Nejen že on se hlásí ke svému rodišti, i lidé ve Vracově se stále hlásí s hrdostí k němu. Aby si i děti připomněly, kde má tato herecká osobnost kořeny, pracovali tamní školáci týdny na projektu k jeho pětasedmdesátým narozeninám.„Pana Somra si připomínáme často, například v hodinách českého jazyka. Teď ovšem osmáci a deváťáci shromáždili, co o něm všechno našli. Někteří si skutečně dali práci,“ uvedla učitelka Marie Lačňáková.

Její svěřenci odevzdali hromady papírů, ve kterých byly k nalezení snad všechny televizní i divadelní role, kterými Josef Somr prošel od šedesátých let minulého století. Samostatně pak do projektu přispěli ještě také žáci z šestého ročníku.

Ačkoliv děti často neznají slavné rodáky, především, když jsou to lidé v pokročilém věku, pro děti ve Vracově a Josefa Somra to neplatí. „Spousta z nich ho ve Vracově někdy potkala, tráví tady většinu letních prázdnin,“ připomněla učitelka, která může kromě osobního setkání s hercem děti seznámit i s tím, jak o něm mluví kolegové. Pravidelně se totiž stýkala se Somrovou kolegyní Věrou Galatíkovou, která ji během své pedagogické praxe ve Vracově učila.

„Jožka hrál vždy velmi dobře. Když se ale vrátil na prkna po těžké nemoci, hrál fantasticky,“ říkávala prý Galatíková.

Škola by chtěla výsledky své práce ukázat i herci, aby věděl, že děti ve Vracově o něj mají zájem. Kvůli pracovní vytíženosti a vážné nemoci jeho družky se to ovšem nepodařilo zajistit k datu narozenin, což bylo 15. dubna. Somr ale slíbil, že se pokusí do školy přijít na přelomu května a června.