Slováckému celku k dalším bodům nepomohl gól a dvě asistence Martina Špoka ani zákrok brankáře Petra Zavadila, který ve 45. minutě zneškodnil hostujícímu Horkému trestné střílení.

Drtiči se dlouho nemohli proti houževnatému a takticky vyspělému soupeři pořádně prosadit. Domácí hokejisté zabrali až v závěrečné desetiminutovce, porážku však ani přes zvýšené úsilí neodvrátili. „Je to škoda. Měli jsme na to, abychom zápas lépe zvládli a vítěznou sérii o jedno utkání prodloužili," uvedl hodonínský útočník Jakub Sajdl.

Byla to právě domácí jednasedmdesátka, která v 18. minutě srovnala na 1:1. Špok zavezl kotouč do rohu kluziště, přihrál najíždějícímu Jakubu Sajdlovi, jenž v těžké pozici šikovnou tečí prostřelil gólmana Máje. „Není nikdo, kdo by dal více branek zkleče. Trefil jsem se tak proti Břeclavi a teď zase," culil se na střídačce šťastný střelec.

Začátek ale patřil hostům, kteří zaskočili protivníka hned v úvodu. Mikeš zpoza brány našel osamoceného Ondřeje Pěšku a ten zblízka poslal kotouč za bezmocného Zavadila.

Drtiči se za nerozhodného stavu 1:1 dlouho nemohli pořádně prosadit. Až ve 27. minutě Jurásek našel Špoka, který z mezikruží procedil puk za hostujícího gólmana.

Domácí ale o těsný náskok okamžitě přišli. Někteří diváci ještě nestačili dopít tradiční štamprli slivovice, když Lukáš Havel přesnou ranou překonal Zavadila.

Další důležitý moment přišel na konci prostřední části. Těsně po skončení přesilové hry se hosté znovu ujali vedení. Se střelou Formana od modré čáry si ještě hodonínský brankář poradil, ale vyražený kotouč nekrytý Petr Krutiš poslal mezi Zavadilovými betony do sítě.

Rozhodující okamžiky nepříliš pohledného střetnutí přišly v úvodu třetí periody. Nejprve si domácí zadák Nedvěd nešťastně srazil do branky Havlovo nahození, vzápětí zasadil zaskočenému soupeři klíčový úder Pěška.

Drtiči v hektickém závěru duel brankami Matuly a Sajdla zdramatizovali, na vyrovnání i kvůli zbytečnému Juráskovu nedovolenému zákroku nedosáhli. „Jsem rád, že jsme získali zpátky body, které jsme zbytečně ztratili v Kopřivnici a v Novém Jičíně," prohlásil hostující trenér Jiří Rech.

Jeho tým přijel do Hodonína s velkým respektem a pokorou. „Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, protože domácí poslední tři zápasy vyhráli, navíc dvakrát s nulou," připomněl úspěchy Drtičů jejich bývalý kouč.

Taktika na rozjetého soupeře byla jednoduchá. „Chtěli jsme bez inkasované branky přežít každé střídání a každou třetinu. Nechtěli jsme prohrávat, což se nám až na malou chvíli ve druhé třetině dařilo," řekl Rech.

Moravské Budějovice se na Slovácku představily jako sehraný kompaktní tým. Až na závěrečnou pasáž se hosté výraznější chyby nedopustili. „Hráli jsme poctivý hokej. Přesně takto se má dozadu hrát. Proto jsme si tři body zasloužili," pravil Rech.

Ten v závěrečné části musel krotit ofenzivní choutky některých svěřenců. „Za stavu 5:2 jsme nepochopitelně začali bezhlavě útočit, což se nám málem vymstilo," prohlásil.

Kouč Žihadel upozorňoval mančaft na tradiční opory SHK. Sajdl se Špokem se i přesto dokázali prosadit. „Ještě kdyby se trefil Jurásek, bylo by to kompletní," smál se Rech. „Znalost některých hráčů jsem ale při poradě s týmem samozřejmě využil," doplnil vážněji.

Na Slovácko přiletěly moravskobudějovické vosy po dvou a půl letech. Tým, který je složený téměř výhradně z bývalých hráčů Třebíče a Jihlavy po pomalejším startu začal sbírat body. Hlavní hvězdy Žihadel, Lukáš Havel s Ladislavem Rytnauerem ukázali, že soupeři musí s týmem Vysočiny počítat. Z výhry nad bývalým klubem měli radost i ex-Drtiči Roman Barták s Filipem Randou.

Stejně na tom byl i trenér Rech. „Pocity byly smíšené. V Hodoníně jsem něco odtrénoval, prostředí tady znám. Takže jsem za výhru vypsal svačinu, snad mě kluci nezruinují," dodal se smíchem hostující kouč.

Drtiči i přes čtvrtou letošní prohru zůstali v tabulce druhé ligy na pátém místě. Obhajovat tuto pozici budou v sobotu v Opavě.

SHK Hodonín – Moravské Budějovice 2005 4:5 (1:1, 1:2, 2:2)

Branky: 18. Sajdl (Špok, Kučera), 27. Špok (Jurásek), 52. Matula (Jurásek), 59. Sajdl (Špok, Kučera) – 5. Pěška (Mikeš), 28. Havel (Matějka, Trojan), 39. Krutiš (Forman), 41. Havel, 45. Pěška (Trojan). Rozhodčí: Dědek – Maloušek, Maťašovský.

Hodonín: Zavadil (Zollpriester) – Pokorný, Kolář, Škápik, Nedvěd, Jedlička, Janota, Polesný, Flamík – Kučera, Sajdl, Špok – Matula, Jurásek, Kuba – Piskoř, Zítka, Garanin – Vrba, Hložánek, Charvát.

Moravské Budějovice: Máj (Šťastný) – Sobotka, Pelikán, Sechovec, Forman, Peroutka, Jakeš, Randa – Rytnauer, Krutiš, Havel, Pěška, Mikeš, Patak, Trojan, Barták, Vlašín, Lupač, Horký, Matějka.

Výsledky 8. kola: Vsetín – Valašské Meziříčí 3:1 (2:1, 1:0, 0:0), Karviná – Kopřivnice 3:1 (1:0, 0:0, 2:1), Nový Jičín – Opava 6:5 po prodloužení (1:3, 3:1, 1:1 – 1:0), Poruba – Frýdek-Místek 3:2 po samostatných nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0), Technika Brno – Břeclav 4:3 (2:2, 1:1, 1:0).

Prčík: Posledních deset minut bylo nejlepších

Hodonín – Vyrovnávací branka na 2:2 a nešťastný čtvrtý gól stály podle hodonínského asistenta Jana Prčíka za porážkou Drtičů ve středečním zápase s Moravskými Budějovicemi. Domácí tým neprodloužil proti Žihadlům vítěznou sérii, když dobře bránícímu protivníkovi podlehl 4:5.

Slováckému celku k dalším bodům nepomohl ani výtečný závěr. Přesné zásahy Dominika Matuly a Jakuba Sajdla z posledních deseti minut už druhou domácí porážku neodvrátily. „Od začátku nám to nelepilo. Dvě třetiny nám odskakovaly puky, scházela nám větší lehkost a soustředěnost. Podcenění to ale nebylo," řekl jeden z trenérů SHK Jan Prčík.

Ten společně s kolegou Oslizlem nabádal své svěřence k opatrnosti. „S kluky jsme se o tom bavili. Moravské Budějovice byly v tabulce kousek za námi, žádný lehký soupeř," pronesl Prčík, který vyzdvihl především poctivou defenzivu vos, jak se týmu z Vysočiny přezdívá.

„Hosté hráli jednoduše. Soupeř k nám přijel s dobrou obrannou taktikou. Těžko jsme se přes jeho val dostávali. Dlouhé přihrávky jsme pouze protečovali, nebyli jsme na puku a jenom jezdili rovinky," správně si všiml Prčík.

Ten moc dobře věděl, kde Drtiči ztratili poslední zápas. „Rozhodující bylo, že jsme za stavu 2:1 dostali rychlý gól," míní hodonínský asistent. „Nešťastný byl rovněž čtvrtý gól. I takové věci se ale v hokeji dějí," přidal.

Týmu malé úsilí nevyčítal. „Klukům nemohu upřít snahu, opravdu bojovali až do konce. Posledních deset minut bylo nejlepších," prohlásil. Na brankáře Zavadila, který tentokrát nezářil, porážku nesváděl. „Chyby dělal celý tým," dodal Prčík.