„Jde o folklorní putování horňáckou krajinou s muzikou a písničkami k připomenutí Suchovské republiky. To byl spolek bohémů – literátů, malířů a jejich přátel, kteří působili na konci devatenáctého století v suchovské škole kolem učitele a literáta Matúše Beni a kteří se zasloužili o věhlas horňácké kultury v regionu i mimo něj,“ říká organizátorka akce Olga Floriánová. Členové spolku zvali na Horňácko významné osobnosti své doby a zachycovali tamní život a krajinu ve svých obrazech, literárních dílech či v písních. K republikánům patřil například spisovatel Otakar Bystřina, věhlasný malíř Joža Uprka, malíř a geodet Jan Hudeček, sběratel lidových písní Martin Zeman či právník František Odrážka a učitel Alois Fiala.

Po stejných cestách, po jakých na Horňácku chodili i suchovští republikáni, se lidé vydali poprvé vloni. „Akce se setkala s velkým úspěchem. Letos ji propojíme s festivalem Ozvěny Horňácka, který v té době bude ve Velké nad Veličkou. Proto jsme název letošní akce upravili na Cestami suchovských republikánů na Ozvěny Horňácka,“ upozorňuje Floriánová.

Všichni, kdo se chtějí za doprovodu muziky Jana Grabce a Miroslava Minkse vydat od školy přes vrch Háj do Velké nad Veličkou, kudy republikáni nejčastěji chodívali, mají sraz v sobotu 20. srpna v 10.00 před pamětní deskou republikánů u suchovské školy. Tam si proslovem připomenou také letošní výročí Matúše Beni, Otakara Bystřiny a Jožy Uprky. V dobových kostýmech pak zazpívají a opět se vydají na cestu členové folklorní skupiny Suchovjan. Ve Velké nad Veličkou se průvod krátce zastaví u domu republikána Martina Zemana a pak už se jeho účastníci zúčastní i zapojí do programu festivalu Ozvěny Horňácka. „Hosty akce budou potomci suchovských republikánů – Bystřinův pravnuk Petr a dcera popularizátora Suchovské republiky Hana Kremplová,“ dodává Olga Floriánová.

Patnáctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Ozvěny Horňácka nabídne kromě tradičního zpívání pod hradbami, noci hudců, krojovanému průvodu a dožínkového biojarmarku také koncert populární skupiny Čechomor. Ten na Horňáckém stadionu začne už v pátek ve 20.00.