Je to taková tradice. Většina sázkových kanceláří a dlouhá řada hokejových odborníků tipuje před každou extraligou sezonou Kladno za jasného sestupujícího. Ani letos tomu nebylo jinak. „Předsezonní prognózy nás vždycky pasují do role největších outsiderů. Už tolikrát nás různí lidé vidí v baráži. Naštěstí se jejich názory nikdy nepotvrdily. Věřím, že se letos do desítky konečně dostaneme,“ říká Šmach.

Středočeši se dokázali v uplynulém ročníku dostat ze dna tabulky ve skupině o udržení a nakonec se vyhoupli na konečné dvanácté místo. S omlazeným kádrem sní nyní Vagnerplast o klidnější sezoně. „Doufám, že budeme silnější než v minulé sezoně. Základní část totiž byla hodně špatná,“ tvrdí bývalý mládežnický reprezentant.

Kladno v létě opustil pětinásobný mistr světa a vítěz Stanleyova poháru z roku 2006 s Carolinou František Kaberle, jehož získaly Pardubice. Nejisté je i působení olympijské vítěze z Nagana a čtyřnásobného mistra světa Martina Procházky, který se v létě měl ucházet v přípravě o novou smlouvu, ale nyní je mimo hru se zraněným kolenem. Do Slavie odešel brankář Kopřiva.

Středočeši, kteří mají s pětapadesáti miliony korun nejnižší rozpočet v extralize, se snažili doplnit kádr podle aktuálních potřeb a sázeli na levné posilování o hráče, kteří Kladnu patří či nebyli na trhu drazí. Výsledky však Kladno nemělo v létě špatné. „Příprava byla hodně dobrá. Dost zápasů jsme vyhráli,“ připomíná Šmach.

Ten by letos rád zažil atmosféru vyřazovacích bojů. „Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne. Hodně napoví začátek sezony. Určitě bych zase nechtěl hrát play out,“ uvedl Šmach.

Bývalý hráč Znojma a Vsetína si žádné přehnané cíle před novou sezonou nedává. „V Kladně jsem spokojený. Jen chci hrát pravidelně,“ přeje si bronzový medailista z mistrovství světa osmnáctiletých z roku 2004. Šmach se na další extraligový ročník těší. Zápasy s Kometou nebo Plzní rozhodně nenechávají hodonínského rodáka chladným. „V Rondu zase bude super atmosféra. I do Plzně chodí na hokej spousta lidí. Jinak mně je jedno, kde vyhrajeme,“ říká s notnou dávkou nadsázky Šmach

A kdo bude v květnu křepčit s mistrovským pohárem? „Sparta vypadá na papíře silně, k favoritům patří Pardubice, Plzeň a Liberec,“ nabízí svůj pohled Šmach, který má přehled i o hodonínských odchovancích. „Určitě mám o klucích přehled. Všechny je totiž velmi dobře znám. Výsledky jejich týmů sleduji na teletextu nebo na internetu,“ pravil Šmach. „V kontaktu jsme ale hlavně v létě. Když jsme všichni v Hodoníně, tak se často potkáváme. S některými kluky si občas i zavolám,“ dodává kladenský obránce.

Ondřej Šmach

narozen: 21.7.1986

výška: 180 cm

váha: 85 kg

pozice: obránce

držení hole: levé

aktuální klub: HC Vagnerplast Kladno

státní příslušnost: Česká republika

Premiéra v nejvyšší soutěži: v utkání Karlovy Vary – Znojmo, sezona 2004–05.

Dřívější kluby: odchovanec Hodonína až do dorostu působil ve slovenské Skalici. Krokodýli Brno dor. (2001 – 03), Prostějov jun. (2003 – 2004),

Znojmo (2004 – 2007), střídavé starty Kometa Brno a Olomouc, Vsetín (2007), Kladno (2007 – ? ), střídavé starty Beroun, hostování Skalica). Reprezentace: od 16 let pravidelně oblékal dres mládežnických výběrů. V roce 2004 získal bronzovou medaili na MS osmnáctiletých v Minsku, stejný kov získal také o rok později na šampionátu hráčů do 20 let v USA.

2009/2010 – Kladno – 52 – 2 góly 2 přihrávky – 4 body – 16 trestných minut

2008/2009 – Kladno – 15 – 0 1 – 1 – 6

2007/2008 – Kladno – 42 – 1 2 – 3 – 18