Osmiskupinový model vzal za své v momentě, kdy se do druhé ligy nepřihlásil jeden z loňských vítězů kvalifikace, mužstvo Velkého Meziříčí. Další otazník visí nad Břeclaví. Majitel Lvů sice před časem avizoval, že u Dyje se druholigový hokej letos hrát nebude, zda se ale podaří najít kupce, nebo licence propadne, v tuto chvíli není jasné. „Zástupci břeclavského klubu musí do konce tohoto týdne dát jasné stanovisko," říká šéfka Drtičů Jana Gajošová.

Jisté je, že třetí nejvyšší česká soutěž bude mít v příštím soutěžním v ročníku 2016/2017 třicet nebo jednatřicet účastníků. Týmy byly po třech sezonách znovu rozděleny do tří skupin. „Ani tentokrát se ovšem nebude hrát jedním společným herním systémem," uvedla Gajošová.

Zatímco české skupiny Západ a Střed budou mít deset týmů a základní část nabídne šestatřicet utkání, moravská skupina bude rozdělena na dvě podskupiny s názvy Sever a Jih.

Hodonín v jižní skupině setká se Vsetínem, Valašským Meziříčím, Technikou Brno a někým z trojlístku Nový Jičín – Kopřivnice – Šumperk. „V první části dlouhodobé soutěže s těmito soupeři odehrajeme čtyřiadvacet utkání. To znamená, že s každým týmem se utkáme třikrát doma a třikrát venku," informovala Gajošová. „Ve druhé části pak s mužstvy ze severní divize sehrajeme dalších dvacet utkání," dodala předsedkyně SHK.

Hodonín se s Porubou, Opavou, Karvinou a dalšími dvěma celky utká čtyřkolově. Do play off postupuje ve všech třech skupinách nejlepších osm týmů. „Na Moravě bude vyřazovací část probíhat klasicky, české týmy budou mít trochu odlišný model," uvedla Gajošová. Do kvalifikace o WSM ligu postoupí vítěz moravské části a oba finalisté českých skupin Střed a Západ.

První a poslední kolo vyřazovacích bojů se bude ve všech skupinách hrát na čtyři vítězné zápasy, druhé kolo pak jen na tři vítězství. Do krajské soutěže sestoupí nejhorší dvě družstva. „Prvního Černého Petra bude mít poslední tým moravské skupiny, o toho druhého se spolu utkají nejhorší mužstva skupin Západ a Střed v souboji o udržení, hraném na tři vítězné zápasy," řekla Gajošová.

Prodloužení ve třech

Zajímavou novinkou je prodloužení. „V základní části se bude hrát pět minut ve třech hráčích na každé straně, v play off pak potrvá deset minut a hrát se bude čtyři na čtyři," informuje šéfka slováckého klubu.

Gajošová připomíná, že i nadále platí limit pěti cizinců, kteří mohou nastoupit v jednom utkání. Stejně tak se nemění pravidlo, že do play off může nastoupit jen hráč, který odehraje minimálně polovinu základní části. Uzávěrka pro přestupy hráčů, kteří mohou hrát ve vyřazovacích bojích, je patnáctý prosinec.

Začátek sezony je naplánován na středu 14. září 2016, poslední kolo základní části se odehraje 4. března 2017.

Rozdělení druholigových skupin

Skupina Západ: Děčín, Jablonec, Vrchlabí, Trutnov, Bílina, KoBra Praha, Řisuty, Klatovy, Klášterec, Sokolov.

Skupina Střed: Pelhřimov, Žďár n. Sázavou, Havl. Brod, Kolín, Nymburk, Tábor, Písek, M. Budějovice, J. Hradec, David Servis Č. Budějovice.

Skupina Východ: Sever: Poruba, Opava, Karviná, Kopřivnice/Nový Jičín/Šumperk (dva z této trojice). Jih: Vsetín, Valašské Meziříčí, Brno, Hodonín, Kopřivnice/Nový Jičín/Šumperk (jeden z této trojice). Případně Břeclav.