Muž leží na ledové ploše a rukama si kryje hlavu. K němu se sbíhá několik hokejových fanoušků a kope do něj. To je jeden z momentů, které nastaly po skončení hokejového zápasu play off mezi Hodonínem a Vsetínem. Nahrávka bitky už koluje po internetu. Lidé, kteří se zápasu přihlíželi, mluví také o létajících lahvích nebo klíčích.

„Ošetřili jsme šestapadesátiletého muže, který utrpěl povrchové poranění hlavy a otřes mozku, zřejmě od hozených klíčů,“ potvrdila mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Muž po incidentu skončil v hodonínské nemocnici. Nebyl ale jediný. Kromě něj ošetřili v hodonínské nemocnici ještě dva další fandy.
Ani ze záznamu zatím není jasné, která z fanoušskovských základen s provokacemi začala. Obě strany totiž svalují vinu právě na tu druhou. Shodují se však v jednom: podobné události by se neměly stávat.

„Určitě to byla chyba pořadatelů, kteří dovolili vniknout vsetínským fanouškům na hrací plochu. Hlavní roli hrál alkohol a nával radosti. Je to čím dál horší, protože se podobné akce stávají čím dál častěji,“ míní fanoušek Hodonína Robert Krůza.

S návalem citů, které ovládly oba tábory, souhlasí i jednatel vsetínského klubu Stanislav Pavelec. „Série byla vypjatá, byly tam obrovské emoce, které někteří jedinci nedokázali ovládnout. Myslím, že podobné prohřešky k hokeji patří. Takové věci se stávaly a stávají,“ zamyslel se Pavelec. Sám ale nevidí pochybení jak ze strany policie, tak ani pořadatelů. „Je to zkrátka dav lidí, který se nedá ukočírovat,“ uvedl.

Podle něj doposud panovaly mezi oběma kluby velmi dobré vztahy. „Vzniklá situace nás moc mrzí. Jelikož se stalo tak málo, tak bychom chtěli zdvihnout prst, aby to bylo pro všechny varování. Teď se nic nestalo, ale pozor!“ uvedl Pavelec.

Ten s fanoušky po incidentu hovořil a tvrdí, že mu sami přislíbili, že případnou škodu, která na hodonínském zimáku vznikla, uhradí.

Kromě pořadatelů, kteří zajišťují při zápasech ochranku, se rizikovějších zápasů účastní také městská policie. V sobotu pořádek střežilo kolem desítky uniformovaných mužů. Velitel hodonínské městské policie, Jindřich Vašíček si myslí, že muži zákona celou věc zvládli.

„Myslím si, že z hlediska městské policie byl zápas obsazen dobře a rozumně. Společně s pořadateli jsme se celý incident pokoušeli zklidnit a vytlačit fanoušky ven, aby nedocházelo k bitkám,“ vysvětlil. Podle něj ale není povinností strážníků hlídat, aby někdo nevtrhl na led. „To je věc pořadatelů,“ míní Vašíček.

Starosta Hodonína a předseda Sportovního hokejového klubu Hodonín si ale myslí, že se klub potyčkám mezi fanoušky věnuje odpovědně po celou dobu své existence. „Dáváme hodně peněz do bezpečnostní služby. Několikrát jsme ji změnili a s tou poslední jsme nadmíru spokojeni. Myslím si, že bylo vidět, že danou situaci dobře zvládla, protože nedošlo k poškození majetku,“ pochválil Šimeček.

Vzápětí ale dodal, že klub uvažuje o zpřísnění bezpečnostních opatření. „Nelíbilo se nám, že se na stadion dostali diváci, kteří měli plastové lahve, které potom lítali na plochu. Pravděpodobně budeme uvažovat o nějakých vstupních kontrolách,“ uzavřel Šimeček.

Záznam incidentu se už také dostal do rukou státní policie, která ho bude postupně analyzovat. Pokud zjistí, že v některém z jednání došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, bude se podle slov mluvčího policie Petra Zámečníka, celou věcí zabývat.

Autoři: Zuzana Černá a Libor Kopl