Od včerejška tady mohou zájemci obdivovat dokonce jeho fotografii, se kterou nedávno vyhrál zlatou medaili FIAP v prestižní mezinárodní soutěži Interfotoklub Vsetín 2008. Od středy také začala jeho nová výstava ve Svatobořicích – Mistříně.

„Bylo den po olympiádě, když na internetu čtu: Česko má další zlatou medaili. A byla to ta za mou fotografii,“ vzpomíná Cyril Gajdík, jak se o svém vítězství mezi fotografy z čtyřiatřiceti států světa dozvěděl. Do soutěže, v jejíž porotě zasedají členové Mezinárodní federace umělecké fotografie (FIAP), zaslal čtyři černobílé fotografie. Tři tvořily seriál záběrů z ratíškovické zabijačky a čtvrtou pořídil kdysi v Žarošicích. Nese název U Zpovědi. Že s ní v soutěži uspěje, čekal. „Je to fotka fotek, vím to. Vznikla jako momentka. Byl jsem prostě na správném místě v tu správnou dobu,“ říká o mistrovském kousku. Včera si černobílé fotografie pověsil v galerii na zeď, kde mají své místo jeho nejoblíbenější a nejpovedenější snímky.

Fotografování se Cyril Gajdík začal věnovat před čtyřiceti lety, kdy si pořídil první fotografický přístroj Flexaret standard. Nejraději má reportážní fotografii. Nevyhýbá se ale ani jiným žánrům, jako jsou zátiší, krajiny či akty. „Raději než slovně se vyjadřuji svými fotografiemi, do nichž promítám výtvarné vnímání, smysl pro humornou situaci, pro okamžiky, které jsou neopakovatelné a dokáží navodit kouzlo dávno minulého,“ říká o svém celoživotním koníčku. V poslední době se více soustředí na portréty. Lákají ho také rodinné fotografie, takové, které si dřív lidé běžně pořizovali. „Párkrát jsem se o to už pokusil a dopadlo to výborně. Nechám lidi volně se rozestavit a ještě než tak udělají, fotím je. Pak jde na fotografii nejlépe vidět, jakou kdo v té rodině zastává roli,“ popisuje, jak se snaží o zachycení víc než jen obrazu. Co ho naopak vůbec neláká, je komerční fotografie. „Raději budu svobodný a chudý,“ usmívá se bez dalšího vysvětlování.

Cyril Gajdík je jedním ze zakladatelů hodonínské fotografické skupiny Kontakt. Vystudoval Institut výtvarné fotografie v Olomouci. Získal titul Autor svazu českých fotografů a několik ocenění v různých soutěžích. Vystavoval v různých koutech světa, například v Anglii, Austrálii, Litvě, Skotsku, Lucembursku a v dalších evropských zemích. Jak ale sám říká, nejlepší je fotit tam, kde člověk žije, kde se narodil.

„Tam se dovede nejvíce dostat lidem pod kůži, při focení je nenápadný, protože je jedním z nich, a může tak udělat nádherné věci,“ svěřuje se. Gajdík se nyní pustil do svého archivu a staré negativy skenuje a převádí do digitální podoby. „Mám tam nádherné kousky. Věřím, že jednou přijde jejich čas, že mě někdo osloví a fotografie budou někoho zajímat. Jsem připravený,“ těší se fotograf.

Některé Gajdíkovy portréty, zátiší i fotografie, které pořídil při cestách s Kontaktem po rumunském Banátu, jsou až do 30.3. k vidění na nové výstavě v kulturním domě ve Svatobořicích – Mistříně. Všechny jeho práce jsou i na autorových stránkách: www.gajdikcyril.estranky.cz.