V nezvykle vyrovnané druhé hokejové lize není nouze o překvapení. Po třetině základní části je čas na první bilancování a následné výhledy. Zabrousili jsme na Hanou a do Slezska.
Suverénní Přerov
Velkým překvapením jsou výsledky přerovských hokejistů. Tým v přípravě poze jednou vyhrál, ale v dosavadních jedenácti kolech druhé ligy nasbíral sedmadvacet bodů a má čtyřbodový náskok před Drtiči. „První polovina je fantastická. Musíme ale zůstat oběma nohama na zemi,“ krotí optimizmus opatrný přerovský manažer Pavel Sedlák.
Následně vyjmenovává okolnosti, kterých si je třeba všimnout. „Všechny potenciální soupeře, kteří patří na špičku tabulky, jsme přivítali na domácím ledě. V brankáři Láníčkovi máme obrovskou jistotu, která se poté přenáší na ostatní hráče. Celkově se zlepšila obranná fáze,“ poznamenává Sedlák.
Výborné výsledky rozpoutaly ve městě hokejovou horečku. Na posledních domácích zápasech se návštěvy pohybovaly kolem dvou tisíc lidí. „Publikum nám musejí všude závidět. Nikde na žádném stadionu nezažijete ve druhé lize takovou atmosféru. Naši fandové dokážou povzbuzovat po celé utkání a to hráče vyburcuje k ještě lepším výkonům,“ chválí Sedlák.
Nový Jičín: vypadá to velmi dobře
Novojičínští hokejisté vstoupili do sezony velmi sympaticky a prozatím mohou být spokojeni. To potvrzuje i kapitán Petr Macháček. „Vypadá to velmi dobře. Domácí zápasy nám vycházejí, a máme body také z utkání na kluzišti soupeře,“ řekl kapitán a pokračoval: „Sezonu tak zatím hodnotíme jako povedenou. Naše cíle se daří naplňovat, protože před sezonou jsme si řekli, že určitě chceme dojít do play off,“ burcuje Macháček.
Poukázal taky na to, že se tým ze svých chyb musí rychle poučit. Jako například předposlední domácí utkání se Šternberkem, kdy ještě dvanáct minut před koncem vedl Nový Jičín 5:0, ale nakonec vyhrál pouze 6:5. „Můžu říct rovnou, že to je asi komplex Šternberku, protože takové utkání jsme spolu sehráli už jednou, nebo dokonce dvakrát. V tom posledním střetnutí jsme přestali hrát, nedrželi si svá místa, a nabídli tak soupeři šance, které proměnil,“ uzavřel Macháček.
Opava našla svou tvář
Nováček z Opavy se po špatném začátku rozjel. Mladý tým okolo tahounů Měcha a Kamila Suchánka našel svou tvář a zdolal i favorizovanou Techniku Brno. „Začátek sezony nám příliš nevyšel. Nezvládali jsme hlavně domácí zápasy,“ uvedl trenér Karel Suchánek.
„Kádr se dával dohromady během léta a řada kluků se musela teprve adaptovat na dospělý hokej, chtělo to trpělivost. Za zlomové považuje utkání ve Šternberku, kde se nám podařilo otočit nepříznivý stav,“ rozebíral důležité momenty první třetiny opavský kouč, který svému týmu i přes počáteční nezdary hodně věřil.
Mladí kluci měli svou výkonnost, vždyť v juniorský kategoriích patřili ke špičkám, ať Černý, Weiss, Kříž nebo Tůma s Polokem a Kovalovským. Od začátku jsem trvdil, že tenhle mladý tým může být zápas od zápasu jen lepší a lepší,“ pokračuje Suchánek.
Během úvodní čtvrtiny došlo v kádru k několika změnám. Z výkonnostních důvodů skončil slovenský obránce Pukalovič, vleklé zranění kolena vyřadilo forvarda Weisse. Namísto nich klub angažoval ze Šumperka beka Bednaříka a z Orlové útočníka Suchého.
Karviná: Jen odchovanci nestačí
Karvinský nováček soutěže zpočátku tápal, než zjistil, že jenom s vlastními odchovanci a karvinskými srdcaři se druhá liga hrát nedá. Trenér Josef Halouzka, který má v malíčku regionální mládežnický hokej, si díky dobrým kontaktům s okolními kluby vymodlil posíly z řad mladých perspektivních hráčů, které, jak se zdá, zapadly do mužstva na jedničku a budou pro stále mladý karvinský kolektiv přínosem. Sobotní debakl na ledě brněnské Techniky budiž pouze pro nováčka pořádným políčkem. „Asi jsme ho dostali, abychom si nemysleli, že nám v soutězi všechno projde,“ zasmál se Halouzka, jenž s prozatímním účinkováním svého týmu vyjádřil částečnou spokojenost.
„My se musíme dívat hlavně za sebe. Naším cílem je záchrana, jenže na poslední Uničov máme pořád náskok jenom pět bodů. To, že jsme momentálně na pozici zaručující účast v play off, nic neznamená,“ upozornil. Kdyby mu někdo řekl, že bude mít po jedenácti kolech na kontě třináct bodů, určitě by to bral. „Není to málo, ale ani hodně,“ dodává.
Pozvolný rozjezd Šternberka
Šternberští hokejisté jako tradičně v úvodu sezony mají horší začátky. Tentokrát se jim ale napodařilo chytit. Tým doplácí na zcela zbytečné výpadky. Hanáci v několika zápasech jasně vedli, ale po jejich chybách soupeř skóre otočil.
Tímto způsobem přišli Šternberští o řadu bodů. „V dosavadních zápasech nás přehrála jen Technika Brno,“ tvrdí manažer Jan Trunda. „Výkonnost v první polovině základní části nebyla špatná, ale body jsou někde jinde. Pořád dokola doplácíme na individuální chyby jednotlivců. S dosavadním průběhem sezony jsme nespokojeni,“ má jasno Trunda.
Optimizmus do šternberských řad však nalil poslední zápas v Blansku, kde Šternberk vyhrál 3:1.
Orlová: problém je v defenzívě
Ještě méně spokojenosti panuje v Orlové. Loňský čtvrtfinalista východní skupiny vyhrál dosud z jedenácti utkání pouze tři, a to je hodně málo. Po letních finančních problémech, které se podařilo naštěstí překlenout díky schopné práci nového předsedy Vítězslava Vítečka a týmu jeho spolupracovníků, mohli Orlovští zahájit soutěž s téměř totožným kádrem jako loni.
Zpočátku se zdálo, že problém Orlové tkví pouze v neproměňování šancí, ale s přibývajícími koly je více než jasné, že vše špatné vychází z orlovské defenzívy. „Dostáváme naprosto hloupé a levné branky, což mančaft sráží psychicky dolů. Zápasy si prohráváme sami. Jednak slabou obranou, a jednak sleháním v koncovce,“ míní již extrenér Orlů Stanislav Sztefek. Toho tento týden nahradil Petr Česlík.
Jak z této šlamastyky ven? „Každý hráč musí začít u sebe. Provedli jsme už změny v kádru, ale pořád to nezabírá. Je třeba prostě tvrdě pracovat, začít hledat chyby u sebe,“ upozorňuje Sztefek.
Uničov posiluje
Vedení HC Uničov již před sezonou upozorňovalo, že nově poskládaný kádr se může během sezony měnit. Po špatných výsledcích nováčka, který se usadil na posledním místě, se taky tak děje.
„Před sezonou jsme si nedělali přehnané iluze. Tým je úplně nový. Mysleli jsme si na umístění kolem devátého, desátého místa,“ přiznal uničovský trenér Tomáš Sršeň.
Po úvodní výhře ve Šternberku ale nováček doplácel na nepovedené první třetiny. V řadě zápasů už po úvodní dvacetiminutovce nebylo o co hrát.
Do Uničova zatím zamířilo pět nových posil a o dalších se jedná. Přišli gólman Tihlář (měsíční hostování ze Šumperku), obránci Tomáš (do konce roku z Přerova), Rajnoha (do konce sezony z Techniky Brno), na střídavý start ze Šumperku Petr s Čížkem. Další posilou by měl být nejmenovaný ruský útočník. „O doplnění kádru se bude rozhodovat v tomto týdnu,“ dodal Sršeň