„Do soutěže se nás přihlásilo asi tři sta s tím, že jsme museli poslat životopis, nahrávku a videozáznam. Odborná porota vybrala nejlepších třicet do semifinále, které se odehrálo ve Zlíně. Právě tam jsme zahráli své písničky a počkali, až nám výsledek dojde poštou,“ vzpomíná zpěvák, kytarista a autor vlastních textů.

Porotu zaujal a s dalšími devíti umělci postoupil do velkého finále, které se uskutečnilo den před začátkem dětského filmového festivalu ve Zlíně.

Bodoval s vlastní písní

Na podium nastoupil společně s basistou Martinem Vavříkem a hráčem na rytmický nástroj cajón Ladislavem Adámkem. Jako jediný z účastníků představil autorskou píseň. „Takzvaná malá porota nás bodovala, jako v televizi. V sále seděla ještě patnáctičlenná porota, která dávala body tajně. Když se všechno sečetlo, nastoupili jsme do řady a postupně jsme obálky otevírali. Bylo v nich napsáno, jestli postupujeme, nebo ne,“ popisuje. Jan Blahynka otevřel obálku, ve které našel slovo, postupuješ. Stejně jako další tři soutěžící.

Do druhého kola si vybral písničku od Beatles s českým textem Zdeňka Rytíře Let it be. „Tuhle písničku znám už delší dobu a Beatles mám rád. Navíc je český text dobře napsaný. Volba byla takovým spontánním rozhodnutím,“ říká.

Porota se nakonec shodla na jiném vítězi - Tomáši Davidovi, který zpíval písničku Kamila Střihavky Země vzdálená. Před Blahynkou skončily na druhém a třetím místě dvě dámy, přesto čtvrtého místa nelituje. „Na soutěž jsem nejel vítězit, ale spíš proto, abych získal nové kontakty. Chtěl jsem zjistit, jak taková soutěž vypadá a také jsem si chtěl přičichnout k jiné stránce šoubyznysu. Myslím, že v tomhle mi dala soutěž docela dost,“ míní.

Jako exot

Přesto se na Czechtalentu cítil, jak sám říká, jako exot. Mezi soutěžícími, kteří hudbu studují, ať už na Janáčkově akademii múzických umění či na pražské DAMU, byl totiž v podstatě jediný, který se hudbou nezabývá na profesionální úrovni. „Bylo to zajímavé také v tom, že už když jsem přijel na semifinále, byl jsem jediný, který hrál vlastní věc,“ přiznává. „Navíc limit na písničku byl tři minuty a ta má trvala tři minuty deset vteřin. Po třech minutách mi vypnuli mikrofon i kytaru, ale já písničku dohrál. Myslel jsem si, že mě diskvalifikují, ale naopak se to porotě líbilo a ocenili můj muzikantský přístup,“ odkrývá.

V letošní porotě usedli Miloš Skalka, Petr Malásek a Tomáš Klus, který před lety Czechtalent vyhrál. Letos už získal hudební cenu Anděl, jako zpěvák roku. Nadějný zpěvák se ale setkal také například s Ondřejem Soukupem, Leškem Wronkou, Martinem Červinkou, Petrem Šiškou nebo Eduardem Krečmarem.