VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.6.2015

Násedlováček se vrací ke kořenům. Už nyní má nabitý kalendář

Násedlovice - Obnovit dávné tradice. Taková je vize zakladatelů dětského folklorního souboru Násedlováček, který teprve nedávno vznikl v Násedlovicích. Už nyní má ale nabitý kalendář. Děti od třinácti do deseti let vystupují v krojích, zpívají i tančí. „Chtěli jsme přijít s něčím úplně novým. Vyhledáváme nejstarší tance a písně, s nimiž se lidé dříve běžně setkávali," uvedla jedna z vedoucích souboru, devětatřicetiletá Stela Poláčková.

2.6.2015

Folklorní festival Strážnice si připomene sedmdesáté výročí

Jižní Morava – Kdy mají ženy největší radost z pití vína? Když jej pijí muži! Také toto úsměvné rčení obsáhl letošní program Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, který slaví sedmdesáté výročí svého založení.

1.6.2015

Folklorní festival Senioři byl ve znamení patnáctek

Petrov – Gajdošský cechmistr Ľubomír Tatarka či soubor Magurák z Kežmaroku. To byli nejvzdálenější hosté festivalu Senioři 2015. Patnáctý ročník se uskutečnil v sobotu ve vinařském areálu Plže v Petrově, kam si našlo cestu kolem tří stovek platících hostů.

21.5.2015

Strážničan zahraje na EXPO 2015. Cimbál musí projít přes bezpečnostní rámy

Strážnice - Cimbálová muzika Strážničan zahraje tisícům návštěvníků světové výstavy EXPO 2015 v italském Miláně. V pavilonu České republiky se o víkendu představí v expozici Jihomoravského kraje a města Brna společně s Vysokým učení technickým, Masarykovou univerzitou a divadlem VIDA! Science Centrum Brno.

12.5.2015

Ve Velké nad Veličkou už připravují Horňácké slavnosti

Velká nad Veličkou - Červencový svátek Maří Magdalény, kolem kterého se už od roku devatenáct set padesát sedm konají Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, se rychle blíží. „Pro nás to nejsou jen čtyři dny, které znají návštěvníci slavností. Horňácké se dlouho chystají a další dva týdny vypořádávají. Je s nimi hodně organizační práce," sdělil velický starosta Jiří Pšurný.

11.5.2015

Jubilejní folklorní festival ve Strážnici: víc účinkujících i návštěvníků

Strážnice - Největší setkání příznivců folklorního dědictví v České republice nabídne tisícům návštěvníků téměř čtyři desítky programů. Sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015 (MFF) a třiatřicátý ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice otevře své brány ve čtvrtek před posledním červnovým víkendem.

30.4.2015

Galerie výtvarného umění přibližuje keramiku s fotografií i malbou

Hodonín – Tři výstavy mají až do konce května k dispozici milovníci umění v hodonínské budově, kterou navrhl architekt Antonín Blažek. Expozice Galerie výtvarného umění obohatili čtyři autoři Jana Krejzová, Hana Rysová, Milivoj Husák a Marie Štumpfová.

12.4.2015

Horkýže Slíže potěšili fanoušky punku. Přišlo jich víc než osm set

Strážnice – Prostory strážnického kulturního domu Strážničan se zaplnily v sobotu večer fanoušky punku. Vystoupila zde oblíbená slovenská kapela Horkýže Slíže, která na hudebním poli působí už přes dvacet let.

9.4.2015

Metalové kvinteto Like Fool slaví dvacetiny, pokřtí novou desku a chystá pivo

Hodonín – Hodonínské metalové kvinteto Like Fool oslaví v sobotu večer v kulturním domě Horní Valy dvacetiny. S gratulací jim zahrají Bethrayer, Six Degrees Of Separation a legendární Insania.

9.4.2015

Kapela Horkýže Slíže míří do Strážničanu. Vyhrajte lístky v soutěži

Strážnice – Hity jako Lesbiens a gay song, Malá Žužu, Silný refrén přiveze na Slovácko slovenská punkrocková formace Horkýže Slíže. Skupina z Nitry ale na pódiu kulturního domu Strážničan v sobotu večer nevystoupí jako jediná. „Jako předkapela se představí autorská začínající skupina FixAge," informovala Gabriela Dobišová.

2.4.2015

Sedmdesát let od osvobození Hroznové Lhoty přiblíží výstava na rodácích

Hroznová Lhota – Jedinečná výstava připomínající sedmdesát let od osvobození je k vidění pro místní i návštěvníky Hroznové Lhoty v galerii tamního kulturního domu.

2.4.2015

Nohy po tanci zchladilo dambořické Salajce moře. Na vystoupení v Kostarice

Dambořice – Před rokem a půl vystupovali ve čtyřmilionovém městě v Číně, teprve nedávno vyrazili na opačný konec světa. Mladí folkloristé z dambořické Salajky strávili čtrnáct dnů ve Střední Americe. Slovácké tradice představili v Kostarice.

31.3.2015

Kuželovské zpěvulky natáčejí první album. Představí je na Horňáckých slavnostech

Kuželov – Společně zpívají už téměř deset let. Jako oficiální folklorní sbor fungují jen necelé čtyři roky. Za tu dobu už navštívily Kuželovské zpěvulky řadu festivalů a vystoupení. Aby jim do budoucna nezůstaly jen vzpomínky, rozhodly se, že natočí své první album.

26.3.2015

Děti před Velikonocemi naslouchaly mistrům ve výrobě dekorací nebo kraslic

Hodonínsko /REPORTÁŽ/ – Dřevěné hračky, figurky, dekorace i různě zdobené kraslice. Tradiční techniky, mnohdy skoro zapomenuté, po tři dny ukazují desítky zkušených řemeslníků v Hodoníně, Kyjově i ve Veselí nad Moravou. Do tamních muzeí se vrátila každoroční akce Velikonoce se blíží…

24.3.2015

Filmový seminář zacílí na Jižní Koreu. Kino Svět bude patřit duchovním snímkům

Hodonín – Druhý ročník unikátního semináře duchovních filmů v hodonínském Kině Svět bude po tři dny patřit Jižní Koreji. „V minulém roce jsme se pustili s Jaromírem Blažejovským do semináře duchovních filmů, který obsáhl snímky z celého světa. Měl poměrně úspěch, tak jsme se rozhodli pokračovat, ale s tím, že si vybereme jen jednu zemi," informoval zakladatel semináře a ředitel hodonínského domu kultury Marcel Řimák.

19.3.2015

Dali se dohromady náhodou. Kapela Potkání sezóna teď pokřtí svoje první CD

Lužice – Před víc než čtyřmi lety se sešli spíš náhodou, aby odehráli jeden koncert. Zůstali spolu až do dneška. Členové lužické kapely Potkaní sezóna nahráli svoje první album. Pokřtí je v sobotu.

19.3.2015

OBRAZEM: Hororový začátek Mumraje a Hobblíku. Dorazil Drákula

Hodonín – Devět vzteklých veverek ze Základní umělecké školy v Hodoníně zahájilo letošní ročník krajské přehlídky studentských divadelních souborů Mumraj!, a to představením Drákula. V nabitém středečním programu pokračovali v hodonínském kulturním domě domácí Zloději duší, které na prknech vystřídali velkopavlovičtí gymnazisté s Postelí pro anděla.

17.3.2015

Drákula a Zloděj duší startují hodonínský Mumraj!

Hodonín – Jen nemoc jednoho ze souborů sebrala letošní divadelní přehlídce v Hodoníně rekord posledních let v počtu představení. Přesto Hobblík nabídne devět her a Mumraj! šest. „Krajské přehlídky amatérských činoherních a hudebních souborů Hobblík a studentský Mumraj! potrvají čtyři dny," upozornila mluvčí hodonínského domu kultury Petra Tomanová s tím, že v obou případech jde o postupové soutěže.

8.3.2015

OBRAZEM: Tradice zpěvu lidových písní má další nástupce, ukázala soutěž

Kyjov – Pětadvacátý ročník soutěže dětských zpěváků v lidové písni Vyletěla holubička se konal v neděli v kyjovském Domu kultury. Děti soutěžily s připravenou písni v šesti různých věkových kategoriích.

8.3.2015

Alternativní scéna boduje. Tóny elektrických kytar zaplnily Kafé v Kině

Veselí nad Moravou – Příznivci mladé rokové hudební scény zavítali v sobotu do veselského Kafé v Kině na koncert tří hudebních kapel. Místními oblíbená kapela Shatoon z Velké nad Veličkou pozvala své slovenské přátele ze seskupení Mofokiller, kteří hostům představili skladby ze své plánované desky. Jako poslední se na podiu představila skupinu Animé, která svoji zastávku ve Veselí nad Moravou spojila se svým aktuálním turné Dead Trams Tour.

7.1.2015

OBRAZEM: Hodonínská galerie Vednevnoci vystavuje Kučerův optimismus

Hodonín - Do konce ledna mají možnost vidět návštěvníci hodonínské galerie Vednevnoci výstavu fotografií historika Antonína Kučery. „Fotografie jsou ze současnosti Hodonína. Když chodím s fotoaparátem po městě, tak se vždycky najdou místa, která stojí za vyfocení. Chtěl jsem zachytit optimismus," popsal Antonín Kučera.

2.1.2015

Hodonínskou Evropu rozzáří japonská hvězda Isochi

Hodonín – Sólistka tokijské opery Miki Isochi bude exkluzivním hostem Novoročního koncertu se slavnostním přípitkem starostky. Ten začíná v hodonínském sále Evropa v pátek v devatenáct hodin.

6.12.2014

Vánoční koncerty? Zahraje Ondráš, Čechomor i bluegrassový Cop

Jižní Morava – Neseme vám tu novinu. Vánoční koncert. Metalové Vánoce. I když pojetí každého z koncertů zastřešuje jiný název, všechny spojuje jediné – předvánoční a vánoční čas termínu konání a zpravidla i set písní hraný u příležitosti těchto svátků.

19.11.2014

OBRAZEM: Studenti poznali tvůrčí New York, děti si vyrobily dopisy

Hodonín – Je tomu už deset let, co se v Galerii výtvarného umění v Hodoníně zrodila myšlenka zapojit do světa uměleckých děl děti ve zvláštním programu. Tu se nakonec podařilo uskutečnit prostřednictvím Dětského ateliéru. Výročí instituce oslavila dnem otevřených dveří, přednáškami a tvořivými workshopy pro nejmenší.

18.11.2014

Seminář ruských filmů: korupci odhalí rozporuplný Leviatan, pobaví vlk a zajíc

Hodonín – Více než pětadvacet hodin jedinečné podívané nabídne jednadvacátý díl Semináře ruských filmů v Hodoníně. Ten se uskuteční od pátku do neděle v kině Svět.

13.11.2014

Na první album jsme hrdí, říká bubeník kapely Huménečko

Lipov, Strážnice - Nejprve chtěli v netradičním složení nahrát jen několik skladeb. Kombinace folklóru a rockové muziky se jim ale natolik zalíbila, že spolu hrají už bezmála dva roky. Lipovsko-strážnické Huménečko teď navíc vydává CD. „Písničky se nám dařily. Navíc jsme zjistili, že se tato muzika i mezi lidmi ujala. Řekli jsme si proto, že by byla škoda nezkusit založit kapelu," uvedl bubeník skupiny Tomáš Kratochvíl.

11.11.2014

OBRAZEM: V rytmu severské hudby pokřtili album

Strážnice - Křest alba s názvem Úlet na sever rozproudil v pondělí večer plný kulturní dům Strážničan. Domácí skupina Fčeličky se totiž na novém, v pořadí už šestém nosiči nechala inspirovat lidovou muzikou severských zemí, jako je Švédsko či Finsko. „Hudba severských národů nás doslova pohltila, proto jsme jí věnovali několik let práce," uvedl vedoucí souboru Zdeněk Musil.

7.11.2014

Zakoncertují a pokřtí nové album

Veselí nad Moravou – Jedna z nejstarších a nejpopulárnějších českých folkových skupin, Nezmaři, přijede v pátek v podvečer do Veselí nad Moravou. Legenda a stálice české scény představí v tamním kulturním domě písničky z čerstvého hudebního nosiče nazvaného Stopy bláznů. „Kapela toto nové album během koncertu také pokřtí," poukázal na speciální část vystoupení Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

2.11.2014

Zavzpomínali s úsměvem. Smuteční síní se nesl i smích, když hledali noty

Veselí nad Moravou – Přibližně hodinový program základní umělecké školy Veselí nad Moravou rozněžnil a přinutil zavzpomínat na blízké. Tradiční dušičkový koncert měl však i jeden nečekaný zvrat. Snad poprvé se publikum i nahlas zasmálo. To když se ztratily noty ke klavírnímu doprovodu. Program byl proto na několik minut přerušený.

28.10.2014

Fotograf Sedlář na snímcích zachycuje pocity

Kyjov – První zkušenosti s foťákem získal už v mládí, kdy si jej půjčoval od svého otce. Teď má výstavu vlastních snímků. Sedmadvacetiletý rodák z Kyjova Janek Sedlář tvrdí, že má focení v genech.

17.10.2014

Stáří pomohlo mládí k novému CD: k žákům se přidali Mužáci i Mladé šardické ženy

Šardice – Slavnostní křest v šardické Rezidenci posvětil nové CD Zpívejme a povídejme si spolu, na kterém se podíleli jak žáci tamní základní školy, tak Mužáci ze Šardic, Mladé šardické ženy a hosté.

1.10.2014

OBRAZEM: Petrohradský humor se představuje Slovácku. Karikaturami

Hodonín – Šestatřicet autorů z České republiky i Ruska představuje svá díla až do sedmnáctého října v hodonínském Regionálním centru na Masarykově náměstí při výstavě Umění očima karikaturistů z Čech, Moravy a Petrohradu.

5.9.2014

Dobeš folkem roztančí přístaviště. Soutěžte o vstupenky na jeho vystoupení

Veselí nad Moravou /SOUTĚŽ/ – Missouri, Utah nebo California. Tři státy USA, ale zároveň jedny z hitů písničkáře Pavla Dobeše. Svoji melodickou tvorbu nabídne v pátek veselskému publiku. Frýdecko-místecký rodák svým vystoupením završí letošní koncertní sezonu v areálu přístaviště Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou.

1.9.2014

Festivaly na Slovácku: už i metal a freestyle

Hodonínsko - Dvaadvacetiletý Martin Kučera opakovaně navštěvuje řadu velkých hudebních akcí na celé jižní Moravě.

1.9.2014

Veselští spojili adrenalin s muzikou. Na prvním ročníku Unite the Passion

Veselí nad Moravou /REPORTÁŽ/ – Jeden z posledních prázdninových večerů je ve Veselí nad Moravou opravdu živo. Už je sice téměř tma, areál Komár však svítí skoro jako za bílého dne. Jasně zářící reflektory několikasethlavému davu oznamují, že je na řadě další dávka hudební nabídky prvního ročníku festivalu Unite the Passion.

30.8.2014

Koncertní festivaly na Slovácku: už i metal a freestyle

Hodonínsko - Letošní léto potvrdilo, že festivaly lákají stále více návštěvníků. I na Slovácku se jejich nabídka každým rokem rozšiřuje. A kromě folkloru a vína už lákají i na sport nebo metal.

20.8.2014

Like Fool chystají nové album. S překvapením

Hodonín - Měsíčně odehrají kolem tří koncertů. Někdy se jim sejdou i dva v jeden den. Přesto to na projevu hodonínských Like Fool není znát a na pódiu pro fanoušky předvádějí stále skvělou show. Příští rok tomu přitom bude už dvacet let, co se metalcorová kapela poprvé sešla.

15.8.2014

OBRAZEM: Barokní tance ovládly nádvoří hodonínského zámečku

Hodonín – Páteční večer byl na nádvoří hodonínského zámečku pod taktovkou barokní muziky. Své umění totiž představil soubor historického tance a hudby Reminiscence ze Skalice.

13.8.2014

Kyjov ožije letními slavnostmi i folkem

Kyjov /UVNITŘ ROZHOVOR/ – Tradiční jarmark, hudba a kroje. Tak bude vypadat devatenáctý ročník Kyjovských letních slavností. Ty se o víkendu konají ve městě, jehož jméno akce nese. V tomto termínu také rozezní místní letní kino folk. Na Žalmanův folkový Kyjov mohou letos vyrazit příznivci žánru už poosmnácté.

13.8.2014

Hodonínská kapela Enrage zkouší metal v punkových podmínkách

Hodonín – Metalcorová kapela Enrage z Hodonína vznikla teprve před dvěma lety. Za své krátké působení na hudební scéně si pětičlenná formace už zahrála na řadě koncertů převážně v Jihomoravském kraji. Na podzim chystá tour po celé republice.

12.8.2014

Bukovanská metalová kapela Morthys střídá čtyři flétny

Bukovany - Pětičlenná kapela Morthys z Bukovan produkuje symfonický metal. Vedle letního koncertování na menších akcích v okolí si šestnáctého srpna zahraje i na mezinárodním hudebním festivalu Made of Metal v Hodoníně.

11.8.2014

Karikaturista Hiršl slaví a vystavuje v Rusku i Hodoníně

Hodonín – V neděli oslavil hodonínský výtvarník Jiří Hiršl šedesáté narozeniny. Jeho kreslený humor mohou zájemci vidět hned ve dvou evropských městech. Spolu s kolegy karikaturisty vystavuje v ruském Petrohradu, v jeho samostatnou expozici se změní od čtvrtka hodonínské Regionální centrum.

7.8.2014

Festival v Miloticích láká na osobnosti i tradice

Milotice - Nadcházející víkend bude v Miloticích patřit už jednatřicátému ročníku Národopisného festivalu kyjovského Dolňácka. Vystoupí nejen folklorní soubory z regionu, ale dorazí i host ze Slovenska. „V prvé řadě chceme podporovat místní národopis, proto jsou téměř všichni účinkující z regionu. Výjimkou je vynikající soubor Železiar z Košic," sdělil za organizační tým festivalu Michael Strýček.

1.8.2014

Metalový svátek míří do Hodonína. Nabídne 50 kapel a pivo z bunkru

Hodonín /SOUTĚŽ/ – Made of Metal je název prvního ročníku třídenního metalového open-air festivalu, který se uskuteční v termínu od patnáctého do sedmnáctého srpna v Hodoníně. Z původně jednodenní akce Slovácké rockování, která se konala v minulých letech, vznikl mezi organizátory nový koncept zahrnující světové kapely a rozšíření návštěvnosti.

31.7.2014

Dobročinný festival elektronické hudby odstartuje DJ u bazénu

Dubňany – Dva dny, tři pódia a desítky účinkujících. Takový bude další ročník hudebního festivalu DJ´s 4 Charity, který se uskuteční tento víkend v dubňanském kempu Josef. Pro dobrou věc tam dýdžejové z celé České republiky zahrají už potřetí. „Mezi největší lákadla patří DJ Orbith, DJ Chris Sadler, DJ Tráva či DJ Agent. Skvělých hudebníků se ale přestaví řada," řekl jeden z pořadatelů akce Petr Černošek.

30.7.2014

Synapse touží vyčnívat. Tvoří texty ze života

Strážnice - Mladá strážnická kapela hrající převážně garážový underground má v poslední době napilno. Nedávno dokončila první CD, o víkendu odehrála dva koncerty, jeden na domácí půdě na Masters of Ostrůvek, druhý na dubňanském festivalu VyOsení.

19.7.2014

Literární erotiku vytlačují hororové příběhy

Jižní Morava - Léto a kniha. Pro mnohé je to stejně nerozlučné spojení jako fotbal a pivo nebo kafe a cigareta. A stejně jako mají kuřáci elektronické cigarety, využívají čtenáři hlavně v létě elektronické knihy. Nic neváží a člověk si jich může na dovolenou odvézt, kolik chce.

16.7.2014

OBRAZEM: Malovaní i plastičtí. Ve Veselí jsou hudci

Veselí nad Moravou – Lenka Jurečková, František Pavlica, Vladimír Groš, ale také Joža Uprka, Franta Úprka, Antoš Frolka, Karel Benedík nebo František Cundrla. Ti všichni se věnovali ve své tvorbě hudcům a právě jejich dílo přináší do třetího srpna Městská galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou.

16.7.2014

Monty Python: živě, naposledy, a přece poprvé

Jižní Morava – Dohromady mají 358 let a netají se tím, že někdo z nich může při představení umřít. Také proto si k pódiu přizvali lékaře. I to je specifický humor britské komediální skupiny Monty Python, která se v neděli – poprvé v přímém přenosu, představí i jihomoravským divákům. Společné vystoupení pěti žijících členů skupiny je jejich prvním od roku 1982 a údajně také posledním. Spolu s pěti kiny na jižní Moravě inscenaci promítne dalších 1495 kin z celého světa.

10.7.2014

Mladá spisovatelka Voldánová: Liga krásných? Poslání

Hodonín – Kontrast mezi hlavní hrdinkou a dalšími jedenácti nádhernými mladými ženami v soutěži krásy. To je hlavní motiv nové knihy s názvem Liga krásných od Žanety Voldánové. Devatenáctiletá autorka z Hodonína svůj třetí literární počin představila teprve nedávno. „Soutěž je velmi podobná miss, jen s tím rozdílem, že hlasování nemá na starosti porota, ale dívky se hodnotí navzájem," nastiňuje námět nového titulu Voldánová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT