„Chceme navázat na tradici filmových seminářů, která ve Veselí před lety vznikla. Naším cílem však je zaměřit se na netradiční kinematografie, které u nás neměly dostatek prostoru, což je právě oblast Beneluxu. Díky její obsáhlosti plánujeme i další ročníky," uvedl ředitel Veselského kulturního centra Michal Blažíček s tím, že obsahem CineBeneluxu budou budou vždy čtyři cykly zaměřené na vybraná témata.

Tím pro letošní rok stěžejním bude černý humor. „Tvůrce zemí Beneluxu můžeme v tomto ohledu pokládat za mistry. V kolekci filmů diváci uvidí vraždu v přímém přenosu, rozlícené vozíčkáře na cestě do Finska i černocha v kleci," doplnil Blažíček. Většinu promítaných snímků přitom nevysílala ani televize, ani je nehrála kina.

Návštěvníci filmové přehlídky se mohou těšit jak na filmy současných, tak i starších režisérů. V letošní retrospektivě se představí Belgičan André Delvaux. Na festivalu se objeví šest jeho snímků z let 1962 až 1983. „Naším cílem je divákům představit také současné tvůrce, proto jsme zařadili linii talentů, kteří se v současnosti prosazují i na mezinárodní scéně. Jedním z těch nejvýraznějších je režisér snímku Hasta la vista! Geoffrey Enthoven. Právě ten se stane jedním z hlavních hostů festivalu," poodkryl program Blažíček. Jak doplnil, Enthoven své filmy pouze neuvede, ale bude mít i takzvané master class. Věnuje tedy čas i divákům, kteří s ním budou chtít na téma filmu pohovořit.

Na obdobné filmové festivaly rád vyráží například Blahoslav Uhrovič. Veselská novinka ho nadchla. „Ač jsem příznivcem spíše španělské kinematografie, tak mi to přijde jako skvělý nápad. Celkově oceňuji také nápaditost, co se týká doprovodných programů," uvedl nadšený filmový divák.

Ve Veselí kromě setkání 
s autory filmů pořadatelé nabídnou výstavy zaměřené na Benelux, koncerty muzikantů ze zemí této oblasti, ale i debaty s odborníky z českých filmových kruhů. Pořadatelé plánují vytvořit takzvaný meeting point, tedy místo setkání, na kterém si diváci, režiséři i odborníci o filmech pohovoří třeba u kávy. „Nechceme ale, aby se návštěvník zaměřil pouze na film či umění dané země, ale aby se seznámil i s její kulturou. Proto plánujeme například ochutnávky jídel a nápojů pro země Beneluxu obvyklé, ať už půjde o belgické pivo, holandské sýry nebo belgické hranolky," nastínil Blažíček.

Novinka zaujala i ředitele hodonínského Domu kultury Marcela Řimáka. Ten je dlouholetým pořadatelem seminářů ruských a asijských filmů a také je členem správní rady Asociace českých filmových klubů. „Určitě je to rozšíření možností pro filmové diváky. Čas ale ukáže, jak se festival ujme. Těchto festivalů totiž neustále přibývá. Naopak ubývá diváků, protože si filmy raději stáhnou z internetu. Přijít tedy dnes s něčím novým je hodně odvážný tah," zamyslel se Řimák. Jak dodal, i on při filmových festivalech úbytek diváků pociťuje.

Plánované filmy:

The Northerners, Man Bites Dog, Camping cosmos, Aaltra, Ex Drummer, Hasta la vista!, Haagschool, The Man Who Had His HairCutShort, Belle, Appointment in Bray, Woman in a Twilight Garden, Benvenuta, The FifthSeason, Kauwboy, The HinekenKidnapping, The Girl and The Dead, Hemel, Children of Love, The Only One, The Over the Hill Band