„Při podobných kontrolách mohou služební koně nachodit až dvacet kilometrů. Během několika hodin zkontrolovala necelá dvacítka mužů zákona téměř tři stovky rekreačních příbytků, kdy nezjistili žádné vloupání,“ shrnul ve středu výsledky poslední akce policejní mluvčí Petr Vala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spěch se nevyplácí, varují jihomoravští policisté. Loni evidovali tisíce nehod
Ze stovky loňských případů vloupání do chat v kraji jich zatím policisté objasnili dvaadvacet. „Celková výše škody přesáhla dva miliony korun. Letos už policisté zaevidovali dalších sedmnáct případů vloupání do víkendových chat,“ dodal Vala.
JAKÁ JE PREVENCE PŘED VLOUPÁNÍM DO CHAT?
- Nejčastěji vnikají pachatelé do chat násilným překonáním dveří a oken (vysazení, vyháčkování, vyražení, vypáčení či prokopnutí), věnujte proto dostatečnou pozornost jejich zabezpečení bezpečnostními zámky a západkami, zpevnění zárubně ocelovým pásem apod.
- Klíče nenechávejte uschované na okýnkách, pod květináči, rohožkami apod.
- Při dlouhodobé nepřítomnosti odvezte z chaty cenné předměty. Pachatelé se zaměřují především na elektroniku (TV, rychlovarné konvice, MW trouby, rádia, dalekohledy), ale i na nádobí, potraviny, alkohol a oděvy. Často bývá odcizeno též nářadí, vrtačky a sekačky na trávu.
- Věnujte pozornost i zabezpečení kůlen a přilehlých objektů.
- U oken zavírejte okenice, tyto je vhodné doplnit o elektronické zabezpečení. Zvažte zabezpečení oken pomocí mříží.
- Dbejte na kvalitu uzávěrů, kování, okenních překladů a parapetů u oken, stejně jako na kvalitu zámků, zárubní a pantů dveří.
- Myslete i na bezpečnost balkonových oken a dveří, zvažte instalování uzamykacího systému klika-klika nebo knoflík-klika s bezpečnostní cylindrickou vložkou.
- Odstraňte "lákadla" (viditelně umístěné cenné předměty, otevřená okna a dveře, dostupné žebříky,…)
- Zvažte pojištění objektu.
- Nepodceňujte sousedskou všímavost, spolupracujte mezi sebou i s policií.