„V roce dva tisíce devět přišlo do hodonínského kina dvaadvacet tisíc návštěvníků. Jsme v polovině prosince a přesáhli jsme třicet tisíc návštěvníků,“ poukazuje na zvyšování návštěvnosti ředitel hodonínského Domu kultury Zdeněk Grombiřík.

Hodonínské kino prošlo před letními prázdninami digitalizací, od té doby nabízí také snímky ve 3D. Podle Grombiřík se po zkvalitnění promítání a nabídce nových efektů zvýšil měsíční počet návštěvníků o dvanáct set. Nahoru šly v Hodoníně i tržby. Za letošní rok jsou výdělky kina o milion a půl vyšší, než tomu bylo vloni. „Čistý zisk kina je ale sedm set tisíc korun, protože polovinu dáváme distributorovi,“ vysvětlil Grombiřík. Podle něj je modernizace tím, co filmové diváky opět přitáhlo do kin. „Digitalizace nám umožnila uvést takzvané premiérové snímky. Nestává se už tedy to, že si Hodoňáci zajedou na premiéru filmu do Brna. Další výhodou je i 3D a samozřejmě pak kvalita obrazu a zvuku. Ta je v současné době jedna z nejlepších v republice,“ míní Grombiřík. A diváci jeho slova potvrzují. K návštěvám kina se tak vrátil například osmadvacetiletý David z Hodonína. „Musím uznat, že Avatar ve 3D byl super. Nejlepší využití 3D je ale podle mě v dokumentech,“ míní filmový fanoušek.

Nákupy a kino

Podle Grombiříka se situace změnila také díky tomu, že se ve městě lépe nakupuje, lidé upustili od víkendových návštěv velkých obchodních domů, ve kterých jsou i multiplexy. „Obojí je teď dostupné i v Hodoníně,“ myslí si ředitel.

Během září se digitalizovalo také veselské kino Morava. Koncem října začalo i 3D promítání. Během jednoho měsíce se návštěvnost zvýšila téměř o sto procent. „V minulém roce k nám na jeden film přišlo šestačtyřicet lidí. V listopadu to bylo pětasedmdesát,“ informuje ředitel veselského Městského kulturního střediska Marcel Řimák. Podle něj diváky neodradilo ani navýšení ceny, která u 3D promítání vystoupala ke sto třiceti korunám. „Na facebooku jsme už četly takové ohlasy, kdy lidé řekli: nepojedeme do Zlína, zůstaneme ve Veselí. Jde o to, že když už je vstupné dražší, lidé by měli ušetřit projeté peníze i čas,“ myslí si Řimák.

Oba ředitelé se však shodují na tom, že je důležité, jaký film do distribuce půjde. Kasovní trhák může vyprodat kinosál i několik dní po sobě. Právě to se stalo u první části posledního dílu o čarodějnickém učni Harry Potterovi. „V minulosti byl průměrný příjem za měsíc čtyřicet tisíc korun. Na Harrym Potterovi jsme vydělali sto deset tisíc. Přitom vloni pro nás bylo nemyslitelné vydělat na jednom filmu tolik peněz,“ pochvaluje si Řimák divácké znovuobjevení kina.

Právě Veselí se snaží vyjít divákům vstříc. Proto vždy na začátku měsíce představuje v kině půlhodinové ukázky nových 3D snímků.

Ředitel kulturního domu v Hodoníně Zdeněk Grombiřík říká:

Český nebo zahraniční film? Lidé chtějí hlavně premiéry

Hodonín /ROZHOVOR/ - Hodonínské kino Svět znamenalo průlom. Bylo prvním kinem v regionu, které přišlo s digitalizací a s nabídkou filmů ve 3D formátu. Po půl roce hodnotí modernizaci ředitel kulturního domu v Hodoníně Zdeněk Grombiřík.


Proč jste se k modernizaci rozhodli? Bylo to na popud lidí?
Jsme povinní sledovat vývoj techniky a digitalizovat se začalo na celém světě, tedy i u nás. Multiplexy měly na digitalizace peníze jako první, malá kina ale nejspíš bylo potřeba podpořit, a proto ministerstvo kultury vypsalo dotační titul. My jsme tyto informace sledovali a v okamžiku, kdy jsme zjistili, že můžeme získat dotaci, podali jsme žádost, která byla úspěšná. To pro nás byl impuls jít do toho. Je to světový trend a vývoj. Celuloidové nosiče ustupují.

Filmy na pětatřicetimi­limetrových páskách tedy skončí?
Ne, ty nezaniknou nikdy, ale bude jich ubývat. Budou se vyrábět maximálně do roku dva tisíce dvanáct. Celý svět digitalizuje, a to nejen v kinotechnice. Ten, kdo nezdigitalizuje, přijde o možnost distribuce nových filmů. Jednou bude digitalizované úplně všechno. My jsme měli štěstí, že jsme zachytili informace brzo a byli jsme připravení. Díky tomu jsme byli jedním z dvaceti kin v rámci republiky, které se zmodernizovalo.

Digitalizaci tedy podporuje stát?
Ano. Malá kina podporuje v rámci fondu pro rozvoj české kinematografie Ministerstvo kultury. To vypisuje dotační tituly. Každé kino, které si o dotaci žádá, ale musí splňovat určitě podmínky, které my jsme splnili.

CELÝ ROZHOVOR NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST