Dva měsíce, šedesát dva dnů, jeden tisíc čtyřista osmdesát osm hodin naprostého volna a lenošení dnes oficiálně končí. Loučení s prázdninami ale nemusí být zdaleka bolestné, jak si někteří školáci namlouvají. Od pátku do neděle je nejen pro ně připraveno několik sportovních či kulturních akcí.

První ročník festivalu Rockfest se například uskuteční ve Strážnici. „Strážnici jsme si vybrali proto, že leží blízko hranic a festival jsme chtěli pojmout jako československý.

Také jeden kolega pochází ze Strážnice a věděl, že má město zájem takovou akci pořádat, aby doplnilo ty folklorní a folkové,“ řekla Jaroslava Hromadová z pořádající agentury. Ve strážnickém amfiteátru v jednom odpoledni návštěvníci uvidí a uslyší jedenáct kapel, kdy tečkou za festivalem bude slovenská populární skupina Peha s frontmankou Katarínou Knechtovou.

Ta se do Strážnice vrací během krátké doby už podruhé. „Termín akce jsme vybrali úmyslně, jako rozloučení s prázdninami,“ doplnila Hromadová.

Ve Veselí nad Moravou loučení s letními volnými dny letos pojali přípravou do školy. „Po zvážení všech pro a proti jsme se rozhodli nerozšiřovat nabídku, nehledě na to, že na Baťově kanálu pořádají v sobotu Dětský den v přístavišti pod názvem Hurá do školy, kde od sedmnácti hodin hraje skupina Lofoši,“ informoval ředitel veselského Městského kulturního střediska Marcel Římák.

K obcím, které se rozhodly na konci srpna uspořádat tradiční akci, se připojují i Mutěnice. „Stejně jako v minulosti se uskuteční slavnost zarážení hory, tedy zákaz vstupu do vinic se zrající úrodou. Letos v programu vystoupí na stopadesát účinkujících z toho čtyřicet dětí,“ vyzdvihla Anna Prčíková z Mutěnic. Součástí vinařských dnů je i dražba obřího hroznu, který je vysoký asi jeden metr a váží zhruba třicet kilo. Vyvolávací cena je pět set korun a výtěžek putuje na úpravu dětských hřišť v obci. Ještě v neděli mohou milovníci divadla navštívit v Mutěnicích představení pod taktovkou Bolka Polívky.

„Divadlo Klaunika z Brna zahraje hru Don Quijot de la Ancha a přesto, že je v okolí spousta akcí, věříme, že k nám lidé najdou cestu,“ podotkla Prčíková.

Burácející motory a rychlá kola se ve dnech 1. a 2. září rozjedou v Kyjově. Uskuteční se tam již čtvrtý ročník závodů silničních motocyklů, letos s názvem Space Kyjovský okruh 2007. Sobotní podvečer zde bude patřit známé české formaci Chinaski. První zářijový den například také vystoupí šansoniérka Marie Christo Příkaská v Miloticích nebo bude slavnostně otevřen areál Bukovanského mlýna.