„Krojovaný ples pořádáme, protože jedním ze stěžejních bodů našeho programu je výchova dětí k folklóru a lidovým tradicím. Zkrátka aby si do života vnesly vědomí, kde se narodily a kam se mají vracet,“ říká ředitelka tamní mateřské školy a jedna z hlavních organizátorek akce Květa Malá.

Oblíbená akce se ve Vacenovicích stává pomalu malou tradicí. Jedná se už o třetí ročník. V minulosti se na ples sjížděly i dětské soubory z okolí. Letos se na něm představili hlavně místní. Ti si však museli počkat o měsíc déle, než se původně plánovalo. „Trošku u nás řádily neštovice. Museli jsme jej tedy uspořádat v době půstu, ale to se nedá nic dělat,“ podotkla pořadatelka Petra Blahušková.

Příprava na ples je náročná. Děti i organizátoři se na něj chystají téměř celý rok. Své dovednosti pak chtějí prezentovat před svými rodiči a známými. „Zpíváme a tancujeme téměř pořád. To, co se děti naučí, chceme taky někde ukázat. Proto se snažíme pořádat co nejvíc akcí. Jednou za rok děláme krojový ples a i konec školního období se nese ve folklorní tradici,“ pokračuje Malá.

Protože do prvních tříd půjde letos více kluků než holek, naučili se starodávný tanec Pod Šable. „Samozřejmě jsme ho zjednodušili. Pomáhal mi s tím ještě manžel. Vyrobili jsme jim i malé dřevěné šavličky. Navíc kluci jsou šikovní, takže se je na co dívat,“ sdělila Blahušková. Na malé tanečníky se přišli podívat rodiče, babičky, dědečci, ale i známí. „Samozřejmě děti k tomu vedeme a doufáme, že se jim to bude líbit. A třeba v tom budou chtít v budoucnu pokračovat. Jsme zkrátka rádi,“ říkají například manželé Šťastní.

Ve vacenovickém muzeu byla o víkendu k vidění také keramická výstava. Umělecké prvotiny na ní představili školáci z prvního stupně. Lidé tak mohli plynule přecházet mezi oběma akcemi. „Vytvořili jsme třeba domečky, které se skládají ze čtyř jednotlivých stěn. Každý udělal jednu a pak jsme je společně dali dohromady,“ komentuje výtvory vedoucí začínajících umělců Markéta Klimecká. Podle ní je možné, že s pořádáním podobných výstav bude pokračovat i budoucnu.