„Nastudovat tuto hru bylo kdysi přáním naší místostarostky. Scénář jsem ale nemohl delší dobu sehnat. Podařilo se mi to až nyní, tak jsme se do toho pustili,“ řekl k letošnímu jižanskému výběru šéf louckých ochotníků Antonín Maňák.

Divadelní představení Treperendy Carla Goldoniho je narozdíl od předchozích her zasazeno do osmnáctého století, což se odrazilo i na přípravách.

„Kostýmy nám dělaly trošičku problémy. Děvčata si něco sehnala v Uherském Hradišti, něco si nechala ušít u švadlen. U všech kostýmů jsme ale vycházeli z dobových fotografií,“ přiblížil režisér ochotníků.

Ten se rozhodl scénu zasadit do dvou stran náměstíčka, a to chudobnějšího a bohatšího, v italských Benátkách.

Taškařice italského autora, který se během svého života stal ředitelem divadla v Paříži, vypráví o velmi špatné lidské vlastnosti – pomlouvačnosti. „Mladá dívka se má vdávat a na světlo se dostane to, že není dcerou otce, který ji vychoval. Kolem toho se začnou nabalovat právě pomluvy, které rozšiřují ony treperendy. Skutečný otec dívky ale přitom skončil v tureckém zajetí,“ nastínil děj režisér.

Příběh, ve kterém dojde k několika zvratům a dívka se se svým nadcházejícím několikrát rozloučí a opět zase shledá, má i přes nepřízeň okolí, šťastný konec.

„Pravý otec se vrátí ze zajetí do Benátek a dceři doporučí, aby si vzala toho, koho miluje,“ prozradil Maňák.

Scénář k divadelní hře dostali ochotníci v listopadu loňského roku. Na hře však začali intenzivně zkoušet až po Novém roce.

„Nemohl jsem obsadit dvě ženské role, tak se vše trochu protáhlo,“ připustil režisér.

V Treperendách se představí celkem čtrnáct postav, z nichž třináct je původních a jednu se rozhodl režisér kvůli propojení scén přidat.

Zatímco v minulosti se herci ochotnického divadla s hrami představili například na hodonínském Mumraji a Hoblíku, vinařských slavnostech v Mutěnicích či na týdnu ochotnických divadel, který se konal vloni na Hradišťsku, letos zatím Maňák s výjezdy moc nepočítá.

„Mladí chodí do školy a dospělí zase do práce, takže je to těžké skloubit. Navíc je scéna natolik náročná, že bychom ji při výjezdu museli velmi zjednodušit. Uvidíme ještě, jak představení chytne herce i publikum,“ nastínil plány Maňák.

Premiéra divadelního představení se uskuteční už tento pátek v prostorách kulturního domu v Louce. Reprízy jsou poté naplánované na 18., 19., 25. a 26. března taktéž v louckém kulturním domě. Začátek je vždy v půl deváté večer.