VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

2.1.2015

Hodonínskou Evropu rozzáří japonská hvězda Isochi

Hodonín – Sólistka tokijské opery Miki Isochi bude exkluzivním hostem Novoročního koncertu se slavnostním přípitkem starostky. Ten začíná v hodonínském sále Evropa v pátek v devatenáct hodin.

6.12.2014

Vánoční koncerty? Zahraje Ondráš, Čechomor i bluegrassový Cop

Jižní Morava – Neseme vám tu novinu. Vánoční koncert. Metalové Vánoce. I když pojetí každého z koncertů zastřešuje jiný název, všechny spojuje jediné – předvánoční a vánoční čas termínu konání a zpravidla i set písní hraný u příležitosti těchto svátků.

19.11.2014

OBRAZEM: Studenti poznali tvůrčí New York, děti si vyrobily dopisy

Hodonín – Je tomu už deset let, co se v Galerii výtvarného umění v Hodoníně zrodila myšlenka zapojit do světa uměleckých děl děti ve zvláštním programu. Tu se nakonec podařilo uskutečnit prostřednictvím Dětského ateliéru. Výročí instituce oslavila dnem otevřených dveří, přednáškami a tvořivými workshopy pro nejmenší.

18.11.2014

Seminář ruských filmů: korupci odhalí rozporuplný Leviatan, pobaví vlk a zajíc

Hodonín – Více než pětadvacet hodin jedinečné podívané nabídne jednadvacátý díl Semináře ruských filmů v Hodoníně. Ten se uskuteční od pátku do neděle v kině Svět.

13.11.2014

Na první album jsme hrdí, říká bubeník kapely Huménečko

Lipov, Strážnice - Nejprve chtěli v netradičním složení nahrát jen několik skladeb. Kombinace folklóru a rockové muziky se jim ale natolik zalíbila, že spolu hrají už bezmála dva roky. Lipovsko-strážnické Huménečko teď navíc vydává CD. „Písničky se nám dařily. Navíc jsme zjistili, že se tato muzika i mezi lidmi ujala. Řekli jsme si proto, že by byla škoda nezkusit založit kapelu," uvedl bubeník skupiny Tomáš Kratochvíl.

11.11.2014

OBRAZEM: V rytmu severské hudby pokřtili album

Strážnice - Křest alba s názvem Úlet na sever rozproudil v pondělí večer plný kulturní dům Strážničan. Domácí skupina Fčeličky se totiž na novém, v pořadí už šestém nosiči nechala inspirovat lidovou muzikou severských zemí, jako je Švédsko či Finsko. „Hudba severských národů nás doslova pohltila, proto jsme jí věnovali několik let práce," uvedl vedoucí souboru Zdeněk Musil.

7.11.2014

Zakoncertují a pokřtí nové album

Veselí nad Moravou – Jedna z nejstarších a nejpopulárnějších českých folkových skupin, Nezmaři, přijede v pátek v podvečer do Veselí nad Moravou. Legenda a stálice české scény představí v tamním kulturním domě písničky z čerstvého hudebního nosiče nazvaného Stopy bláznů. „Kapela toto nové album během koncertu také pokřtí," poukázal na speciální část vystoupení Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

2.11.2014

Zavzpomínali s úsměvem. Smuteční síní se nesl i smích, když hledali noty

Veselí nad Moravou – Přibližně hodinový program základní umělecké školy Veselí nad Moravou rozněžnil a přinutil zavzpomínat na blízké. Tradiční dušičkový koncert měl však i jeden nečekaný zvrat. Snad poprvé se publikum i nahlas zasmálo. To když se ztratily noty ke klavírnímu doprovodu. Program byl proto na několik minut přerušený.

28.10.2014

Fotograf Sedlář na snímcích zachycuje pocity

Kyjov – První zkušenosti s foťákem získal už v mládí, kdy si jej půjčoval od svého otce. Teď má výstavu vlastních snímků. Sedmadvacetiletý rodák z Kyjova Janek Sedlář tvrdí, že má focení v genech.

17.10.2014

Stáří pomohlo mládí k novému CD: k žákům se přidali Mužáci i Mladé šardické ženy

Šardice – Slavnostní křest v šardické Rezidenci posvětil nové CD Zpívejme a povídejme si spolu, na kterém se podíleli jak žáci tamní základní školy, tak Mužáci ze Šardic, Mladé šardické ženy a hosté.

1.10.2014

OBRAZEM: Petrohradský humor se představuje Slovácku. Karikaturami

Hodonín – Šestatřicet autorů z České republiky i Ruska představuje svá díla až do sedmnáctého října v hodonínském Regionálním centru na Masarykově náměstí při výstavě Umění očima karikaturistů z Čech, Moravy a Petrohradu.

5.9.2014

Dobeš folkem roztančí přístaviště. Soutěžte o vstupenky na jeho vystoupení

Veselí nad Moravou /SOUTĚŽ/ – Missouri, Utah nebo California. Tři státy USA, ale zároveň jedny z hitů písničkáře Pavla Dobeše. Svoji melodickou tvorbu nabídne v pátek veselskému publiku. Frýdecko-místecký rodák svým vystoupením završí letošní koncertní sezonu v areálu přístaviště Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou.

1.9.2014

Festivaly na Slovácku: už i metal a freestyle

Hodonínsko - Dvaadvacetiletý Martin Kučera opakovaně navštěvuje řadu velkých hudebních akcí na celé jižní Moravě.

1.9.2014

Veselští spojili adrenalin s muzikou. Na prvním ročníku Unite the Passion

Veselí nad Moravou /REPORTÁŽ/ – Jeden z posledních prázdninových večerů je ve Veselí nad Moravou opravdu živo. Už je sice téměř tma, areál Komár však svítí skoro jako za bílého dne. Jasně zářící reflektory několikasethlavému davu oznamují, že je na řadě další dávka hudební nabídky prvního ročníku festivalu Unite the Passion.

30.8.2014

Koncertní festivaly na Slovácku: už i metal a freestyle

Hodonínsko - Letošní léto potvrdilo, že festivaly lákají stále více návštěvníků. I na Slovácku se jejich nabídka každým rokem rozšiřuje. A kromě folkloru a vína už lákají i na sport nebo metal.

20.8.2014

Like Fool chystají nové album. S překvapením

Hodonín - Měsíčně odehrají kolem tří koncertů. Někdy se jim sejdou i dva v jeden den. Přesto to na projevu hodonínských Like Fool není znát a na pódiu pro fanoušky předvádějí stále skvělou show. Příští rok tomu přitom bude už dvacet let, co se metalcorová kapela poprvé sešla.

15.8.2014

OBRAZEM: Barokní tance ovládly nádvoří hodonínského zámečku

Hodonín – Páteční večer byl na nádvoří hodonínského zámečku pod taktovkou barokní muziky. Své umění totiž představil soubor historického tance a hudby Reminiscence ze Skalice.

13.8.2014

Kyjov ožije letními slavnostmi i folkem

Kyjov /UVNITŘ ROZHOVOR/ – Tradiční jarmark, hudba a kroje. Tak bude vypadat devatenáctý ročník Kyjovských letních slavností. Ty se o víkendu konají ve městě, jehož jméno akce nese. V tomto termínu také rozezní místní letní kino folk. Na Žalmanův folkový Kyjov mohou letos vyrazit příznivci žánru už poosmnácté.

13.8.2014

Hodonínská kapela Enrage zkouší metal v punkových podmínkách

Hodonín – Metalcorová kapela Enrage z Hodonína vznikla teprve před dvěma lety. Za své krátké působení na hudební scéně si pětičlenná formace už zahrála na řadě koncertů převážně v Jihomoravském kraji. Na podzim chystá tour po celé republice.

12.8.2014

Bukovanská metalová kapela Morthys střídá čtyři flétny

Bukovany - Pětičlenná kapela Morthys z Bukovan produkuje symfonický metal. Vedle letního koncertování na menších akcích v okolí si šestnáctého srpna zahraje i na mezinárodním hudebním festivalu Made of Metal v Hodoníně.

11.8.2014

Karikaturista Hiršl slaví a vystavuje v Rusku i Hodoníně

Hodonín – V neděli oslavil hodonínský výtvarník Jiří Hiršl šedesáté narozeniny. Jeho kreslený humor mohou zájemci vidět hned ve dvou evropských městech. Spolu s kolegy karikaturisty vystavuje v ruském Petrohradu, v jeho samostatnou expozici se změní od čtvrtka hodonínské Regionální centrum.

7.8.2014

Festival v Miloticích láká na osobnosti i tradice

Milotice - Nadcházející víkend bude v Miloticích patřit už jednatřicátému ročníku Národopisného festivalu kyjovského Dolňácka. Vystoupí nejen folklorní soubory z regionu, ale dorazí i host ze Slovenska. „V prvé řadě chceme podporovat místní národopis, proto jsou téměř všichni účinkující z regionu. Výjimkou je vynikající soubor Železiar z Košic," sdělil za organizační tým festivalu Michael Strýček.

1.8.2014

Metalový svátek míří do Hodonína. Nabídne 50 kapel a pivo z bunkru

Hodonín /SOUTĚŽ/ – Made of Metal je název prvního ročníku třídenního metalového open-air festivalu, který se uskuteční v termínu od patnáctého do sedmnáctého srpna v Hodoníně. Z původně jednodenní akce Slovácké rockování, která se konala v minulých letech, vznikl mezi organizátory nový koncept zahrnující světové kapely a rozšíření návštěvnosti.

31.7.2014

Dobročinný festival elektronické hudby odstartuje DJ u bazénu

Dubňany – Dva dny, tři pódia a desítky účinkujících. Takový bude další ročník hudebního festivalu DJ´s 4 Charity, který se uskuteční tento víkend v dubňanském kempu Josef. Pro dobrou věc tam dýdžejové z celé České republiky zahrají už potřetí. „Mezi největší lákadla patří DJ Orbith, DJ Chris Sadler, DJ Tráva či DJ Agent. Skvělých hudebníků se ale přestaví řada," řekl jeden z pořadatelů akce Petr Černošek.

30.7.2014

Synapse touží vyčnívat. Tvoří texty ze života

Strážnice - Mladá strážnická kapela hrající převážně garážový underground má v poslední době napilno. Nedávno dokončila první CD, o víkendu odehrála dva koncerty, jeden na domácí půdě na Masters of Ostrůvek, druhý na dubňanském festivalu VyOsení.

19.7.2014

Literární erotiku vytlačují hororové příběhy

Jižní Morava - Léto a kniha. Pro mnohé je to stejně nerozlučné spojení jako fotbal a pivo nebo kafe a cigareta. A stejně jako mají kuřáci elektronické cigarety, využívají čtenáři hlavně v létě elektronické knihy. Nic neváží a člověk si jich může na dovolenou odvézt, kolik chce.

16.7.2014

OBRAZEM: Malovaní i plastičtí. Ve Veselí jsou hudci

Veselí nad Moravou – Lenka Jurečková, František Pavlica, Vladimír Groš, ale také Joža Uprka, Franta Úprka, Antoš Frolka, Karel Benedík nebo František Cundrla. Ti všichni se věnovali ve své tvorbě hudcům a právě jejich dílo přináší do třetího srpna Městská galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou.

16.7.2014

Monty Python: živě, naposledy, a přece poprvé

Jižní Morava – Dohromady mají 358 let a netají se tím, že někdo z nich může při představení umřít. Také proto si k pódiu přizvali lékaře. I to je specifický humor britské komediální skupiny Monty Python, která se v neděli – poprvé v přímém přenosu, představí i jihomoravským divákům. Společné vystoupení pěti žijících členů skupiny je jejich prvním od roku 1982 a údajně také posledním. Spolu s pěti kiny na jižní Moravě inscenaci promítne dalších 1495 kin z celého světa.

10.7.2014

Mladá spisovatelka Voldánová: Liga krásných? Poslání

Hodonín – Kontrast mezi hlavní hrdinkou a dalšími jedenácti nádhernými mladými ženami v soutěži krásy. To je hlavní motiv nové knihy s názvem Liga krásných od Žanety Voldánové. Devatenáctiletá autorka z Hodonína svůj třetí literární počin představila teprve nedávno. „Soutěž je velmi podobná miss, jen s tím rozdílem, že hlasování nemá na starosti porota, ale dívky se hodnotí navzájem," nastiňuje námět nového titulu Voldánová.

9.7.2014

Zahráli si s Chinaski: Nic Víc stačí základ písně, zbytek je tvůrčí projev

Strážnice – Ještě před pár lety to byla jen parta dobrých kamarádů, které spojovala láska k hudbě. Dnes tvoří kapelu, které se na pódiích daří. Strážničtí Nic Víc nedávno zahráli ve Veselí nad Moravou spolu se skupinou Chinaski. Ta na Slovácko zavítala při svém turné k dvacetiletému výročí.

6.7.2014

Folklorní festival v Dambořicích ovládl šakvický Hanýsek

Dambořice /FOTOGALERIE/ – Po tři dny patřily Dambořice zpěvu, tanci, vínu a hlavně tradicím. Více než tisíc účinkujících předvedlo své umění na Soutěžním Festivalu Folklorních Souborů. Pátý ročník zahájila v pátek podvečer vernisáž Vyšívaná krása a stavění máje za účasti mužských a ženských sborů.

AKTUALIZOVÁNO
29.6.2014

Autoři z Hodonína se sešli na HAČTE!. Zazněla próza, poezie i hudba

Hodonín /VIDEO/ – HAČTE! neboli Hodonínské autorské čtení má za sebou druhou kapitolu. Do čtení se v sobotu večer pustila pětice autorů z Hodonína a okolí. Zazněla próza i poezie.

AKTUALIZOVÁNO
29.6.2014

Milovníci folkloru se sjeli do Strážnice. Z celého světa

Strážnice /REPORTÁŽ, VIDEO/ – Tisíce diváků a ostré sluneční paprsky doprovází sobotní finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici. Za doprovodu tří cimbálových muzik verbíři z celého Slovácka do svých vystoupení dávají vše. A daří se jim, o čemž svědčí bouřlivé potlesky přihlížejících.

28.6.2014

Na zahrádce hodonínské Budvarky zazní básně i próza

Hodonín – Stanislav Klín, Dušan Slačka, Eliška Tunklová, Žaneta Voldánová a Lukáš Ivánek. To jsou jména pěti autorů, kteří v sobotu vystoupí na HAČTE! kapitola II. Tedy na druhém hodonínském autorském čtení. Pětice se do čtení pustí od sedmi hodin večer na zahrádce hodonínské Budvarky.

13.6.2014

Zpěv Jany Otáhalové byl opět nejlepší. Už poosmé

Starý Poddvorov – Tvrdonické národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci mají již osm let svoji stálici. Nejlepší sólový ženský zpěv totiž každoročně předvádí Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova.

8.6.2014

Přímý postup do Strážnice si vytančil šakvický verbíř Dostoupil

Ždánice – Sedmnáct tanečníků verbuňku z Hanáckého Slovácka bojovalo v sobotu odpoledne ve Ždánicích o titul nejlepšího verbíře Hanáckého Slovácka. Vítězství, s nímž souvisí i přímý postup do finále soutěže o nejlepšího verbíře Slovácka do Strážnice, si domů do Šakvic odvezl Jiří Dostoupil.

8.6.2014

Dechovky zahrají letos v Šardicích dřív. Kvůli hodům

Šardice – S řadou novinek přicházejí pořadatelé šardického Folklorního festivalu do jubilejního pátého ročníku. Tou první je změna termínu u přehlídky mládežnických dechových hudeb, které se v minulosti hostům představily až v neděli po festivalu. Tentokrát se přehlídka uskuteční se zázemím krytých tribun v areálu Baníku už o týden dřív. Tedy pozítří od půl třetí odpoledne.

27.5.2014

Studenti malovali obrazy jako v Byzanci. Vajíčky

Hodonín – Okolí hodonínského zimního stadionu opanovali v úterý výtvarníci z Moravy a Slovenska. První ročník sympozia Malířské techniky Velké Moravy přilákal téměř čtyřicet mladých umělců a další desítky hostů si jejich díla prohlížely, a to i při jejich vzniku.

25.5.2014

Chiasmatic? Ve světe World Music druhý

Velká nad Veličkou -  Je dobojováno. A muzikanti z projektu Chiasmatic se mohou radovat, protože jejich skladba Temptament uspěla v mezinárodní soutěži International Songwriting Competition. V kategorii World Music obsadila druhé místo.

14.5.2014

Sladký nabídl íránskou poušť. Hodonínské knihovně

Hodonín – Hodonínský cestovatel Jiří Sladký v úterý večer otevřel výstavu svých fotografií – Írán, lidé z pouště. „Fotografie jsou z mé poslední cesty do této země v roce 2010," řekl cestovatel, který Írán navštívil už po čtrnácté.

10.5.2014

Varmužova cimbálová muzika slaví padesát let. S významnými hosty

Svatobořice-Mistřín - Letos je tomu padesát let od doby, kdy poprvé zahrála rodinná Varmužova cimbálová muzika. Členové její druhé generace jsou doma ve Svatobořicích-Mistříně, kde právě v sobotu oslaví půlstoletí existence. Společně s mnoha hosty.

18.4.2014

Sbírá kočárky, nejstarší pochází z roku 1957. Teď je vystavuje

Malá Vrbka – K historickým kočárkům se dostala Zdeňka Mičková z Malé Vrbky před dvěma lety. Od té doby se jí podařilo rozšířit originální sbírku na pět desítek kusů. Nejstarší pochází z roku 1957. Od pátku mohou krásu historie obdivovat také lidé, kteří vyrazí do kulturního domu v Hrubé Vrbce.

17.4.2014

Šroti vs. The Thrill: muzikanti se utkají v boji o klip

Dolní Bojanovice – Když kapela Šroti vznikla, bylo většině jejích současných členů deset let. Nyní jsou o osm let starší a za éru svého působení na hudebním poli mají na kontě řadu úspěchů, koncertů a dvě alba. Přesto. Účast na festivalu takové velikosti jako Majáles pro ně bude premiérou. Před davy diváků nastoupí 7. května.

15.4.2014

Lišácký svůdník i pohádkový král Josef Somr slaví osmdesát let

Jižní Morava – Jeho proslulá razítková scéna, v níž coby lišácký svůdník z Ostře sledovaných vlaků krášlí pozadí Jitky Zelenohorské, vstoupila do filmových dějin. Byl ovšem také Servácem z pohádky Tři veteráni či profesorem Ječmenem z filmové série o básnících. Josef Somr, který dnes slaví osmdesáté narozeniny, ztvárnil kolem dvou set postav a dalším výzvám zůstává otevřený.

AKTUALIZOVÁNO
29.3.2014

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství získal Josef Somr

Praha, Vracov /FOTOGALERIE/ – Rodák z Vracova Josef Somr se v sobotu večer stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu a cenu určenou činoherci do 33 let obdržel člen brněnského HaDivadla Martina Siničáka.

29.3.2014

Šibalová: Vymalovat se z deprese? To nefunguje

Kyjov - Pracovní den tráví Bohuslava Šibalová jako vedoucí adiktologické ambulance v Sociálně-psychiatrickém centru Fénix v Kyjově. A ve svém volném čase se chopí štětců, palety barev a začne tvořit. I když jak přiznává, příliš volného času za poslední rok neměla. Přesto v pátek zahájí výstavu na Bukovanském mlýně. Má příznačný název Cesta nitrem bez GPS.

26.3.2014

Raper Hekele z Dubňan: Nedělám pro nikoho, Boj i Sex

Dubňany – Moje město už to zná, moje město si už zvyklo, že pro slabé nátury tu už není místo. Dřív tomu tak bylo, dřív se tady jinak žilo, ale teď přišla generace, která chce zažít peklo. Tak vypadají Dubňany v písni, kterou rapuje Marek Holota Hekele na CD Lignit Underground. Vydal ho koncem loňského roku s Ivanem Kláskem Kramářem.

24.3.2014

Japonská fotografka ukázala Tokio i Prahu

Hodonín – Yoshimi Yokoyama se narodila v Kagoshimi na japonském venkově. S rodiči se ale časem přestěhovala do Tokia a bylo jasno. Hlavní město i jeho ruch mladé fotografce učarovaly. Zachytila je na bezpočtu dokumentárních snímků, stejně jako časem Prahu, do které přišla studovat fotografii na FAMU.

21.3.2014

OBRAZEM: Přivítali jaro. Zhudebněnou básní i růžovým vínem

Ratíškovice – Tomáš Kočko zahrál a zazpíval na jubilejním desátém ročníku Folkového vítání jara v ratíškovickém kinosálu. Poslechnout si ho přišly desítky lidí. Kočko se po dlouhé době na pódiu objevil bez orchestru. Doprovodila ho Helena Vyvozilová.

20.3.2014

V hodonínském Metru zazní tóny japonského umělce

Hodonín – Pochází až z dalekého města Osaka v Japonsku, kde také získal doktorandský titul z oblasti atomové fyziky. Jeho vášní se ale stal gramofon. DJ Naoki Uda ze Země vycházejícího slunce představí hudbu, která je mu nejbližší. O téměř devět tisíc kilometrů dál, v hodonínském klubu Metro.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT