Děkovala Janu Kosíkovi z Mikulčic, který knihu „Fanoš Mikulecký, Lidový hudební skladatel na Podluží“ díky pomoci mnoha ostatních lidí napsal. Na slavnostním křtu při vernisáži výstavy Mikuleckého obrazů, kterých se podařilo sesbírat asi šedesát, a která se uskutečnila u příležitosti stého výročí od narození Mikuleckého, šel knize za kmotra syn dalšího legendárního otce, Jožka Severin.

„Znal jsem Fanoša od deseti let, kdy chodil za otcem, a bavili se o písničkách. Nemyslel jsem si, že bude jednou tak slavný. Té pocty se mu moc nedostávalo a on by si ji zasloužil už dávno. Ať kniha o něm chytne lidi za srdce,“ popřál kmotr, který pak neplánovaně zazpíval Mikuleckého píseň Vínečko bílé. Zpíval s ním celý sál plný lidí.

„Jeho písničky jsou překrásné a je jich spousta. Fanoš byl člověk vpravdě renesanční, protože všechno na co sáhl, uměl. Maloval obrazy, psal povídky, vyráběl loutky, byl i primáš muziky,“ vyjmenovala jen něco málo z rozsáhlé činnosti Mikuleckého, vlastním jménem Hřebačky, redaktorka Marcela Vandrová z Českého rozhlasu Brno.

S ní Mikulecký jako skladatel lidových písní často spolupracoval. „Vzpomínka na něj je tady stále živá, i když by letos oslavil sto let,“ dodala Vandrová.

Sto nových písní

Kniha, která jako první publikace vůbec popisuje život Fanoše Mikuleckého a činnost jeho Slováckého krúžku, je také plná písniček. „Podařilo se nám sesbírat sto nových písní, o kterých se ani nevědělo, že je Mikulecký napsal. Celkem je v knize sto sedmdesát šest jeho písní,“ spočítal autor knihy Jan Kosík.

Nezapomněl přitom poděkovat všem, kteří na knize spolupracovali a poskytli pro ni materiály. Notovou část zpěvníku měl na starosti Přemysl Líčeník a grafickou podobu zase další z mikulčických rodáků Pavel Vavrys. Kniha vyšla v nákladu 1 500 kusů, je barevná s pevnou vazbou. K dostání bude na obecním úřadě a v některých knihkupectvích.

Výstava obrazů, kreseb, rukopisů a loutek Fanoše Mikuleckého je k vidění od 8. do 10. dubna v kulturním domě v Mikulčicích. Je zároveň první akcí, kterou Mikulčice k výročí svého rodáka po celý rok připravují. V předvečer dne, kdy by Mikulecký oslavil stovku, ožije v Mikulčicích i jeho Cesta zarúbaná. V pátek 27. července uvede v Mikulčicích tuto zpěvohru Divadelní spolek Dolní Bojanovice. Mikuleckému bude patřit 18. srpna i letošní předhodový večer. A na jeho počet vyjde v zimě i CD jeho písniček.