Hřejivé paprsky jarního slunce doprovázejí návštěvníky do útrob Vlastivědného muzea v Kyjově. Zájemci chtějí poznat umění zpracování vlny, tvorbu zelových kraslic, voskovou batiku, vizovické pečivo nebo třeba výrobu dřevěných velikonočních oz­dob.

Začátek velikonoční předváděcí akce si nenechávají ujít děti z Mateřské školy v Dambořicích, které dveře muzea otvírají krátce po deváté hodině. „Letos jsme tady poprvé. Děti jsou nadšené, moc se jim tu líbí. Skvělé je, že si mohou i některé techniky vyzkoušet," pochvaluje si ředitelka dambořické školky Marie Matějíčková.

Očima bedlivě pozoruje všech svých dvaačtyřicet malých svěřenců. Ti už se ženou směrem ke stánku s vizovickým pečivem, kde má Marcela Ludvíková připravený koutek na jeho výrobu. „Kdo bude chtít, může si udělat slepičku. Je to celkem jednoduché, zvládne to každý," usmívá se žena z Veselí nad Moravou.

Pětiletá Pavlína z Dambořic neváhá ani chvíli a bere do rukou formu. Šikovnými prsty ji zapichuje do poddajného těsta. „Jde mi to celkem dobře," říká stroze dívka a dál se soustředí na práci.

Místností se nese zvuk řechtačky a švihání pomlázky z vrbového proutí. U dalších řemeslníků postávají chlapci s rukama v kapsách a soustředěně sledují, jak jde pletení Davidu Pavlíkovi od ruky. „Já umím také plést. Taťka mě to naučil," prohlašuje osmiletý Josef Přibyl z Nenkovic.

A jeho spolužáci ze školy hned reagují. „Já pomlázku neumím, ale už ji mám doma připravenou," pokřikuje jeden z nich.

Nenkovičtí školáci z prvních třech ročníků kyjovské muzeum už dobře znají. „Když nám to vychází, jezdíme sem víceméně pravidelně. Letos jsme výlet spojili s návštěvou knihovny," uvádí jedna z nenkovických učitelek, Jaroslava Macháčková.

Mezi tradiční řemeslnou technikou nechybí ani zpracování vlny na kolovrátku. „Pojďte si to vyzkoušet," láká přihlížející zkušená přadlena Iva Novotná. Za dřevěný stroj zanedlouho usedá žena z Vracova. Vlnu si mne mezi prsty a snaží se vykonávat pokyny profesionálky. Jenže marně. Předení chce zkušenosti. „Vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti je velmi složité," dělí se o právě získané dojmy Vracovanka.

Několik žen ze Slovácka ukazuje tradiční výrobu kraslic. Techniku voskové batiky představuje držitelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje Marie Čiháková z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Vedle ní sedí dívky, které si nad svíčkou rozehřívají vosk. Následně jej nanášejí na měkkou skořápku vyfouknutého vajíčka. „Vždycky s sebou vozím takovou malou dílnu, aby si mohli ostatní práci s voskovou batikou vyzkoušet," říká Čiháková.

Dvě devatenáctileté Vřesovanky se soustředí na jemné tahy a okem laika hodnotí svůj výtvor. „Celkem se mi daří. Snažila jsem se udělat po celém obvodu spirály. Doma si vajíčko domaluji," říká Markéta Schovancová.

Zhruba hodinu po zahájení je muzeum téměř plné. Organizátorka Taťána Martonová je s množstvím příchozích spokojená. „Dnešní den vypadá, že by mohla být návštěvnost vysoká," hodnotí Martonová.

Každý rok zve na tuto velikonoční akci řemeslníky z blízkého okolí. „Lidové tvůrce už celkem známe, takže je oslovujeme i s tematickým zaměřením," dodává.