VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

9.7.2014

Zahráli si s Chinaski: Nic Víc stačí základ písně, zbytek je tvůrčí projev

Strážnice – Ještě před pár lety to byla jen parta dobrých kamarádů, které spojovala láska k hudbě. Dnes tvoří kapelu, které se na pódiích daří. Strážničtí Nic Víc nedávno zahráli ve Veselí nad Moravou spolu se skupinou Chinaski. Ta na Slovácko zavítala při svém turné k dvacetiletému výročí.

6.7.2014

Folklorní festival v Dambořicích ovládl šakvický Hanýsek

Dambořice /FOTOGALERIE/ – Po tři dny patřily Dambořice zpěvu, tanci, vínu a hlavně tradicím. Více než tisíc účinkujících předvedlo své umění na Soutěžním Festivalu Folklorních Souborů. Pátý ročník zahájila v pátek podvečer vernisáž Vyšívaná krása a stavění máje za účasti mužských a ženských sborů.

AKTUALIZOVÁNO
29.6.2014

Autoři z Hodonína se sešli na HAČTE!. Zazněla próza, poezie i hudba

Hodonín /VIDEO/ – HAČTE! neboli Hodonínské autorské čtení má za sebou druhou kapitolu. Do čtení se v sobotu večer pustila pětice autorů z Hodonína a okolí. Zazněla próza i poezie.

AKTUALIZOVÁNO
29.6.2014

Milovníci folkloru se sjeli do Strážnice. Z celého světa

Strážnice /REPORTÁŽ, VIDEO/ – Tisíce diváků a ostré sluneční paprsky doprovází sobotní finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici. Za doprovodu tří cimbálových muzik verbíři z celého Slovácka do svých vystoupení dávají vše. A daří se jim, o čemž svědčí bouřlivé potlesky přihlížejících.

28.6.2014

Na zahrádce hodonínské Budvarky zazní básně i próza

Hodonín – Stanislav Klín, Dušan Slačka, Eliška Tunklová, Žaneta Voldánová a Lukáš Ivánek. To jsou jména pěti autorů, kteří v sobotu vystoupí na HAČTE! kapitola II. Tedy na druhém hodonínském autorském čtení. Pětice se do čtení pustí od sedmi hodin večer na zahrádce hodonínské Budvarky.

13.6.2014

Zpěv Jany Otáhalové byl opět nejlepší. Už poosmé

Starý Poddvorov – Tvrdonické národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci mají již osm let svoji stálici. Nejlepší sólový ženský zpěv totiž každoročně předvádí Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova.

8.6.2014

Přímý postup do Strážnice si vytančil šakvický verbíř Dostoupil

Ždánice – Sedmnáct tanečníků verbuňku z Hanáckého Slovácka bojovalo v sobotu odpoledne ve Ždánicích o titul nejlepšího verbíře Hanáckého Slovácka. Vítězství, s nímž souvisí i přímý postup do finále soutěže o nejlepšího verbíře Slovácka do Strážnice, si domů do Šakvic odvezl Jiří Dostoupil.

8.6.2014

Dechovky zahrají letos v Šardicích dřív. Kvůli hodům

Šardice – S řadou novinek přicházejí pořadatelé šardického Folklorního festivalu do jubilejního pátého ročníku. Tou první je změna termínu u přehlídky mládežnických dechových hudeb, které se v minulosti hostům představily až v neděli po festivalu. Tentokrát se přehlídka uskuteční se zázemím krytých tribun v areálu Baníku už o týden dřív. Tedy pozítří od půl třetí odpoledne.

27.5.2014

Studenti malovali obrazy jako v Byzanci. Vajíčky

Hodonín – Okolí hodonínského zimního stadionu opanovali v úterý výtvarníci z Moravy a Slovenska. První ročník sympozia Malířské techniky Velké Moravy přilákal téměř čtyřicet mladých umělců a další desítky hostů si jejich díla prohlížely, a to i při jejich vzniku.

25.5.2014

Chiasmatic? Ve světe World Music druhý

Velká nad Veličkou -  Je dobojováno. A muzikanti z projektu Chiasmatic se mohou radovat, protože jejich skladba Temptament uspěla v mezinárodní soutěži International Songwriting Competition. V kategorii World Music obsadila druhé místo.

14.5.2014

Sladký nabídl íránskou poušť. Hodonínské knihovně

Hodonín – Hodonínský cestovatel Jiří Sladký v úterý večer otevřel výstavu svých fotografií – Írán, lidé z pouště. „Fotografie jsou z mé poslední cesty do této země v roce 2010," řekl cestovatel, který Írán navštívil už po čtrnácté.

10.5.2014

Varmužova cimbálová muzika slaví padesát let. S významnými hosty

Svatobořice-Mistřín - Letos je tomu padesát let od doby, kdy poprvé zahrála rodinná Varmužova cimbálová muzika. Členové její druhé generace jsou doma ve Svatobořicích-Mistříně, kde právě v sobotu oslaví půlstoletí existence. Společně s mnoha hosty.

18.4.2014

Sbírá kočárky, nejstarší pochází z roku 1957. Teď je vystavuje

Malá Vrbka – K historickým kočárkům se dostala Zdeňka Mičková z Malé Vrbky před dvěma lety. Od té doby se jí podařilo rozšířit originální sbírku na pět desítek kusů. Nejstarší pochází z roku 1957. Od pátku mohou krásu historie obdivovat také lidé, kteří vyrazí do kulturního domu v Hrubé Vrbce.

17.4.2014

Šroti vs. The Thrill: muzikanti se utkají v boji o klip

Dolní Bojanovice – Když kapela Šroti vznikla, bylo většině jejích současných členů deset let. Nyní jsou o osm let starší a za éru svého působení na hudebním poli mají na kontě řadu úspěchů, koncertů a dvě alba. Přesto. Účast na festivalu takové velikosti jako Majáles pro ně bude premiérou. Před davy diváků nastoupí 7. května.

15.4.2014

Lišácký svůdník i pohádkový král Josef Somr slaví osmdesát let

Jižní Morava – Jeho proslulá razítková scéna, v níž coby lišácký svůdník z Ostře sledovaných vlaků krášlí pozadí Jitky Zelenohorské, vstoupila do filmových dějin. Byl ovšem také Servácem z pohádky Tři veteráni či profesorem Ječmenem z filmové série o básnících. Josef Somr, který dnes slaví osmdesáté narozeniny, ztvárnil kolem dvou set postav a dalším výzvám zůstává otevřený.

AKTUALIZOVÁNO
29.3.2014

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství získal Josef Somr

Praha, Vracov /FOTOGALERIE/ – Rodák z Vracova Josef Somr se v sobotu večer stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu a cenu určenou činoherci do 33 let obdržel člen brněnského HaDivadla Martina Siničáka.

29.3.2014

Šibalová: Vymalovat se z deprese? To nefunguje

Kyjov - Pracovní den tráví Bohuslava Šibalová jako vedoucí adiktologické ambulance v Sociálně-psychiatrickém centru Fénix v Kyjově. A ve svém volném čase se chopí štětců, palety barev a začne tvořit. I když jak přiznává, příliš volného času za poslední rok neměla. Přesto v pátek zahájí výstavu na Bukovanském mlýně. Má příznačný název Cesta nitrem bez GPS.

26.3.2014

Raper Hekele z Dubňan: Nedělám pro nikoho, Boj i Sex

Dubňany – Moje město už to zná, moje město si už zvyklo, že pro slabé nátury tu už není místo. Dřív tomu tak bylo, dřív se tady jinak žilo, ale teď přišla generace, která chce zažít peklo. Tak vypadají Dubňany v písni, kterou rapuje Marek Holota Hekele na CD Lignit Underground. Vydal ho koncem loňského roku s Ivanem Kláskem Kramářem.

24.3.2014

Japonská fotografka ukázala Tokio i Prahu

Hodonín – Yoshimi Yokoyama se narodila v Kagoshimi na japonském venkově. S rodiči se ale časem přestěhovala do Tokia a bylo jasno. Hlavní město i jeho ruch mladé fotografce učarovaly. Zachytila je na bezpočtu dokumentárních snímků, stejně jako časem Prahu, do které přišla studovat fotografii na FAMU.

21.3.2014

OBRAZEM: Přivítali jaro. Zhudebněnou básní i růžovým vínem

Ratíškovice – Tomáš Kočko zahrál a zazpíval na jubilejním desátém ročníku Folkového vítání jara v ratíškovickém kinosálu. Poslechnout si ho přišly desítky lidí. Kočko se po dlouhé době na pódiu objevil bez orchestru. Doprovodila ho Helena Vyvozilová.

20.3.2014

V hodonínském Metru zazní tóny japonského umělce

Hodonín – Pochází až z dalekého města Osaka v Japonsku, kde také získal doktorandský titul z oblasti atomové fyziky. Jeho vášní se ale stal gramofon. DJ Naoki Uda ze Země vycházejícího slunce představí hudbu, která je mu nejbližší. O téměř devět tisíc kilometrů dál, v hodonínském klubu Metro.

18.3.2014

Propojili metal s folklorem. Teď soutěží v Americe

Horňácko – Něžné zvuky cimbálu protíná elektrická kytara. A pak už to jede, přidávají se housle, kytary i bicí. Pro zaryté folkloristy nepředstavitelné spojení. Pro některé muzikanty přirozené prolínání hudebních žánrů.

16.3.2014

Nautilus: Dvě rakouské kapely ve dvou dnech

Hodonín – Fanoušky trashmetalu měli v hodonínském hudebním klubu Nautilus v pátek večer nachystaný zákusek v podobě mezinárodního minifestivalu.

13.3.2014

OBRAZEM: Pavel Jelínek zachytil ženské tělo a tekutý latex

Kyjov – Pohled na ženské tělo se spojením tekutého latexu nabízí nová výstava s názvem Liquid Latex v kyjovské Čajovně a Galerii. Černobílé akty přivezl do Kyjova brněnský fotograf Pavel Jelínek.

13.3.2014

Kino Svět představí duchovní filmy i s vymítáním ďábla

Hodonín - Marcel Řimák uspořádal už řadu filmových seminářů, kde představil snímky z Ruska, Japonska, Číny, Indonésie či Íránu. Tentokrát přichází opět s něčím novým s přehlídkou duchovních filmů. Ta v hodonínském Kině Svět začíná v pátek jednadvacátého března.

12.3.2014

OBRAZEM: České herecké hvězdy vyprodaly Strážničan

Strážnice – Komedie anglického autora Edwarda Taylora Vztahy na úrovni v obsazení českých hereckých hvězd zaplnila ve středu večer strážnický kulturní dům Strážničan.

8.3.2014

Annoying Dust si půjčili kameru a natočili klip. A chystají další

Hodonín /VIDEO/ - Ještě to nejsou ani dva roky, co pětice hodonínských muzikantů založila vlastní rockmetalovou kapelu. Nyní hudebníci z Annoying Dust představují první oficiální nahrávku skladby Pirate City, ke které natočili i video. Přímo v Hodoníně.

6.3.2014

Autoři představí prózu i poezii. Za 15 minut na Staré Budvarce

Hodonín – Marián Kadlčík píše básně. Cizí mu není ani próza. Svou tvorbu v obou oblastech předvede v na prvním ročníku HAČTE! Tedy na Hodonínském autorském čtení, které se také rozhodl zorganizovat. Společně s ním vystoupí pět spisovatelů z Hodonínska. „Většina z nich jsou moji známí. Nabídl jsem jim účast a rovnou jsem se jich zeptal, zda nevědí i o dalších, kteří by měli zájem přijít. Do budoucna bych chtěl určitě přilákat 
i další autory," říká Kadlčík, jenž píše pod pseudonymem Stanislav Klín. Při shánění účastníků se setkal i s odmítnutím, velká část oslovených autorů mu však kývla.

5.3.2014

Fčeličky na novém cédéčku zazpívají švédsky

Strážnice - Po albech … a nekrmit!, Ze Strážnice… do Betléma, Netrhaj a polévaj! Náš krásný kraj a Město, chystá strážnický folkrockový soubor Fčeličky další cédéčko. Věnuje ho hudbě severu.

4.3.2014

Věra Špinarová se do Hodonína vrátila po třiceti letech

Hodonín – Na svém kontě má písničky jako Meteor lásky, Music box, Bílá Jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád. Největším hitem zpěvačky Věry Špinarové se však stala píseň Jednoho dne se vrátíš, známá z filmu Tenkrát na západě. Rodačka z Pohořelic u Brna, která se v sedmi letech s rodiči přestěhovala do Ostravy, v úterý zazpívala i hodonínskému publiku.

3.3.2014

Expediční kamera: ve Veselí se vydají do jeskyní i na poušť

Veselí nad Moravou - Cestování, kanoistika nebo horolezectví. Vše v pěti hodinách plných adrenalinu a dobrodružství, navíc v jeden den. Veselí nad Moravou přinese příští sobotu osmého března další ročník filmového festivalu Expediční kamera.

26.2.2014

Fotili Slovácko při sportu i z letadla. Své umění představí v Hodoníně

Hodonín-  Už o víkendu se s lidmi procházejícími po hodonínské Národní třídě podělí o své snímky členové fotografické skupiny Kontakt. Představí své umění v Galerii Vednevnoci a ve výstavním sále Městské knihovny.

25.2.2014

V Normálním debilovi je 80 procent pravdy, říká autor

Hodonín - Hodonínský rodák Robert Bellan se v pátek vrátil do Hodonína. Představil se hned ve třech rolích, jako režisér Slováckého divadla, v Rychlých šípech jako Štětináč a ještě předtím podepisoval svoji novou prózu Normální debil.

23.2.2014

Miroslav Donutil: Provázek je moje divadlo, vracím se tam domů

Brno /ROZHOVOR/ - Na protest proti odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana a také proto, že už o tom delší dobu uvažoval, dal loni v létě po třiadvaceti letech ze souboru okamžitou výpověď. V této sezoně se herec Miroslav Donutil vrací do brněnského Divadla Husa na provázku, kde zkouší roli skladatele Salieriho v inscenaci Amadeus. Postavu jeho protivníka Mozarta si navíc střihne hercův syn Martin. „Těším se, že se společně potkáme na jednom jevišti v takto velkých rolích," říká třebíčský rodák.

21.2.2014

OBRAZEM: Do lázní dorazila s Přikrylem i exotická zvířátka

Hodonín – Malíř Petr Přikryl do konce února vystavuje svá díla v kongresovém sále hodonínských lázní.

16.2.2014

Natáčení Dědictví? Řehole, ale příjemný zážitek

Kyjov - Co vznikne spojením kyjovských Tragačnic a souboru Tetky z Kyjova? Pěvecký sbor Křepelky. Toho, kdo viděl druhou část filmu Dědictví, takové spojení neudivuje. Právě jako Křepelky totiž vystoupily dámy z Kyjova ve známém filmu po boku Bohumila Stejskala.

15.2.2014

Pátek v Hodoníně: Klub Nautilus rozparádil Fool Fest

Hodonín – Velký úspěch a velký mejdan. I tak se dá charakterizovat páteční Fool Fest, který byl v klubu Nautilus v režii hodonínské metalové kapely Like Fool.

15.2.2014

Eusébio Nicolás Mena: Jižní Morava je pro mě exotika

Kyjov - Před šesti lety přijel Eusebio Nicolás Mena na Slovensko. Podle jeho slov na půl roku. „Dorazili jsme s kapelou. Angažmá se nám však o rok prodloužilo a za tu dobu mi Slovensko přirostlo k srdci natolik, že jsem se rozhodl zůstat nastálo," říká zpěvák a tanečník, který pochází z Kuby.

13.2.2014

Hodonínští ochotníci zahráli cestu umírajících

Hodonín - Mínus 2. Premiéru této hry současného francouzského autora Samuela Benchetrita představil na své domovské scéně hodonínský Divadelní soubor Svatopluk.

8.2.2014

Bohuš přivezl do Kyjova druhé Dědictví

Kyjov – Je zpátky. Po dvaadvaceti letech. Multimilionář Bohumil Stejskal se vrátil na plátna kin. Jeho představitel, herec a scénárista Boleslav Polívka, v sobotu v Kyjově uvedl pokračování filmu Dědictví.

24.1.2014

Dva fotografové a Antonínové zaplnili Regionální centrum

Hodonín – Fotografové Antonín Kučera a Antonín Salajka představují své snímky v hodonínském Regionálním centru, a to až do konce února. Čtvrteční vernisáž dokládá kulturně-fotografický hlad hodonínské veřejnosti.

23.1.2014

Karlovarský orchestr přivezl do Bojanovic Rockovou mši

Dolní Bojanovice - Hudebníci z Karlovarského symfonického orchestru nahrávali v Dolních Bojanovicích album. Těšili se, až poznají chuť místního vína

20.1.2014

Strážnický soubor Danaj tančí a zpívá už pětapadesát let

Strážnice - Danaj není pouze název starodávného párového tance ze Strážnicka, ale i jméno souboru, který si letos připomene již pětapadesát let od založení.

14.1.2014

Míčka představí v Hodoníně tajemství podvodního království

Hodonín - Ve středu vstoupí do roku 2014 novou výstavou hodonínská galerie výtvarného umění (GVU). Návštěvníkům představí na dva měsíce trio autorů Mikoláše Axmanna, Jaromíra Míčku a Jana Samce.

10.1.2014

OBRAZEM: Jaroslav Žůrek vystavuje teprve potřetí. V Hodoníně

Hodonín – Vednevnoci až do konce ledna představuje lidem, kteří procházejí hodonínskou Národní třídou, obrazy malíře Jaroslava Žůrka. Ten ve čtyřiaosmdesáti letech vystavuje svá díla veřejně teprve potřetí. A zatím se drží hodonínské tradice, po Regionálním centru a lázních jsou obrazy celoživotního tiskaře k vidění v knihovní galerii. „Výstava nabízí obrazy, které maloval v šedesátých a sedmdesátých letech," přiblížil novinku Jiří Hiršl, který spolu s autorem expozici instaloval. A ta se líbí. „Výstava je moc pěkná," vyjádřila se jedna z návštěvnic.

9.1.2014

Festival Strážnice: letos nově s gastronomií i tanci

Strážnice Devětašedesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice je pomalu naplánovaný. Kromě tradičních pořadů na návštěvníky letosčekají novinky.

7.1.2014

Novoroční koncerty nabídnou skladby Mozarta, Verdiho i pro psací stroj

Kyjov, Hodonín - V úterý a ve středu odstartuje v Kyjově a Hodoníně rok 2014 pro vážnou hudbu. Konají se totiž Novoroční koncerty. Jako první začnou v úterý od půl osmé večer v kyjovském kulturním domě.

5.1.2014

Kniha Pecinek.cz: Otevřeně o drogách, smrti i naději

Dubňany – Cesta na dno je hrozně jednoduchá. Zato cesta zpátky hrozně těžká. Tak popisuje svoji nedávnou minulost šestatřicetiletý Pavel Ilčík z Dubňan. O životě lemovaném nepřízní osudu, smrtí, drogami a také nadějí a pomocí druhých vypráví v knize Pecinek.cz. Zpověď o závislosti na pervitinu i dnech bez něj vychází v těchto dnech.

4.1.2014

Divadelní premiéry roku lákají na hity Karla Svobody i Žida Polívku

Jižní Morava – Bolek Polívka jako lichvářský Žid, nesmrtelné melodie z muzikálu Noc na Karlštejně na Biskupském dvoře, otec a syn Donutilové v souboji geniality a průměrnosti či národní hrdinka Maryša zobrazená jako oběť vlastní tvrdohlavosti. Premiéry roku 2014 v divadlech na jižní Moravě, které Deník Rovnost nabízí v souhrnném přehledu, slibují nové interpretace klasiky i současné moderní hry.

2.1.2014

Smršť letošních koncertů odstartují Smokie a ukončí je Landa

Brno – Bryan Adams, Smokie, Gregory Porter, Johnny Winter či Vanilla Fudge. Legendární interprety a hudební kapely přivítají v roce 2014 brněnské haly a koncertní sály. Deník Rovnost představuje výběr nejvýznamnějších hudebních událostí, které rok 2014 nabídne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT