Pikantní souboje dvou moravských rivalů opět po roce budí emoce a strhávají pozornost na sebe. Výsledky znají všichni, výkony i klíčové momenty se řeší v kabinách, v restauracích i na sociálních sítích. Spoluhráče hokejové play-off spojuje i rozděluje. Lidé z okolí se potkávají přímo ve vyprodaných arénách, stranou jde škola, práce a někde i rodina.

Napínavou sérii, která je po čtyřech duelech vyrovnaná 2:2, prožívá i Miroslav Čada. Hrající kouč Sokola Vlkoš sice přeje postup Kometě, ale v minulosti stál i na straně tradičního rivala. „Jako malý kluk jsem fandil Brnu. To pak ale sestoupilo, a tak jsem se strýcem jezdil na extraligu do Zlína. S návratem Komety do nejvyšší soutěže už zase fandím jí," říká známý okresní útočník, který si souboj dvou moravských rivalů nepřál. „Celý život jsem obdivoval Čajánka a teď mám na něj nadávat. Je to pro mě stresující," s úsměvem říká jednačtyřicetiletý skladník.

V současnosti se Čadovi líbí především bývalý Čajánkův parťák Antonín Honejsek. Dříve měl rád Petra Hubáčka.

Rodák ze Skoronic je vášnivým sportovním fanouškem. Pokud není přímo na zimním stadionu, tak fandí doma v obývacím pokoji. Vypjaté souboje si Čada užívá po svém. „Sedím u televize nebo u internetu, na sobě mám dres a šálu, popíjím pivo či slivovici a hlasitě fandím," popisuje kulisu Čada.

Kometě fandí i jeho syn Tomáš či dcera Nikola. Kvůli pracovním povinnostem se trenér Vlkoše do brněnské arény zase tak často nedostane. Ale když má volno nebo jsou vánoční svátky, neváhá a jede s přáteli na hokej třeba do Prahy. „Byl jsem i na utkání pod širým nebem v Pardubicích nebo v pražské O2 aréně," hlásí Čada.

Ten Kometě i po poslední porážce věří. „V prvních dvou zápasech bylo Brno jasně lepší, před vlastním publikem se Zlínem zlepšil a hlavně v pondělí hrál skvěle," říká. „Kometa postoupí, rozhodne se ale až v sedmém utkání," tipuje Čada.

Příznivci Ševců ovšem s tímto názorem zásadně nesouhlasí. „Zvítězíme my, protože máme bojovného ducha a tým tažený Peťou Čajánkem," připomíná Čadův spoluhráč z Kapacit Tomáš Novotný. Šardický odchovanec, který v současnosti hraje za divizní Hodonín, na živo viděl třetí i čtvrtý čtvrtfinálový duel. „V neděli jsem byl samozřejmě trochu zklamaný, ale v pondělí už to být nemohlo lepší, když se vyhrálo," směje se Novotný.

Devatenáctiletý fotbalista si extraligové zápasy užívá. „Pokud je to možné, tak jedu fandit přímo na stadion," prohlašuje Novotný.

Mezi jeho nejoblíbenější hráče patří útočník Jakub Svoboda, který na Valašsko přišel v letošní sezoně právě z Brna. „Je neskutečně rychlý," připomíná devatenáctiletý mladík.

Favorit Jakuba Cíchy, který rovněž patří do početného zlínského tábora fanoušků, hraje v zámoří. „Můj nejoblíbenější hráč je Henrik Zetterberg. Doufám, že kariéru zakončí působením ve Zlíně," přeje si blatnický bek, který pondělní duel zhlédl společně se sourozenci Lipčíkovými z Hroznové Lhoty. „Do Zlína jezdím tak desetkrát za sezonu. Pokud to jen trochu jde, tak v play-off ovšem nevynechám jediný duel. Atmosféra je vynikající, s fotbalem se to nedá srovnat," ví Cícha.

Třiadvacetiletý obránce nováčka první A třídy letošní sérii prožívá snad ještě více než loňské finále. Důvodů má Cícha hned několik. „Kometu nesnáším. Navíc je letos mnohem silnější," uvádí.

I přesto o postupu Ševců nepochybuje. „Máme tým, kterému vyřazovací část sedí," připomíná. „Petr Čajánek to v kabině vyhecuje. Mladíci, jako je třeba brankář Libor Kašík, nebo veteráni v čele s Petrem Leškou jdou za ním," pokračuje.

Jakub Cícha má ve sportu velký přehled. Českou extraligu totiž sleduje celý rok. „Věřím, že Zlín po špatném začátku chytil formu, se kterou Kometu pošle na dovolenou," říká.

To by se však v žádném případě nelíbilo davu hlučných a hrdých příznivců královny Komety. Mezi její obdivovatele patří i starosta Lovčic Václav Tvrdý, kyjovský mládežnický trenér Vlastimil Výstup nebo stoper Ždánic Petr Ruban.

Naopak na straně Zlína jsou třeba členové hovoranské skupiny Bumbala Bojs nebo početná dubňanská fanouškovská ekipa.

Spoustu příznivců ovšem na Slovácku mají i hokejisté Sparty, Třince, Pardubic, Mladé Boleslavi a Litvínova. Ti všichni mají šanci radovat se ze zisku Masarykova poháru. Mimo hru už je pouze hradecký Mountfield.