„Důvod, proč jsme se pro soutěž Beseda hledá talent rozhodli je ten, že jsme se chtěli zase trochu víc zaměřit na začínající kapely z regionu. Chtěli jsme jim dát více prostoru a zviditelnit je,“ říká jeden z organizátorů festivalu Zdeněk Neusar.

Do soutěže se může přihlásit každá kapela z okolí Strážnice, z Hodonínska, Hradišťska, Břeclavi, Skalice a Senice, která v posledních třech letech na festivalu Beseda u Bigbítu nevystupovala. „Soutěž vyvrcholí přehlídkou přihlášených kapel prvního až třetího července ve Strážnici. Právě tam se uskuteční také hlasování diváků a odborné poroty složené z dramaturgů festivalu,“ informují pořadatelé ve strážnickém zpravodaji Strážničan. Vítězové soutěže si zahrají na festivalu, který se každoročně koná v areálu tasovského topolového hájku, na hlavní scéně a v hlavním čase.

Zájemci z řad hudebníků mohou své přihlášky posílat do třicátého dubna. Více informací naleznou právě na nových webových stránkách www.besedaubigbitu.cz, které vystřídali web www.zebrinak.org.

Multižánrově

Letošní devatenáctý ročník festivalu se uskuteční v termínu pátého až šestého srpna.

„Další ročník festivalu dramaturgicky naváže na multižánrový koncept předchozích ročníků. Vedle několika desítek kapel z různých zemí vsadí opět na interaktivní doprovodný program Apollónova návštěva, pokračovat bude v unikátní soutěži písničkářů,“ uvádí se v tiskové zpráva festivalu.

Mezi prvními potvrzenými hudebníky letošní Besedy jsou američtí The California Honeydrops. Z tuzemska se objeví například duo Dva nebo živelný projekt Romana Holého a Matěje Rupperta Neruda. Slovensko letos zastoupí Longital a ZVA 12–28 BAND, z Polska divoké skáčko Etna Kontrabande a z Maďarska triphopoví Realistic Crew nebo progrockoví Special Providence.

„Z dalších účinkujících v Tasově vystoupí také retro punkoví Dead Pope´s Company, novozálandské rockové duo Gerda Blank, nový elektronický projekt Moimira Papalescu Dioda Boy, beatboxeři Mako Mako, temperamentní Zdeněk Bína nebo Čokovoko,“ dodává se v tiskové zprávě.