Poslední červnový víkend je ve Strážnici už tradičně zasvěcený Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Letošní devětašedesátý ročník bude opět spojený s Dětskou Strážnicí. A dočká se i nových pořadů. Návštěvníci se na ně mohou těšit v sobotním programu.

„Tím prvním bude Gastro vitae, což jsou představení tradiční slovácké gastronomie, při kterých si budou moct návštěvníci některé pracovní postupy také vyzkoušet," sdělil tajemník festivalu Petr Horehleď.

Z programu
Pátek 27. 6.: Chceme si hrát, učit se a smát; Tady jsme doma; Pozor na vodu, přátelé!; Z krajin za obzorem; Noc s hudci

Sobota 27. 6.:
Gastro vitae; Jako pytel blech!; Dětský dvůr; Na kraj Ameriky; Finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku; Slavnostní průvod městem; Hodina českého tance

Neděle 28. 6.:
Zahraj mně, hudečku; Zpěváček slaví 20 let; Tance s přáteli; Krížom krážom

Zdroj:
NÚLK

Druhý novinkový pořad nese název Zatancujme si. Návštěvníci se při něm mohou naučit tance typické pro Strážnicko. „Je jím především danaj, který je specifický hlavně pro Strážnici. Tančí se i v Petrově a Sudoměřicích, mezi jednotlivými obcemi se však trochu liší. Danaj bude letos tím hlavním, co diváky v pořadu naučíme. Neochudíme je ale ani o mazurku nebo spadl z pece holůbek, což jsou tradiční společné tance, které se objevovaly na svících," sdělila autorka pořadu Tatiana Pálenská.

Výukové pásmo Zatancujme si se uskuteční v sobotu večer v areálu amfiteátru Zahrada. „Zúčastní se ho páry ze Strážnice či Petrova, jednotlivé tance a držení při nich nejdříve představí, poté do kola vezmou zájemce, kteří se budou chtít taneční kroky naučit," nastínila postup Pálenská a dodala, že v následujících letech se pořad zaměří zase na další regiony.

Podle Zdeňka Bobčíka z Národního ústavu lidové kultury, jenž folklorní festival pořádá, pozvánky dostaly už i zahraniční soubory. Každoročně jich do Strážnice přijede asi pět nebo šest. „Letos jsme oslovili například Čínu, Rusko, Albánii, Indonésii, ale také některé státy Afriky. Samozřejmě počítáme se soubory ze Slovenska," sdělil Bobčík.

Přesný seznam hostů z různých koutů světa však budou ve Strážnici znát teprve několik týdnů před začátkem festivalu. „Některé z exotických zemí musí čekat na to, jestli jim státy potvrdí vyřízení víz, což není dopředu nikdy jisté," vysvětlil Bobčík.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice se poprvé uskutečnil v roce 1946. Zahraniční soubory se jej začaly účastnit od roku 1957. Ve stejném roce vznikl festival Dětská Strážnice, který se zpočátku konal před samotným Mezinárodním folklorním festivalem. Od roku 2009 je jeho součástí.