Brněnská muzejní noc, která Festival muzejních nocí pravidelně zahajuje, se letos nese ve znamení čísla šest – do šestého ročníku přehlídky, která potrvá šest hodin, se zapojilo šestnáct institucí. Od šesti hodin večer až do půlnoci se tak otevřou brány více než třiceti budov galerií, muzeí, knihoven či kostelů.

Nepočítáme

Letos poprvé nemají pořadatelé v úmyslu počítat návštěvníky, kteří se na noční výlet za kulturou vydají. „Osvědčený formát muzejní noci se nezmění. Spíše než na kvantitu se chceme zaměřit na kvalitu,“ uvedl ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Právě tato instituce před šesti lety uspořádala první a zkušební ročník noční přehlídky. „Konal se ve třech budovách galerie, do nichž přišlo okolo dvou tisíc lidí,“ uvedla organizátorka Brněnské muzejní noci Kateřina Tlachová.

Stejně jako lidé na Brněnsku si mezinárodní akci připomenou i další města jižní Moravy. Termín, kdy každé z nich noční přehlídku uspořádá, závisí na jednotlivých institucích. „Brněnská muzejní noc festival téměř pravidelně zahajuje, poté se připojují další města. Festival muzejních nocí se uzavírá v červnu Praze,“ dodala Tlachová.

Program Muzejní noci 2010.

Blanenský zámek své brány otevře už pozítří. „V komnatách lidé potkají blanenskou čarodějnici Věnceslavu, její dceru Vilemínu nebo Černého rytíře z Čertova hrádku, který proslul jako masový vrah nevinných panen,“ lákala návštěvníky ředitelka Blanenského muzea Eva Nečasová.

Následující víkend si pro noční kulturní vyžití zvolilo například Masarykovo muzeum v Hodoníně. „Akci u nás pořádáme 21. května, od sedmi do jedenácti hodin večer. Je to už šestý ročník. Letos znovu připomeneme oslavy 160. výročí narození T. G. Masaryka,“ uvedla Michaela Rybecká z Masarykova muzea. Teprve podruhé se k Muzejní noci připojuje Břeclavské muzeum, a to o den později – v sobotu 22. května. Lidé se mohou těšit na ukázky židovských tradic, jidiš zpěvy nebo křest knihy Židovská Břeclav.

Autobusy zadarmo

Muzejní noc na Brněnsku nabízí lidem oproti jiným městům autobusy zadarmo. Brněnský dopravní podnik je totiž přiveze přímo k jednotlivým expozicím Muzea Brněnska. Například do Rajhradu, Předklášteří nebo do Prace. V Rajhradě návštěvníky čeká program ke 100. výročí narození básníka Oldřicha Mikuláška, Mohylu míru naopak rozezní koncert vážné hudby.

Kompletní program akcí, které letošní Brněnská muzejní noc nabízí, pořadatelé shrnuli v tištěném průvodci. Ten mohou lidé zdarma získat u pokladen pořádajících institucí nebo od dnešního dne také u informačního stánku v historickém autobuse na brněnském náměstí Svobody. Průvodce obsahuje také jízdní řády všech speciálních bezplatných autobusů.

Garantka Brněnské muzejní noci Kateřina Tlachová o návštěvnosti akce říká: Nechceme rekordy, ale pohodlí

ROZHOVOR – Dvě šestky letos zdobí Brněnskou muzejní noc. Koná se pošesté a bude trvat šest hodin. „Důležitější než masovost nám připadá rozmanitost zážitků,“ říká koordinátorka akce Kateřina Tlachová z Moravské galerie v Brně.

Jaké novinky jste letos připravili?
Tou milou je větší počet míst, která mohou lidé navštívit. Institucí se sice zapojí stejně, ale otevřou více expozic. Například Moravské zemské muzeum nově zve do Památníku Leoše Janáčka. Nemilou novinkou je naopak staveniště na Moravském náměstí a v Joštově ulici. Přesuneme kvůli němu autobusy k Červenému kostelu.

Jak jste připraveni na více než sto tisíc návštěvníků?
Pro větší pohodlí lidí jsme kapacitně omezili komentované prohlídky. Doprovodné programy jsou ale pro všechny, bez omezení.

Proč letos poprvé nebudete sčítat návštěvníky?
Akce se dostala do povědomí lidí jako stálice na kulturní mapě Brna. Nechceme lámat rekordy, ale vytvořit atmosféru mimořádného večera.

V čem vidíte největší smysl akce?
Přiláká lidi, kteří do muzeí a galerií nechodí pravidelně. Ty, kdo u nás byli naposledy se školou, určitě překvapí, že muzeum není zaprášený prostor plný harampádí, ale místo, kde se člověk pobaví a dozví něco zajímavého.

Jaký je rozpočet akce?
Od ministerstva kultury máme půl milionu a od brněnského magistrátu sto tisíc korun. Obojí jde na propagaci. Vlastní program si platí každá instituce sama. Předpokládáme, že letos to bude kolem milionu korun.

Plánujete už teď příští ročník?
Ano, napojíme ho na Mezinárodní den muzeí, vyhlašovaný UNESCO 18. května.

Hrátky s kostkami: škoda 200 tisíc

Brno – Hudební i divadelní představení, tvůrčí dílny a happeningy. Takové zpestření chystají lidem každý rok organizátoři Brněnské muzejní noci. Událost, která se do historie oblíbené akce zapsala asi nejvýrazněji, však vznikla spontánně, v hlavách Brňanů.
Netradiční akce se zrodila loni, díky opravám Husovy ulice v centru města. Lidé tam z dlažebních kostek skládali různé obrazce a stavěli sochy. To, co začalo spontánním nápadem pár studentů, však skončilo dvousettisícovou škodou.

„Uklízeli jsme to dva dny, jinak bychom nemohli pokračovat v práci. Místo dláždění tak naši lidé třídili šest druhů kostek, které samozvaní stavaři pomíchali. Zaplatili jsme za zdržení a práci lidí navíc,“ řekl před rokem manažer firmy Grano Petr Ištvánek.
Od té doby na stavební materiál dohlížel každou noc hlídač, aby zabránil opakování akce.

Lidé, kteří Husovu přetvořili v místo plné hradů, věží, zvířat i milostných nápisů, na akci vzpomínají dodnes. „V tu chvíli mě ani nenapadlo, že tím někomu působíme škodu. Atmosféra byla nezapomenutelná. Lidé, kteří se vůbec neznali, tam spontánně a dohromady vyjadřovali svoji fantazii, což se v této podobě vidí málokdy,“ řekla šestadvacetiletá studentka Eva Tomečková z Brna.

Představitelům Moravské galerie, která byla loni stejně jako letos garantem akce, se happening docela líbil. „Rozhodně lepší, než kdyby tam po sobě lidé kostkami házeli. Ale i tak nebylo v našich silách jejich snahu zastavit,“ řekla mluvčí galerie Lenka Vodičková.