Bronz sice svěřenkyně trenéra Jana Fidrmuce neobhájily, přesto se nemají za co stydět. V těžké základní skupině české juniorky sice podlehly Rusku, Americe i Kanadě, ale v klíčovém čtvrtfinále zdolaly Švédsko 4:3 a postoupily do bojů o medaile.

Semifinále ani duel o třetí místo mladým Češkám nevyšly, když nejprve podlehly domácímu výběru 0:5, následně prohrály podobným rozdílem i s Ruskem. „I přes závěrečné porážky hodnotím šampionát kladně. Akorát mě trochu mrzí medaile. Chtěly jsme obhájit bronz a být třetí, což se nám nakonec nepodařilo," uvedla Kamila Smetková.

Prvenství slavily Spojené státy, které tak zlomily prokletí domácích týmů a ukončily tříleté panování Kanady. „Zámořské týmy jsou mnohem dál než zbytek světa. Pracuje se tam úplně jinak než u nás. V Americe mají hokeji uzpůsobené i školy, kdežto u nás má studium samozřejmě přednost. Američanky jsou dvakrát denně na ledě, chodí i do posilovny, takže to musí být někde vidět," říká Smetková. „Třeba zápasy Kanady a Ameriky jsou rychlejší než extraliga mladšího dorostu, kterou jsem loni hrála," přidává.

Podle ní český tým doplatil na vrcholné akci především na neproměňování šancí. „Navíc jsme neměly tak rychlé protiútoky jako soupeřky," poznamenala rodačka z Hodonína, která na světovém šampionátu nastupovala v centru čtvrté formace. „Na malou vytíženost si nemohu stěžovat, zahrála jsem si celkem dost," pronesla Smetková.

Češky vyhrály v Buffalu pouze jedno utkání z šesti, přesto byly poměrně blízko zisku cenného kovu. Po nepříjemných porážkách 1:3, 0:3 a 1:7 šly Smetková a spol. na Švédky, což byl přijatelný protivník. „Naše základní skupina byla mnohem silnější než ta druhá, což byla i naše výhoda," připomíná šikovná útočnice.

Fidrmucova parta dokázala Švédsko porazit 4:3. V semifinále s Amerikou si ovšem brzy zlomila prst na ruce kapitánka Michaela Pejzlová a bylo po nadějích.

České juniorky nakonec podlehly favoritovi 0:5. „To byl úplně jiný hokej. Soupeř měl v kádru starší holky, byl jasně lepší a zaslouženě vyhrál," uvedla Smetková.

Definitivní medailové naděje zhasly až v závěrečném souboji s Ruskem. Češky inkasovaly gól hned v první minutě a pak i na začátku dalších dvou třetin. Nepříjemná prohra 1:5 hodně bolela. „Všechny víme, že do příštího roku na sobě musíme pořádně zapracovat," pravila Smetková.

Šestnáctiletá hokejistka si ale sledovaný šampionát i tak užila. Na podobné akci se totiž představila vůbec poprvé. „Byl to největší turnaj v mé kariéře," přiznává mladší dorostenka SHKm Hodonín.

Smetková do Ameriky odletěla společně s týmem prvního ledna. Přes Londýn a Toronto se dostala až do Buffala, kde se o účastníky mistrovství světa dobře postarali. „Ubytování bylo na úrovni. Hotel byl luxusní, každý měl pro sebe manželskou dvojpostel," hlásila sympatická hráčka.

Fanynka Sidneyho Crosbyho nejdříve bydlela na pokoji s Denisou Pytlíkovou z Jindřichova Hradce, kterou později vyměnila za Karolínou Kosinovou z Berouna.

Před utkáním měly mladé hokejistky podobný program. Po snídani bylo rozbruslení, po obědě zase porada a odpolední klid. Pak už se tým přesunul do šestého a sedmého patra Harborcentra, které mládežnický šampionát hostilo.

Komplex velkého nadzemního parkoviště, restaurací, hotelů a především hokejové arény stojí přímo vedle stadionu First Niagara Center, jenž je domovem Buffala Sabres. „Lidé měli o turnaj zájem, třeba na náš zápas s Amerikou přišlo téměř patnáct set diváků," říká Smetková.

Česká výprava si ve volných dnech prošla i město. „Byly jsme na radnici, na nákupech nebo jsme viděly Niagarské vodopády," hlásila hodonínská odchovankyně, které se v Americe líbilo.

„Je to jiný svět. Jsou tam odlišné domy, prostředí. Nejvíce mě zaujalo chování lidí. Každý se nás ptal, jak se máme. Přitom v Česku jsou všichni neustále na něco naštvaní," prohlásila Smetková.

Pokud se bude šestnáctileté útočnici dařit, může se za rok podívat za oceán znovu. Kolotoč zápasů se totiž přesune o padesát kilometrů vedle, do kanadského města St. Catharines.

Díky čtvrtfinálovému vítězství mají Češky jistotu nasazené skupiny opět se Spojenými státy, Kanadou a Ruskem. Nováčkem na turnaji bude Francie, která nahradí pro příští rok Japonky.

„Snad se tam přes kempy probojuji," doufá studentka hodonínského Ekonomického lycea.

Před letošním mistrovstvím Smetková absolvovala hned tři krátká soustředění. Mladá útočnice musela o svoji nominaci bojovat v Mladé Boleslavi, Litoměřicích a ve Světlé nad Sázavou.

„Bylo těžké se tam dostat. V týmu jsem totiž patřila k mladším holkám," řekla Smetková.

Kostru úspěšného týmu nakonec tvořily hlavně hráčky ze Slavie Praha a Litvínova. Moravu zastupovala pouze brankářka z Olomouce, dvě děvčata z Karviné a hodonínská Smetková.

„Žádné problémy nebyly, s holkami jsem vycházela dobře," řekla sympatická blondýnka, kterou v následujících týdnech čekají zápasy s mladším dorostem Hodonína, kde většinou nastupuje ve druhém útoku společně s Martinem Šenkem a Richardem Mičíkem. „Mrzí mě, že jsme spadly z extraligy, což byla velká škoda. Jinak podmínky máme dobré, v klubu mi vycházejí maximálně vstříc," pochvaluje si Smetková.

Když má čas, hraje ženskou nejvyšší soutěž za Cherokees Brno. „Ženský hokej je o něco pomalejší. Ženy trénují dvakrát týdně, což je na ledě znát. Navíc některá děvčata začala hrát třeba až v osmnácti letech, takže oproti nim mám náskok," dodala Smetková.