„Gulo čar je sladká tráva, ale také sladká mísa. Stejně jsme jako děti říkali kakaové buchtě, kterou nám pekla maminka,“ vysvětlil volbu názvu kapelník a baskytarista Vladimír Dirda. Brněnské uskupení je směsicí funky, popu a romské melodiky, kterou zdobí hlas zpěvačky, mimo jiné dcery operní pěvkyně a kytaristy Ireny Horváthové. Texty kapely jsou v romštině. Že mají kapelník a hlavní autor hudby, bratři Pavel a Vladimír Dirdovi, hudbu v krvi, dokládá i fakt, že jsou syny známého romského jazzového saxofonisty Jana Dirdy.

Předskokani Gipsyho

Prvním CD Gulo čar se stalo v roce 2000 album Pačas, nebo-li Věříme. Sami umělci ale považují za svou opravdovou prvotinu až album Baro drom, čili Dlouhá cesta. Album získalo i ocenění Akademie populární hudby jako nejlepší deska žánru world music za rok 2003. Nyní dokončují 
v pořadí již čtvrtou desku. Za svou kariéru předskakovali Gulo čar jak Gipsy Kings, tak i Jamesi Brownovi. Nyní předají trochu ze svého temperamentu těm, kteří si s nimi v sobotu přijdou zazpívat i zatančit do strážnického kulturního domu Strážničan. Předskokany se stane trio muzikantů Swarm Unit v sestavě Jindra Holubec, Marcel Ploner, člen rakouské formace Tres Hombres a Pavel Magnusek.

„Tito pánové se společně propracovali k taneční muzice, dotčené jazzem, r&b, černošským urban, alternativ, house music a popem,“ informují organizátoři koncertu. Ten začíná v 19.30. V před­prodeji vyjde vstupenka na sto dvacet korun, na místě pak na sto padesát korun. Více informací najdou zájemci na webu www.kd-straznice.cz.