v meditačním areálu Kamenná brána v Dubňanech.
Týden ve fotografii: V Dubňanech usazovali menhiry, Břeclavsko brázdily veterány