VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.1.2014

Divadelní premiéry roku lákají na hity Karla Svobody i Žida Polívku

Jižní Morava – Bolek Polívka jako lichvářský Žid, nesmrtelné melodie z muzikálu Noc na Karlštejně na Biskupském dvoře, otec a syn Donutilové v souboji geniality a průměrnosti či národní hrdinka Maryša zobrazená jako oběť vlastní tvrdohlavosti. Premiéry roku 2014 v divadlech na jižní Moravě, které Deník Rovnost nabízí v souhrnném přehledu, slibují nové interpretace klasiky i současné moderní hry.

2.1.2014

Smršť letošních koncertů odstartují Smokie a ukončí je Landa

Brno – Bryan Adams, Smokie, Gregory Porter, Johnny Winter či Vanilla Fudge. Legendární interprety a hudební kapely přivítají v roce 2014 brněnské haly a koncertní sály. Deník Rovnost představuje výběr nejvýznamnějších hudebních událostí, které rok 2014 nabídne.

29.12.2013

VIDEO: Pokřtili už páté cédéčko kapkami slivovice

Hroznová Lhota – Horňácká cimbálová muzika Libora Supa pokřtila v Hroznové Lhotě už páté cédečko. Jeho součástí je unikátní nahrávka ze šedesátých let, na níž Lhoťané vzpomínají a zpívají staré písničky.

29.11.2013

Za desetiletou kariéru zahrála Friška i papeži

Kyjov - Poprvé společně zahráli na Slováckém roku v Kyjově před deseti lety. Od té doby se mladí muzikanti představili na řadě folklorních festivalů, například ve Strážnici, v Mistříně či v Luhačovicích. A zítra, při oslavě desátého výročí, pokřtí cimbálová muzika Friška své druhé album.

25.11.2013

Snem mladé výtvarnice je tvorba komiksů i dům ve Finsku

Hodonín – Klára Štefanovičová ze Slovenska studuje obor grafický design na hodonínské průmyslové škole. Nyní se pyšní úspěchem v soutěži Figura 2013, kde obsadila třetí místo. „Umístění pro mě bylo velkým překvapením. Popravdě řečeno ne však jediným. To, že se účastním nějaké soutěže, jsem totiž ani nevěděla," směje se dívka a dodává, že ji informace o úspěchu příjemně šokovala. „Musím poděkovat svému učiteli, že mě do výtvarné soutěže přihlásil," vzkazuje Štefanovičová.

22.11.2013

Foto-Art klub a Fotoklub Dúbrava se sešly v Regionálním centru

Hodonín – Od roku 2002 se v hodonínském Foto-Art klubu scházejí nejen amatérští fotografové a výtvarníci, ale i příznivci umění z Hodonínska. O tři roky později se začali další příznivci focení scházet ve Fotoklubu Dúbrava, který vznikl při ekocentru Hodonín. Obě skupiny nyní představují svá díla v Regionálním centru Hodonín. Foto-Art klub se každý rok věnuje určitému tématu.

19.11.2013

Výstava ve Veselí ukazuje historii rodu hrabat Chorynských

Veselí nad Moravou – Do konce roku potrvá výstava Městského muzea ve Veselí nad Moravou nazvaná Chorynští z Ledské. Hlavním motivem výstavy je historie rodu těchto hrabat.

17.11.2013

Combination: Tréma nakonec opadla i před Lucií Bílou

Strážnice – Trojice dívek ze Strážnice postoupila ze základního kola Československo má talent. Nyní už všechny tři opět čekají na verdikt porotců o tom, jestli se v televizní soutěži dostanou ještě dál. O velký úspěch mezi těmi nejtalentovanějšími bojují Strážničanky jako Combination. To má sice pět členek, ale do československého souboje vyrazily jen tři.

16.11.2013

Malbou v hodonínském podchodu připomíná Jan Eipell hrůzy nacismu

Hodonín – Podchod na vlakovém nádraží v Hodoníně zdobí další umělecké dílo. Stěny zkrášlil malbou osmadvacetiletý umělec Jan Eipell. Jeho tvorba vznikla jako součást festivalu SoulFly, který se ve městě uskutečnil v tomto týdnu. „Festivalu jsem se účastnil už v loňském roce. Tehdy jsem měl v Hodoníně výstavu. Letos mě pořadatelé přizvali na nástěnnou malbu," vysvětluje umělec. Ze svého pražského ateliéru přijel už podruhé.

13.11.2013

Kyjovské Tragačnice mají nové CD. Na křest zvou z košíku

Kyjov – Nezvykle oblečené dámy pobíhají mezi regály a před sebou tlačí vozík s jednou ze svých kolegyň. Takový netradiční pohled nabídl pěvecký sbor Tragačnice v uplynulých dnech zákazníkům kyjovského obchodního centra.

12.11.2013

Dan Bárta přiveze do Veselí nad Moravou Maratoniku

Veselí nad Moravou /SOUTĚŽ/ – Po Richardovi Müllerovi nebo Jiřím Stivínovi přijede na Slovácko další výrazná muzikantská osobnost. Ve čtvrtek 14. listopadu se ve Veselí nad Moravou představí zpěvák Dan Bárta s projektem Illustratosphere.

8.11.2013

Výstava na zámku ve Strážnici vybízí: Dotýkejte se!

Strážnice – Hravá. Taková je nová výstava nesoucí název Skromné umění – Tradiční řemesla v České republice. V prostorách strážnického zámku ji až do 31. října 2015 představuje Národní ústav lidové kultury.

4.11.2013

Na trojúhelníky i osmiúhelníky namaloval exotická zvířata

Hodonín – Vernisáží odstartovala podívaná na obrazy malíře Petra Přikryla hned na několika místech hodonínské městské knihovny. Výstava Obrazy trochu jinak bude k vidění v Galerii Vednevnoci do 7. prosince a ve vestibulu knihovny až do konce roku.

2.11.2013

Veselí chystá edici knih o historii. První se zaměří na Chaloupky

Veselí nad Moravou - Veselské Chaloupky budou první částí, kterou představí nová ediční řada publikací o Veselí nad Moravou. Vydávat ji bude Veselské kulturní centrum, které na ní má spolupracovat nejen s tamním městským muzeem, ale i s historiky. První z řady knih má být hotová do letošních Vánoc.

31.10.2013

Richard Müller přijede bez nástrojů. Doprovodí ho hlasy

Hodonín /SOUTĚŽ/ – Českou část mezinárodního hudebního turné s názvem Hlasy ukončí legendární zpěvák Richard Müller v Hodoníně. A návštěvníci se mají na co těšit, umělec se na jevišti totiž obejde bez nástrojů. Věrně je však napodobí členové vokální skupiny Fragile.

27.10.2013

V Mikulčicích je Barevný svět. Přivezli ho umělci z klubu Genesis

Mikulčice – Barevný svět v podání Klubu výtvarníků Genesis z Holíče ovládl o víkendu prostory kulturního domu v Mikulčicích. Z celé skupiny tu svá díla vystavila desítka umělců, kterým při zahájení výstavy zazpívali Mužáci z Mikulčic.

27.10.2013

Album hodonínské kapely Aequilibrium čeká na svou tvář

Hodonín – Hodonínská hardcorová kapela Aequilibrium pomalu finišuje s vydáním svého nového alba s názvem Moderní otroci.

22.10.2013

Studenti vystavují na hodonínské radnici. Až do konce října

Hodonín – Hodonínská radnice se na měsíc proměnila v galerii, v níž vystavují studenti jak hodonínských, tak okolních škol celkem jednadvacet obrazů. Ty vznikly při šestém ročníku výtvarného sympozia mladých Kroky k umění, které se konalo koncem května v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích.

17.10.2013

OBRAZEM: Irena Ráček představuje své ilustrace Hodonínu

Hodonín – Do konce října je v hodonínské městské knihovně k vidění výstava ilustrací rakousko-české výtvarnice Ireny Ráček. Ta se narodila v roce 1948 na Slovensku. S otcem horníkem se pak stěhovala za prací po celém Československu.

11.10.2013

Stolní tenistka Vacenovská postoupila na ME do osmifinále

Schwechat, Hodonín – Hodonínská stolní tenistka Iveta Vacenovská potvrzuje na mistrovství Evropy v rakouském Schwechatu roli evropské šestky. Česká jednička, která pomohla družstvu k bronzu, v pátek zvládla oba zápasy ve dvouhře a postoupila do osmifinále, ve čtyřhře je s Kateřinou Pěnkavovou ve čtvrtfinále. Další čeští zástupci už v soutěžích nepokračují.

10.10.2013

Galerii obsypala tetka z Ježova. Ve třiaosmdesáti

Hodonín - Rodačka z Ježova Anna Kiliánová i ve třiaosmdesáti letech ukázala těm, kteří zavítali k hodonínské Galerii výtvarného uměním, jak se vysypávají slovácké ornamenty na chodník. Tímto tradičním umění obohatila tamní den otevřených dveří.

1.10.2013

OBRAZEM: Regionální centrum baví naivními obrazy ze Srbska

Hodonín – Obrazy Pavla Cicka, rodáka ze slovenského městečka Kovačice v srbském Banátu, visí až do jedenáctého října v hodonínském Regionálním centru.

30.9.2013

Soutěž: z newyorské Metropolitní opery do kin jižní Moravy

Jižní Morava – Operních večerů v Metropolitní opeře v americkém New Yorku se mohou nyní zúčastnit i Jihomoravané, a to aniž by museli do USA vycestovat. Od soboty 
5. října totiž začíná sedmý ročník přímých, živých přenosů z Metropolitní opery. Cyklus zahájí inscenace Evžen Oněgin, následovat bude devět dalších přenosů v sedmadvaceti kinech po České republice. Z jihomoravských kin se do přenosů zapojí brněnské Kino Scala, Národní divadlo Brno, kino Svět ve Znojmě a Kino Svět v Hodoníně.

24.9.2013

Milotický sběratel Lunga míří do Senátu. Vystaví kroje

Milotice – Ladislav Lunga sbírá krojové součásti dvacet let. Doma má už více než dva tisíce kousků a zanedlouho představí výběr ze své sbírky i v Praze. V prosinci jej totiž vystaví v Senátu. „Zatím jsme předběžně domluvení. Od čtvrtého prosince má výstava začít," říká jednapadesátiletý sběratel z Milotic.

24.9.2013

Rasputin či inkvizice. Lužice vystavují obrazy Oldřicha Pindy

Lužice - Lužický malíř Oldřich Pinda se své připravované výstavy nedožil. Letos devátého srpna ve věku jednašedesáti let zemřel. „Bylo to nečekané. Tuto výstavu si sám plánoval a těšil se na ni. Další měl mít ještě v říjnu v Mikulově," přiblížila záměr již nežijícího autora Jitka Konvičná z lužického Muzejního spolku při Starém kvartýru.

12.9.2013

Hodonínská galerie slaví stovku. Se dvěma výstavami

HodonínPřed sto lety se poprvé otevřela budova Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Ta ve středu u příležitosti výročí zahájila dvě výstavy. Několik dalších doprovodných akcí návštěvníky galerie teprve čeká.

11.9.2013

Muzeum v Kyjově vystavuje půlmetrového ďábla. V bibli

Kyjov - Maketu největší rukopisné knihy světa mohou lidé v těchto dnech obdivovat v kyjovském Vlastivědném muzeu. Až do třináctého října tam vystavují takzvanou Ďáblovu bibli. V Kyjově vůbec poprvé. „Výstava je otevřená zatím jen několik dnů a musím říct, že je o ni velký zájem. Hlavně studenti jsou z ní nadšení," říká historička Ester Vratislavská z kyjovského muzea.

8.9.2013

OBRAZEM: Jedenáctý ročník Festivalu na vodě šel novou cestou

Tvarožná Lhota – Jedenáctý ročník Festivalu na vodě se nesl ve znamení změn. Hlavní pořadatel akce, která se koná první zářijový víkend na Lučině u Tvarožné Lhoty, František Šrámek, však změny označuje jako pozitivní.

5.9.2013

Spisovatelka z Vacenovic získala cenu. Za Druhý život Marýny G

Vacenovice - Poslala rukopis do soutěže a podařilo se. Za svou knihu s názvem Druhý život Marýny G. získala devětačtyřicetiletá spisovatelka Vladimíra Klimecká z Vacenovic literární cenu, kterou Knižní klub uděluje už osmnáct let.

5.9.2013

Pro hodonínskou Oázu zazpívá i Jiří Zonyga. Na benefici

Hodonín - Pohled do tmy. To je název benefičního koncertu, který návštěvníků poodhalí život nevidomých lidí. Výtěžek pomůže středisku speciálních služeb Oáza Hodonín. „Jde o dobročinnou akci k dvacátému výročí organizace. Program začne v pátek v pět hodin odpoledne a od sedmi pak na něj naváže hlavní vystoupení," uvedla jedna z pořadatelek Tereza Nguyenová.

3.9.2013

Festival Na vodě bude opět vybírat na Afriku

Tvarožná Lhota - Za deset let se podařilo organizátorům Festivalu na vodě vybrat sto dvacet tisíc korun. Všechny peníze putovaly do rozvojové Afriky. Především do Tanzanie. I když chtělo občanské sdružení S úsměvem, které originální akci pořádá, s festivalem už skončit, pokračuje v něm i letos.

1.9.2013

OBRAZEM: Pon-Tón přilákal desítky lidí. Lákadlem byla Zóna A

Hodonín – Už podruhé se sešli příznivci rockové hudby na hudebním festivalu Hodonínský Pon-Tón. Hudební program přilákal na vodní cvičiště v Hodoníně desítky hudebních fanoušků. Vystoupila řada kapel a největším lákadlem bylo slovenské uskupení Zóna A.

28.8.2013

Galerii si lidé postaví doma. Z papíru a trojrozměrně

Hodonín - V září oslaví hodonínská Galerie výtvarného umění sto let od postavení budovy. K tomuto jubileu si připravila také řadu výstav. Kromě toho se nyní snaží zaujmout novinkou. Trojrozměrnými papírovými modely.

24.8.2013

Čechomor ve Strážnici oslavil pětadvacítku. S hosty

Strážnice – Větříček, Gorale nebo Husičky, husičky. I takové hity Čechomoru potěšily návštěvníky posledního ze série koncertů Bzeneckého hudebního léta, který se konal v pátek večer ve strážnickém amfiteátru. Skupina tam vystoupila v rámci svého turné k pětadvacátému výročí. „Pětadvacetiletý se cítím lépe než padesátiletý," popsal s úsměvem dojmy z hudebního představení frontman Karel Holas.

21.8.2013

Kyjovští Helemese zahrají v Banátu. Doprovodí je autobus fanoušků

Kyjov - S plným autobusem fanoušků vyrazí do Rumunska kyjovská kapela Helemese. Zúčastní se dalšího ročníku kulturně-hudebního festivalu v Banátu. Ten letošní se koná ve vesnici Eibenthal, kde žije největší česká komunita v celém Rumunsku.

16.8.2013

Inspirovalo je Hodonínsko. Malovali až do čtyř hodin do rána

Hodonín - Obrazy radnice, věže kostela, řeky Moravy, petrovských Plžů, prezidenta Masaryka, Tří Grácií nebo klec s tygrem z hodonínské zoo uvidí návštěvníci Galerie výtvarného umění. Tam sice skončil třetí a poslední ročník malířského sympozia, výstava Malého formátu 2013 ale právě začala. Potrvá do neděle 25. srpna.

13.8.2013

Na Ozvěny Horňácka přijede i maďarská Vichřice

Velká nad Veličkou - Velkou nad Veličkou čeká sedmnáctý ročník Ozvěn Horňácka. Letos opět se Suchovskými republikány a nově i taneční školou. Zazní také židovské melodie.

7.8.2013

Bývalá Pampeliška z Tvarožné dozrála k CD

Tvarožná Lhota – Svoje první album natočily zpěvačky scholy z Tvarožné Lhoty. Na cédéčku s názvem Pápení najdou posluchači celkem třináct písní. Většina z nich je v latinských tónech. Pět písniček je rockových, k dívkám se v nich připojila skupina Sargon.

6.8.2013

Kyjov bude tři dny patřit hudbě a tanci. Už po osmnácté

Kyjov - Víkend v Kyjově bude ve znamení letních slavností. Během tří dnů se představí desítky účinkujících. Součástí akce bude i chovatelská výstava.

5.8.2013

S Čechomorem vystoupí ve Strážnici i zahraniční hosté

Strážnice – Poslední ze série pěti koncertů prvního ročníku Bzeneckého hudebního léta se blíží. Po kapele No Name, Olympic a vystoupení bratří Ebenů s Vladimírem Mišíkem, které se odehrávaly ve Bzenci, přijede do Strážnice Čechomor. Zahrají a zazpívají už třiadvacátého srpna.

4.8.2013

Na Besedě u bigbítu zaznělo elektro i cimbál

Tasov – Více jak čtyřicítka účinkujících a stovky lidí. Takový byl už jedenadvacátý ročník multižánrové Besedy u Bigbítu, který v pátek a sobotu ohromil mnoho lidí.

30.7.2013

Milotický kastelán pobavil komisi Poslední aristokratkou

Milotice – Kastelán milotického zámku Evžen Boček získal ocenění za nejlepší humoristickou knihu loňského roku. Za jeho oficiální prvotinu Poslední aristokratka ho v tomto týdnu ocenila komise složená ze zástupců Městské části Prahy 11 a Obce spisovatelů cenou Miloslava Švandrlíka.

26.7.2013

Ždánického malíře z Ameriky oslovil Mucha

Ždánice – Jako první zahraniční umělec má v těchto dnech výstavu ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích. Výstavu s názvem Krásy Moravy tam v polovině července zahájil třiačtyřicetiletý malíř z amerického Tennessee Jonathan Bowers. Ten žije už téměř dva roky ve Ždánicích, z nichž pochází jeho manželka (na fotografii vpravo).

22.7.2013

Manžel pil a bavil se s kamarády, tak ho zabila. V písni i v klipu

Horňácko /VIDEO/ – Ona se stará o domácnost. Vaří, pere, uklízí. Jeho ale zajímá jen víno a kamarádi. Doma jsou hádky, a tak se žena poradí s děvčaty, jak se muže, který ji trápí, zbavit. To není děj nové detektivky, ale písně Ej, ženy, ženy, poradteže mi. Stejnojmenné album letos natočilo uskupení muzikantů Musica Folklorica. A k ústřední písni natočilo i klip.

AKTUALIZOVÁNO
20.7.2013

Letošní Horňácké slavnosti: pět výročí i hosté ze Slovenska

Velká nad Veličkou – Hned pět výročí letos oslavovaly Horňácké slavnosti. Další ročník festivalu, jenž na tři dny ovládne Velkou nad Veličkou i nedaleký Kuželov tentokrát kromě folkloru Horňácka ukázal i kulturu druhé strany hranice. Nechybělo ani výtvarné umění a také novinka v podobě soutěže zpěváků.

20.7.2013

Čtení o Horňácku je hotové. Lidé knihu najdou i na Horňáckých

Horňácko - Kapitolu věnovanou vypravěčům, krojům, folklorním souborům, lidové architektuře i písním regionu. Nejen ji najdou lidé z Horňácka i obdivovatelé tohoto specifického regionu v nové knize strážnického historika a etnografa Jiřího Pajera. Čtení o Horňácku Dějiny – národopis – umění, jak se publikace jmenuje, vychází právě v těchto dnech. Autor ji začne symbolicky nabízet při Horňáckých slavnostech, které se o tomto víkendu konají ve Velké nad Veličkou.

18.7.2013

Folklórní jubileum: mistřínský festival bude podesáté

Svatobořice-Mistřín - Výstavy, koncerty, vystoupení mnoha folklorních souborů, divadla i taneční zábavy jsou velkými lákadly na letošní jubilejní desátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Mistřín. Ten ve Svatobořicích-Mistříně začne už příští týden ve čtvrtek.

18.7.2013

ANKETA: Hlasujte pro nejslavnějšího herce jižní Moravy

Jižní Morava - Deník Rovnost vyhlašuje čtenářskou anketu o nejslavnějšího herce, jehož působení je spjaté s jižní Moravou. Pět osobností, které získají nejvyšší počet hlasů, zařadíme do tématu přibližujícího jihomoravské talenty a největší herecké osobnosti. K nahlédnutí bude v tištěném vydání úterý 30. července.

18.7.2013

Shakespearovské slavnosti v Brně začnou v rytmu rocku

Brno - 14. ročník Letních shakespearovských slavností v Brně ve čtvrtek zahájí premiéra energické komedie Večer trojkráľový.

17.7.2013

Beseda u Bigbítu: dorazí kapely z ostrovů i ze zámoří

Tasov - Do třetí dekády existence vstoupí Beseda u Bigbítu první srpnový víkend. Festival s podtitulem Kultura z jiného světa se jako vždy koná v Tasově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT