Právě dnes je tomu sedmdesát let, kdy naposledy ve své vilce v Hroznové Lhotě vydechl slavný malíř a grafik, rodák z Kněždubu, Joža Uprka. Přestože jde o významné jubileum, zůstalo ve stínu mnohem významnějšího. Příští rok uplyne sto padesát let od Uprkova narození.

Při této příležitosti se v následujícím roce uskuteční ve Valdštejnském paláci v Praze výstava, která představí na sedmdesát děl malíře Joži Uprky.

„Celostátní výstava se stane příležitostí ukázat v tomto rozsahu a na této úrovni po více než půl století nejlepší díla Joži Uprky,“ uvedl mluvčí plánované Uprkovy výstavy Jiří Jilík. Uprkova díla by měli na výstavu zapůjčit tuzemské i zahraniční galerie nebo soukromí sběratelé. „Sáhneme do všech sbírek, které existují, budeme shánět to nejlepší, co existuje,“ řekl ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Na září roku 2011 připravuje velkou výstavu Uprkových obrazů i Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Ta už dva roky pracuje nejen na výstavě, ale i vydání monografie Joži Uprky.

Přes velké oslavy, které už nyní plánuje hned několik organizací i obcí, jež jsou s Uprkou spojené, se menší vzpomínky dočká i letošní výročí. „Ve spolupráci s Jiřím Pajerem připravujeme vydání knihy pohlednic Joži Uprky. Jde o souborné dílo, které bude směřované k tomuto menšímu výročí,“ uvedl starosta Kněždubu Libor Grabec.

Pořad od pravnučky

Na významného umělce zavzpomínají i jeho příbuzní. „Výročí si připomenu tím, že jsem na 12. ledna připravila rozhlasový pořad, který bude pradědovi věnovaný. Vzpomeneme také s rodinou na hřbitově v Kněždubu, kde zapálíme svíčku a pomodlíme se,“ řekla pravnučka Joži Uprky Magdalena Múčková. Její pořad odvysílá v 17.30 Český rozhlas Brno v pravidelné půlhodince Na moravskou notu. V pořadu zazpívají Uprkovi pravnuci, Janek Gajda či Dušan Holý. Posluchači uslyší zejména písně, které vyšly na desce Písničky z malířovy palety vydané k 60. výročí malířovy smrti.

„Podařilo se mi dát dohromady pár obrazů a ke každému tématicky přiřadit písničku, jež se k němu hodila. Kromě toho, že byl praděda výborný malíř, byl naturelem sedlák a také dobrý zpěvák a tanečník. K muzice měl velmi blízko,“ připomněla Múčková. (zuč, já)

Soubor pohlednic Joži Uprky vyjde k jeho výročí knižně

Strážnice – Na sto padesát pohlednic s obrazy malíře a grafika Joži Uprky najdou zájemci v nové knize strážnického historika Jiřího Pajera nazvané Joža Uprka – malířské dílo na pohlednicích. Publikace vznikne k sedmdesátému výročí úmrtí rodáka z Kněždubu, představitele romantického historismu a secesního dekorativismu.

„Nad vydáním knihy jsem přemýšlel už delší dobu,“ uvedl autor Jiří Pajer. Podle něj se z Uprkova díla zachovala velká řádka dobových pohlednic, některé jsou přitom starší než sto let. „Dříve se Uprkovo dílo vydávalo na pohlednicích, což bylo velmi populární,“ vysvětlil Pajer.

Na sto padesáti pohlednicích v knize by měla převládat tematika slavností a svátečních okamžiků. „Na pohlednicích je zobrazena například Jízda králů či cyklus z poutí na svatého Antonínka,“ nastínil Pajer. Menší zastoupení pak budou mít pohlednice, na kterých se objevuje tematika prací, a to jak domácích, tak i polních. „Jeden motiv ukazuje například i úvodnice, což byly ženy, které uváděly dítě ke křtu,“ řekl autor. Kniha začíná textem, jenž přiblížuje Uprkův život. Vyjít by měla v březnu letošního roku v českém a anglickém jazyce, ve kterém je určená především turistům a zahraničním návštěvníkům. Na vzniku publikace se podílí i některé obce regionu.

„Oslovil jsem ty, které mají k Uprkovi vztah. Ty pak mohou být podílníky na vydání. Za poskytnutý příspěvek dostanou odpovídající počet výtisků pro svou potřebu,“ uvedl Pajer. Obce tak mohou knihu buď prodat nebo ji věnovat vzácným návštěvám, které k nim zavítají.

„Zájemci, kteří by se chtěli na vydání knihy podílet, se mohou také přihlásit,“ vzkázal Pajer.

Milovníci umění, kteří mají rádi Uprkovo dílo, se však nemusí bát. Kniha bude k dostání i pro ně. Většina ze zatím předpokládaných dvou tisíc výtisků by měla být k dostání ve Strážnici, a to buď u samotného autora nebo v tamním infocentru, v muzeu či na Zámku. „Cena by neměla být vyšší než sto osmdesát korun, takže by kniha mohla být dostupná každému,“ uzavřel autor.
Joža Uprka – rodák z Kněždubu

Kněždub - Joža Uprka se narodil v Kněždubu sedlácké rodině Jana a Evy Uprkových. Kromě sestry měl dva bratry: sochaře Františka a sedláka Martina. Sestra Běta se provdala do Hroznové Lhoty. „Už i jeho otec byl umělecky založená duše, a přestože měl se statkem a hospodářstvím práce až nad hlavu, na celém statku byla znát jeho záliba v malířství a smysl pro výzdobu,“ uvádí webové stránky obce Hroznová Lhota.

Po studiích ve Strážnici, Olomouci, Praze a Mnichově se vrátil do svého rodného kraje a žil v Hroznové Lhotě. „Tady taky vzniklo jeho rozsáhlé dílo. Uprkova tvorba vycházela z jeho rodného kraje, se slavnostmi, zvyky, obřady i každodenním životem zdejšího lidu. Obdivoval se kráse lidových krojů,“ pokračuje web.

V roce 1894 dokončoval velký obraz Pouť u svatého Antonínka a začal pracovat na svém později neslavnějším obraze Jízda králů. „Uprka původně koupil malý domek v Hroznové Lhotě jako ateliér. Ten byl pak přestavěn na vilu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Scházeli se tu zajímaví lidé zejména z uměleckých kruhů,“ uvádí web obce.

V roce 1899 se Joža Uprka oženil s lidovou malířkou slováckých ornamentů Anežkou Králíkovou ze Svatobořic. Roku 1939 se Uprkův zdravotní stav zhoršil. Dvanáctého ledna 1940 o půl páté ráno zemřel na své vilce v Hroznové Lhotě. Pohřben je na Slováckém Slavíně v rodném Kněždubu.