Na krádež před pár dny upozorňovala například Zuzana Čumová, jež přišla o kolo v Rohatci. Zveřejnila jeho snímek a prostřednictvím sociálních sítí žádala o případnou pomoc s pátráním. Příspěvek sdílely desítky lidí.

„Kolo někdo ukradl z pozemku za plotem. Byli jsme na třídenním cyklovýletě. Krádež se stala někdy po půlnoci. Bohužel jsme zapomněli poslední večer kolo zamknout. Bylo staré dva měsíce, škoda je třináct tisíc korun,“ vypověděla okradená žena.

Policie na Hodonínsku řeší bizarní případ. Zloděj okradl rodinu o oblečení, nakonec sám skončil ve spodním prádle. Snímek je ilustrační.
Zloděj na Hodonínsku okradl rodinu, nakonec utekl jen ve spodním prádle

Zatímco její bicykl zmizel, další tři zůstaly bez povšimnutí. Od začátku letošního roku policisté na Hodonínsku řeší sedmnáct takových krádeží, loni jich v tuto dobu bylo dvacet. Za celý rok pak devětatřicet. Pravděpodobné je, že další případy okradení nenahlásili.

Policisté potvrzují, že pátrání po těchto zlodějích bývá složité. Kola často rychle získají nového majitele, nebo poslouží na náhradní díly. Podle informací redakce při hledání viníka pomáhá místní znalost kriminalistů, kteří vědí, že se například z vězení vrátil recidivista specializující se právě na jízdní kola.

„Ideální je nepodceňovat zabezpečení, které by mělo být úměrné ceně majetku. Existují třeba moderní zařízení, díky nimž se dá kolo rychle lokalizovat. Od věci není ani poctivé mechanické uzamčení,“ sdělil mluvčí policie David Chaloupka.

Ačkoliv riziko krádeže venku pravidelně stoupá se začátkem sezony, majitelé o kola přicházejí i v chladných měsících. Souvisí to s případy vykradených sklepů či garáží.

V Hodoníně si lze nechat kolo zapsat do evidence městské policie. V případě jeho nálezu je pak možné lépe kontaktovat původního majitele. Ředitel tamních strážníků Jindřich Vašíček radil znát alespoň výrobní číslo.

  • bezpečnostní stojan na kola na Národní třídě v Hodoníně

Bezpečnostní stojan na kola na Národní třídě v Hodoníně.Bezpečnostní stojan na kola na Národní třídě v Hodoníně.Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

„Je to vhodný krok pro případnou identifikaci. Dnes už jsou ale k dispozici také označovací sady, které si může koupit každý sám a individuálně se zapsat do celostátního registru. My tyto označovače rozdáváme při preventivních akcích,“ uvedl ředitel Vašíček.

Současně upozornil, že ve městě je řada bezpečnostních rámů, díky nimž si je možné kolo uzamknout tak, že je téměř neukradnutelné. Lidé je ale podle něj využívají málo. K dispozici jsou mimo jiné na Národní třídě v centru města nebo u letního koupaliště. Tam bude přes prázdniny nainstalovaná také mobilní kamera.

Co radí policie

  • Používejte vždy kvalitní bezpečnostní zámek, a to nejen na ulici, ale také v kolárnách či společných prostorách domů.
  • V případě, že své kolo ukládáte ve společných prostorách domů, dbejte na uzamykání vstupních dveří do domu a také místností, kde se kola nachází.
  • Pokud musíte své kolo na několik okamžiků odstavit, vybírejte si vždy místo, na které vidíte, a kde jsou případně kamery.
  • Pro případ krádeže kola si poznamenejte jeho výrobní číslo, barevné provedení, případně pořiďte jeho fotografii, abyste mohli svůj bicykl v případě potřeby identifikovat.