Letos jde o kulatý desátý ročník Semináře asijských filmů. Projekt se uskuteční už čtrnáctého a potrvá do šestnáctého března v prostorách kina Morava, základní umělecké školy, místního kulturního domu a městské galerie Ve Dvoře. Autoři programu se tentokrát zaměřili na Japonsko a Indonésii.

Pozornost návštěvníků navíc organizátoři zaměří na vítězný film z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách s názvem Touha, opatrnost od režiséra Anga Leeho. „Dvouapůlhodinový epos propojuje dramatické události jihovýchodní Asie v předvečer druhé světové války s velkou dávkou odvážné erotiky,“ poukázal na unikátní snímek ředitel Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Marcel Římák.

Pro příznivce exotických filmů je připraven průřez minulou i současnou indonéskou produkcí. Za zmínku stojí především připravovaná kuriozita. Seminář představí jediný doklad spolupráce českých a indonéských filmařů. Film Akce Kalimantan. Ten natočil režisér Vladimír Sís v roce 1962 a spolu s indonéskými herci se na plátně objeví například Martin Růžek.

V programu jsou zahrnuty také krátké dokumentární filmy a již ze zvyku autoři připravili i výstavu uměleckých předmětů z Indonésie, filmových plakátů a neopomněli také hudební vystoupení. Pro návštěvníky je přichystána také přednáška o Indonésii, sebevraždě v japonské kultuře a o origami.

Pro ty, kteří budou mít zájem vyzkoušet si tradiční řemesla, mají také možnost. Možnosti ubytování jsou rovněž tradiční. Návštěvníci mohou zvolit nocleh ve spacáku na podlaze kina, anebo okolní hotel, či ubytovnu učiliště. Více na: www.kinomorava.xf.cz