„Oba případy mají naprosto stejný scénář. Poškozenému muži se na jeho mobil ozval jiný muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že s ním chce dořešit detaily úvěru, o který měl poškozený žádat na druhé straně republiky. Ten však popřel, že by o nějaký úvěr žádal,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník.
Falešný bankéř ho proto varoval, že nejspíš došlo ke krádeži jeho identity nebo zneužití osobních dokladů. Nezbytné tak podle něj bylo rychlé zabezpečení účtu. O chvíli později se oběti ozval další pracovník banky.
Nahrává se anketa ...
„Aby zabránili škodám, nechal bezpečnostní expert vytvořit údajný rezervní účet, kam má poškozený nasměrovat své peníze, aby byly v bezpečí. Poškozený tedy na tento účet přesměroval dva a půl milionu korun. Nedomyslel však, že právě posílá peníze podvodníkům a už je nikdy neuvidí,“ sdělil mluvčí.
O den později ztratila stejným způsobem milion a půl také žena z Hodonínska. Podle policie oběti vypověděly, že podvodníci zněli velmi přesvědčivě.
„Mluvili perfektní češtinou a v komunikaci se vyznali. Proto vzbudili důvěru, a poškození se tak nechali oklamat. Nedejte se proto tímto nebo podobným způsobem oklamat a nejednejte pod nátlakem. Vzniklý problém neřešte po telefonu, ale v kamenné pobočce své banky,“ vzkázal mluvčí na závěr.
Na Hodonínsku jsou podvodníci operující z různých oblastí aktivní. Deník před necelým měsícem informoval například o případu s rekordní ztrátou sedm a půl milionu.
Zločin řeší policisté. Dopadení viníků je ale při propracovaných internetových podvodech velmi náročné. Zvláště pak, jedná-li se o peníze vložené do kryptoměn.
Deník o podvodech informuje opakovaně. Místní obyvatelé často přicházejí o značné sumy. Kromě domnělých investic do kryptoměn nebo akcií jde například o snahy falešných přátel či nápadníků z ciziny. Na velkém pozoru je potřeba se mít také při prodeji a nákupu na internetových bazarech.
- jak se bránit podvodníkům na internetu?