Přímo v Bohuslavicích u Kyjova stávala kdysi dávno tvrz a pět vodních mlýnů, dědina pamatuje několik šílených bloudů, vyhnance, letce, partyzány, proslýchá se snad i něco o vodnících.

Staré bohuslavské příběhy a povídačky inspirovaly Divadlo v karanténě ke vzniku plenérového představení s názvem Mašíruju na Francúza.
Divadelníci odehrají v sobotu 29. srpna několik představení na různých místech Bohuslavic. Vesnicí také projde průvod.

K prohlídce bude také otevřený jediný z mlýnů, který vydržel do dnešních dnů, i když už neslouží svému původnímu účelu.
Divadelní projekt s názvem Mašíruju na Francúza aneb Bohuslavické legendy vychází z místní historie. „Scénář vlastně vznikal ze sesbíraných pověstí a legend o Bohuslavicích.

Čerpali jsme hodně z knih autorky Heimrichové, která ve svých dílech popisuje příběhy z historie Bohuslavic, ale také od místních lidí,“ obeznámil jeden z organizátorů Jan Orava.

Na začátku všeho stojí projekt ART Mlýna Bohuslavice „Babička vzpomíná“. Výtvarné soutěže se zúčastnily děti z místních škol, které měly nakreslit, co se kdysi v Bohuslavicích odehrálo. Náměty čerpaly z vyprávění svých prarodičů.

Z toho vznikla myšlenka environmentálního průvodového divadla. „Jednotlivé scény se budou vlastně odehrávat tam, kde k nim v minulosti skutečně došlo.

Pokud se děj stal u mlýna, bude se scéna hrát také u mlýna a tak dále. Herci a diváci se tedy budou přesunovat,“ upřesnil Orava. S projektem sdružení V Karanténě pomáhají také místní a dobrovolníci z Kyjova.

BARBORA LAHOVÁ